ممنوعیت صادرات دام به زودی برداشته می شود

0

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام ایران روز چهارشنبه به فایننشال تریبون گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته تا در آینده نزدیک ممنوعیت صادرات دام را لغو کند.

سال گذشته و در یازدهمین ماه از تقویم ایران، بهمن ماه (۳۰ دی تا ۲۸ بهمن ۱۳۹۶) به دلیل آشفتگی بازار داخلی و افزایش قیمت گوشت، صادرات دام ممنوع اعلام شد. منصور پوریان افزود.

در آن زمان تبلیغات منفی رسانه ها فضای روانی جامعه را تحت تاثیر قرار داد و این تصور نادرست را ایجاد کرد که دلیل افزایش قیمت ها کمبود گوشت ناشی از صادرات بی رویه است.

این مقام مسئول تصریح کرد: هرگز اینگونه نبوده و مشکل ناشی از کوتاهی دستگاه های مرتبط در کنترل قیمت انواع گوشت سبک (از بره و بز) از کشتارگاه تا خرده فروش است.

تولید گوشت ما هرگز کاهش نیافته است. با این حال، مدیریت نامناسب بازار باعث شد تا مقاصد صادراتی خود از جمله عمان، امارات، قطر و کویت را از دست بدهیم که برای آنها هزینه زیادی کرده بودیم و برنامه های بازاریابی قابل توجهی را انجام داده بودیم. اکنون رقبای ما ، از جمله استرالیا ، نیوزیلند ، اردن ، یونان و کشورهای اوراسیا ، ما را در آن کشورها جایگزین کرده اند. بازیابی جایگاه در این بازارها برای ما کار دشواری خواهد بود. ”

پوریان می افزاید، نکته جالب توجه این است که عمده صادرات گوشت ایران، قبل از اعمال ممنوعیت، از دام های سنگین (گوساله، گاو نر و شتر) و نه دام سبک تشکیل می شد.

وی گفت: “با این حال ، ما با افزایش تقاضا و انتخابات ریاست جمهوری به تعطیلات سال نو نزدیک می شدیم. بنابراین ، برای رفع اضطراب بازار ، مقامات تصمیم گرفتند که صادرات دام را به طور کلی ممنوع کنند.

در نتیجه، صادرکنندگان دام بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در طول بیش از هفت ماه ممنوعیت متحمل ضرر شدند.»

در سال مالی گذشته (منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶) حدود ۴۷۶ هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی سراسر ایران تولید شد که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نسبت به سال قبل از آن ۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تولید گوشت از گوشت بره ۱۱ درصد، بز ۱ درصد، گوشت گاو و گوساله ۱۴ درصد، گاومیش کوهان دار ۵ درصد و گوشت شتر ۲۱ درصد افزایش یافت. به گزارش ایرنا، سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران ۱۱.۵ کیلوگرم و سرانه تولید ۱۰.۵ کیلوگرم است.

مرکز آمار ایران آمار تولید سالانه گوشت در کشتارگاه های رسمی را از سال ۱۳۴۷ تاکنون منتشر کرده است.

بر اساس آمار انجمن دامداران، تولید گوشت قرمز ایران ۸۲۰ هزار تن در سال و مصرف آن حدود ۸۸۰ هزار تن است. کسری از طریق واردات تامین می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.