معضل نقدینگی مرتبط با ترازنامه های بانکی

0

حجم نقدینگی سال‌ها در اقتصاد ایران به طور مداوم در حال افزایش بوده است و بسیاری از صاحب نظران را بر آن داشته تا از آن به عنوان بمب ساعتی یاد کنند که اگر خنثی نشود، در نهایت بحران اقتصادی بعدی را ایجاد می‌کند.

با این حال، افزایش نقدینگی هنوز در کانون توجه قرار نگرفته است، زیرا اقتصاد همچنان با مانع مهم دیگری مرتبط با آن دست و پنجه نرم می کند.

حتی در شرایطی که نقدینگی بدون نشان دادن هیچ نشانه‌ای از کاهش یا کندی افزایش می‌یابد، کسب‌وکارها خود را از نقدینگی محروم می‌بینند، موضوعی که در ایران به «معمای نقدینگی» معروف شده است.

پس چرا مشاغل بخش خصوصی و شرکت‌های کوچک و متوسط ​​که اقتصاد را پیش می‌برند، به طور فزاینده‌ای به هر صندوق جمع‌آوری‌شده توسط سیستم بانکی درگیر وابسته هستند، در حالی که به نظر می‌رسد بیش از مقدار کافی پول نقد برای گردش وجود دارد؟

پاسخ را می توان در ترازنامه بانک ها و موسسات اعتباری جستجو کرد، اما قبل از آن، اجازه دهید نگاهی به شدت افزایش نقدینگی بیاندازیم.

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط موسسه مطالعات و تحقیقات بازرگانی وابسته به وزارت صنایع، معادن و کشاورزی از آرشیو بانک مرکزی ایران، در یک دوره ۱۵ ساله که از آغاز هزاره آغاز می شود، نقدینگی سالانه رشد داشته است. به طور متوسط ​​۲۷.۸ ٪.

این در حالی است که بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶، نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی اسمی به شدت افزایش یافته و تقریباً دو برابر شده است. در سال ۲۰۱۱، این نسبت به ۶۵ درصد رسید و در سال‌های بعد به ترتیب به ۶۸.۵، ۷۲.۴، ۹۱.۴ درصد و ۱۲۵.۶ درصد افزایش یافت.

همچنین جدیدترین اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که تا پایان سومین ماه سال مالی جاری در تاریخ ۳۱ خرداد، حجم کل نقدینگی به ۱۳.۱۵ کوادریلیون ریال (۳۴۶ میلیارد دلار) رسیده است. ۲۴.۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.

این در حالی است که این رقم در مقایسه با دوره مشابه دو سال قبل کاهش یافته است زیرا در آن زمان، عرضه پول ۲۹.۷ درصد در سال گذشته رشد کرده بود.

در ماه منتهی به ۳۱ خرداد، در مجموع ۱۱.۵ کوادریلیون ریال (۳۰۲.۶ میلیارد دلار) شبه پول در کشور وجود داشت که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۴.۶ درصد افزایش نشان می دهد در حالی که سال قبل از آن. رشد ۳۱.۱%.

سندرم ترازنامه

با حرکت به سمت ترازنامه های تلفیقی وام دهندگان، که کلید معضل روزافزون را در خود جای داده است، آخرین برگه های شش ماه پیش که توسط مرکز تحقیقات این وزارتخانه بررسی شد، نشان می دهد که سپرده های بخش خصوصی، اعم از مردم و کسب و کار، تشکیل می شود. اکثر منابع بانک‌ها در حالی که وام‌ها و سپرده‌های ارزی رتبه دوم را دارند و بدهی‌ها به CBI منابع را جمع‌آوری می‌کنند.

از سوی دیگر، وام های اختصاص یافته به بخش خصوصی جزء اصلی دارایی های بانک ها و مؤسسات اعتباری است. سایر دارایی‌ها، دارایی‌های خارجی، بدهی‌های دولتی و سپرده‌های انجام شده نزد CBI، بقیه دارایی‌های آنها را تشکیل می‌دهند.

این اتاق فکر خاطرنشان می کند که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، نسبت بدهی های غیردولتی وام دهندگان به سپرده های انجام شده توسط آن بخش به طور پیوسته و معنی دار از ۹۶.۸٪ به ۷۶.۱٪ کاهش یافته است.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۱، وام دهندگان حدود ۵۲ درصد از بدهی های خود را از محل سپرده های غیردولتی بازپرداخت کردند و ۵۱ درصد از دارایی های آنها در قالب وام به بخش غیردولتی پرداخت شد.

در مقابل، تنها پنج سال بعد، حدود ۵۸ درصد از بدهی های آنها از محل سپرده های منابع غیردولتی پرداخت شد در حالی که تنها ۴۴ درصد از دارایی های آنها به عنوان وام به بخش خصوصی اختصاص یافت.

در دوره پنج ساله، سهم بدهی‌های بخش خصوصی و «سایر بدهی‌ها» در پرتفوی بانک‌ها به ترتیب با ۵۴ درصد کاهش به ۴۴ درصد و ۱۸ درصد به ۳۰ درصد افزایش یافته است. این به وضوح نشان می دهد که وجوه استفاده شده توسط بخش خصوصی که متعاقباً بدهی را در پی خواهد داشت، در حال کاهش است در حالی که سایر بدهی ها که کمتر مستعد تبدیل شدن به دارایی های نقد هستند، در حال افزایش هستند.

کاهش نسبت بدهی های بخش غیردولتی به سپرده های بخش غیردولتی نشان می دهد که وام دهندگان از نظر تخصیص وام و اعتبار به بخش خصوصی در حال ضعیف شدن هستند و همانطور که موسسه مطالعات و تحقیقات بازرگانی عنوان کرده است، یکی از دلایل این امر این است. که “تشکیل سپرده ها از بلندمدت به کوتاه مدت تغییر کرده است”.

این یافته ها مستلزم ارزیابی بدهی ها و دارایی های نگهداری شده توسط وام دهندگان است.

این بخشی از تغییرات مهمی است که بسیاری از بازرگانان بخش خصوصی و مدیران عامل بانک‌ها مطمئناً منتظر آن هستند، که در لوایح دوگانه ای که توسط دولت طراحی و به مجلس فرستاده شده است با هدف نهایی اعمال اصلاحات اساسی در سیستم بانکی گنجانده شده است. تا حد زیادی در چهار دهه گذشته بدون تغییر باقی مانده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.