معاون وزیر: هیچ جایگزینی برای برنامه اصلاحات بهداشتی

0

معاون وزیر بهداشت گفت: از آنجایی که میزان محبوبیت آن در بین مردم ایران حدود ۸۵ درصد است و مقامات عالی کشور اجازه لغو آن را نمی دهند، چاره ای جز اجرای طرح تحول سلامت وجود ندارد.

اصلاحات به کاهش ۱۶.۸ درصدی سهم مردم از پرداخت‌های بهداشتی در سال کمک کرد که معادل ۲۱۰۰۰۰ ریال (۵.۳ دلار) در ماه برای یک خانوار است. ایرج حریرچی همچنین گفت: در حال حاضر ۲.۳۲ درصد از مردم ایران درگیر هزینه های سنگین سلامت هستند که بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۶-۱۳۹۶) باید به یک درصد کاهش یابد. >

در سال ۲۰۱۴، HRP، که مظهر یک سری اصلاحات بود، توسط رئیس جمهور حسن روحانی راه اندازی شد. این شامل مداخلات مختلف برای افزایش پوشش بیمه‌های درمانی پایه، افزایش کیفیت مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان‌های وابسته به دولت، کاهش پرداخت‌های از جیب مردم برای خدمات بستری، راه‌اندازی خدمات بالینی و معقول‌سازی تعرفه‌ها بود.

طرح اصلاحات سلامت به عنوان یک حرکت پیشگامانه برای تغییر شکل بخش سلامت ایران پس از اینکه تحت تحریم های شدید بین المللی در سال ۲۰۱۰ مستقر شد، انجام شد. با این حال، نگرانی هایی در مورد پایداری مالی و مراقبت های بهداشتی این برنامه وجود دارد.

HRP در زمانی اجرا شد که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در اوج بود و دولت را که منبع اصلی درآمد آن صادرات نفت بود تحت فشار قرار می‌داد.

بعدها، زمانی که تحریم‌ها به دنبال توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی برداشته شد، افت شدیدی در قیمت نفت به دنبال داشت که به دولت ایران از طریق درآمدهای نفتی تسکین کمی داد.

درست قبل از معرفی HRP، دولت ۱۶۰۰۰۰ ریال (حدود ۴.۸ دلار) به عنوان یارانه سلامت از طریق سازمان تامین اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای هر بیمار به شرکت های بیمه اختصاص داده بود.

با این حال، HRP برای هر بیمه شده ۳۲۰۰۰۰ ریال (حدود ۹.۷ دلار) مجاز کرد. کمبود منابع، دولت را به بخش سلامت بدهکار کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.