ممنوعیت ثبت نام ۸ خودرو

0

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پلیس راهنمایی و رانندگی کشور صدور پلاک برای هشت خودرو را متوقف کرده است.

به گفته سرتیپ موسی امیری، از ۲۷ شهریورماه، هشت مدل Cherry Tiggo5، Arizo5، MVM X33، JAC S5، Lifan 820، سوزوکی گرند ویتارا، هایما S7 و BYD S6 مجاز به ثبت نام و پلاک‌سازی نیستند. ایسنا گزارش داد.

او گفت همه مدل‌های ممنوعه دارای نرخ مصرف سوخت بالای ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر هستند. طبق بخشنامه ای که اخیراً ارائه شده است، خودروسازان در صورت تولید خودروهایی با چنین مصرف سوخت بیش از حد باید یک خودروی قدیمی را به زباله دانی بفرستند.

امیری گفت: خودروسازان به این حکم عمل نکرده اند.

طبق این دستورالعمل، همه خودروهای جدید تولید شده در داخل در محدوده‌های مختلف بازده سوخت طبقه‌بندی می‌شوند که تقریباً بر اساس قوانین اتحادیه اروپا است.

به ازای هر خودرو با مصرف سوخت بالای ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، خودروساز موظف است ۲۵ میلیون ریال (۶۵۰ دلار) به دولت پرداخت کند. فرضاً این پول برای اسقاط وسایل نقلیه قدیمی و نامرغوب استفاده می شود.

افسر ارشد پلیس می گوید: “تا زمانی که مبلغ پرداخت نشود، خودروها پلاک نخواهند گرفت.”

از آنجایی که خودروسازان نتوانسته اند به این مشکل رسیدگی کنند، تاکنون خریداران خودرو به معنای واقعی کلمه مجازات شده اند و مجبور به تحمل هزینه اضافی شده اند.

این هشت مدل توسط ایران خودرو، خودروسازی مدیران، کرمان خودرو و کارمانیا تولید می شوند.

از دیدگاه دولت، قانون جدید به کاهش آلودگی هوای ناشی از وسایل نقلیه با میزان مصرف و انتشار بالا کمک می‌کند.

با این حال، بی‌تفاوتی شگفت‌انگیز و واکنش غیرحرفه‌ای خودروسازان به حکم جدید، سایه‌ای از بلاتکلیفی بر این طرح انداخته و پیچ و تاب جدیدی به مشکلات فراوان بین شرکت‌های خودروسازی تولیدکننده خودروهای بی‌کیفیت، دولت، نیروی انتظامی و مردم افزوده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.