مقامات ممنوعیت صادرات لامپ زعفران را مورد اختلاف قرار می دهند

0

صادرات پیاز زعفران ایرانی مدت هاست که بحث داغ رسانه های داخلی بوده و باعث نگرانی بسیاری از آینده این محصول ارزشمند شده است.

دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صادرات پیاز زعفران به‌طور قانونی و غیرقانونی بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ را محدود کرد، که برخی کشورها، به‌ویژه افغانستان را به رقیب فزاینده‌ای برای زعفران ایران تبدیل کرد.

فرهاد سحرخیز، یکی از اعضای هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران ایران، اخیرا گفته است که پیاز زعفران جزو «ذخایر ژنتیکی» ایران است و باید نظارت ویژه‌ای بر صادرات آن وجود داشته باشد.

او گفت: «اگرچه در دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور، محدودیت‌هایی برای صادرات پیاز زعفران اعمال شده است، اما به نظر می‌رسد که افغانستان دیگر نیازی به واردات پیاز زعفران ندارد، زیرا قبلاً بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ به اندازه کافی، قانونی و غیرقانونی وارد کرده است». /p>

سحرخیز خاطرنشان می کند که پیاز زعفران به دلیل ماهیتش حتی در زمانی که فصل کشت نیست نیز قابل حمل است و قاچاق آن را بسیار آسان می کند.

اما پیمان یوسفی آذر یکی از مسئولان وزارت کشاورزی نظر دیگری دارد.

من همه طرفدار صادرات پیاز زعفران هستم. محدودیت ها و ممنوعیت ها باید برداشته شود و سیاست های ۵۰ ساله از بین برود.

یوسفی آذر تاکید کرد: ایران باید اصول تجارت و تجارت جهانی را رعایت کند در غیر این صورت کشور به سرعت جایگاه خود را در بازارهای بین المللی از دست می دهد.

او استدلال می کند: «تحرکات محدود کننده نتوانسته است تولید زعفران را در جهان متوقف کند.

علیرغم سیاست های سختگیرانه ای که در دهه های گذشته وضع شده است، قابل توجه است که بسیاری از کشورها از جمله چین، مراکش، افغانستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، اسپانیا و کشورهای آفریقایی به تولیدکننده زعفران تبدیل شده اند.

وی گفت: ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران جهان، ۹۵ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند و تولید در سایر کشورها مانعی برای زعفران ایران نبوده است.

با روی آوردن سایر کشورها به تولید زعفران در دهه گذشته، صادرات زعفران ایران نیز افزایش یافت. در مورد پیاز زعفران هم باید همین کار را کرد.”

نزدیک به ۹۵ درصد زعفران ایران در دو استان خراسان جنوبی و خراسان رضوی در شمال شرق ایران کشت می شود.

به گفته یوسفی آذر، آمارهای غیررسمی حاکی از آن است که سالانه حدود ۸۰ تن پیاز زعفران به طور غیرقانونی از ایران به افغانستان وارد می شود.

به گفته این مقام، هلند در حال حاضر پیاز زعفران را به گرجستان، قرقیزستان، ترکمنستان و روسیه صادر می کند.

او با ابراز نگرانی، فکر می‌کند روزی می‌رسد که عملکرد زعفران ایران ۴ کیلوگرم در هکتار باشد در حالی که عملکرد نوع اصلاح‌شده هلندی ۱۲ کیلوگرم در هکتار باشد.

او مدعی شد: «ایران به سرعت از بازارهای جهانی محو خواهد شد.

وی در پاسخ به احتمال از بین بردن ممنوعیت فعلی صادرات لامپ زعفران ، گفت که او همه چیز را در قدرت خود انجام می دهد تا این اتفاق بیفتد.

Yousefi-Azar خاطرنشان کرد: وزارت کشاورزی قصد دارد تا برند زعفران ایران را جهانی کند و قصد دارد دفاتر زعفران را در هامبورگ ، لندن و نیویورک باز کند. وی همچنین کسانی را که می خواهند وارد میدان زعفران شوند ، با گفتن اینکه این وزارتخانه با ۶ ٪ نرخ بهره وام های تجاری به آنها می دهد ، تشویق کرد.

تولید زعفران در افغانستان در سال های اخیر افزایش یافته است. مقامات نگران این موضوع نیستند و معتقدند ایران می تواند از این وضعیت به نفع خود استفاده کند زیرا با ظهور بیشتر کشورها در این زمینه ، مصرف زعفران تمایل به افزایش دارد.

طبق گفته Yousefi-Azar ، تجارت جهانی زعفران در حال حاضر ۸.۲ میلیارد دلار در سال است در حالی که کل صادرات زعفران ایران ۲۸۶ میلیون دلار در سال است.

کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، ایتالیا و آلمان سهم عمده ای در تجارت جهانی دارند.

وی در پایان گفت: سهم ایران تنها یک هفدهم تجارت جهانی است.

ایران سالانه بیش از ۳۰۰ تن زعفران تولید می کند. سرانه مصرف زعفران در این کشور خاورمیانه ۱ گرم است. سالانه حدود ۸۰ تن زعفران در داخل کشور مصرف می شود.

همانطور که توسط ISNA گزارش شده است ، بیش از ۵۸.۲ تن زعفران به ارزش ۷۸.۵۸ میلیون دلار در چهار ماه اول سال مالی جاری (۲۱ مارس-۲۲ ژوئیه) به ۵۰ کشور صادر شد و به ترتیب رشد ۲۵.۳ ٪ و ۲۲.۹ ٪ در وزن و ارزش را ثبت کرد. در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته.

اسپانیا ، استرالیا ، آفریقای جنوبی ، آلمان ، امارات متحده عربی ، ایتالیا ، بحرین ، انگلیس ، ایالات متحده ، بلژیک ، بنگلادش ، پاکستان ، تایوان ، ترکیه ، جمهوری چک ، کره جنوبی و چین از جمله اصلی ترین مقاصد صادراتی زعفران ایران بودند دوره.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.