“من هیچ ترسی ندارم”: بنیانگذاران فناوری اوکراین چگونه از جنگ روسیه دوام می آورند

0

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ هنگامی که دیمیترو سوسلوف سگش را پیاده می‌کرد، درست قبل از پنج صبح، اولین حملات موشکی را مشاهده کرد. سربار شروع تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین. وقتی با خانواده و دوستانش تماس گرفت تا محل اختفای آنها را بیاموزد، قلبش از ترس تپید.

از آن روز، «انفجارهای مداوم، آژیرهای حمله هوایی، صدای موشک‌هایی که بر فراز شهر پرواز می‌کنند، شلیک سلاح‌های کالیبر سنگین، سوت مین‌ها و اخبار هولناک» بخشی از زندگی روزمره این کارآفرین فناوری شده است. با این حال، ترک خانه و خانواده‌اش هرگز یک گزینه نبوده است – و علی‌رغم تشدید جنگ کنونی، این وضعیت همچنان ادامه دارد.

سوسلوف به الجزیره گفت: “با تشدید حملات روسیه به شهرهای ما، موضع من در مورد ماندن در اوکراین بدون تغییر باقی می ماند.” “البته، به هر یک از ما فشار می آورد، اما شخصاً هیچ ترسی ندارم.”

در دهه گذشته تا زمان جنگ، سوسلوف نرم افزار یک شرکت روسی را به شرکت های اوکراینی می فروخت. تصمیم به عدم همکاری با آن شرکت بلافاصله گرفته شد، زیرا محصولات به طور ناگهانی با کشور مهاجم مرتبط شدند.

او گفت: «این یک تصمیم مبتنی بر ارزش بود، و من بدون تردید آن را گرفتم.

با توجه به تخصص در صنعت فناوری و تحصیلات در سطح MBA، سوسلوف گزینه های حرفه ای خود را در نظر گرفت. Suslov با اشاره به روند منتهی به Uspacy، توسعه دهنده یک شرکت، گفت: “من فکر نمی کنم آرزوی کارآفرین شدن داشته باشم، اما با توجه به شرایط، خودم را [در راه اندازی یک کسب و کار] در کنار شرکای تجاری جدید غرق کردم.” فضای کاری دیجیتال، که با اسپارتاک پولیشچوک، ولدیمیر پیماخوف و کایریلو ملنیچوک در سال شروع جنگ تأسیس شد.

بر اساس مطالعه انجام شده توسط خوشه فناوری اطلاعات Lviv و آژانس ایالات متحده، شرکت هایی مانند Uspacy و سایرین، مانند Grammarly و MacPaw، بخشی از بخش فناوری پر رونق هستند که مهم ترین صادرات خدمات کشور در سال ۲۰۲۳ بود. توسعه بین المللی (USAID).

این یک نقطه روشن در یک چشم‌انداز اقتصادی چالش‌برانگیز است: به گفته یولیا سویرینکو، وزیر اقتصاد اوکراین، ارزش کلی صادرات این کشور در سال گذشته ۱۸.۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یافت که پایین‌ترین رقم در یک دهه اخیر است.

>

Uspacy از حمایت دولت اوکراین از طریق مشوق های مالیاتی، اتصالات از صندوق راه اندازی اوکراین، و قرار گرفتن در معرض بین المللی از طریق برنامه USAID بهره برده است. این شرکت همچنین روش‌های جدیدی برای کار ابداع کرده است، اما پیچیدگی‌های جنگ می‌تواند تاثیر خود را بگذارد.

«من برق و اینترنت را از دست دادم و ارتباطات تلفن همراه برای مدتی ناپایدار بود. اکثر کارمندان در زمان حمله در پناهگاه های بمب مخفی شده بودند یا از پنجره های بین دو دیوار دور می ماندند.

“البته، در چنین شرایطی، کار غیرممکن بود. اما به محض اینکه صدای توقف زنگ حمله هوایی را شنیدیم و برای اطمینان از اینکه همه خوب هستند، تماس تلفنی برقرار کردیم، بلافاصله به کار برگشتیم.

در حالی که بنیان‌گذاران فناوری مانند Suslov انتخاب کرده‌اند که بمانند و در زمان‌های پرتلاطم حرکت کنند، صنعت نیز شاهد سطوح قابل توجهی از مهاجرت بوده است. بر اساس مطالعه خوشه فناوری اطلاعات Lviv، تعداد کارشناسان فنی اوکراینی که در خارج از کشور زندگی می کنند سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۲۰۲۳ به ۶۵۰۰۰ متخصص رسید.

این بخشی از روند بزرگ‌تری است که کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، همانطور که توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، که بیش از ۶.۳ ثبت کرده است، اشاره کرد. میلیون نفر از جمعیت ۳۶.۷ میلیون نفری کشور که از ژانویه اوکراین را ترک کرده اند.

INTERACTIVE Ukraine Refugees-1706694104

ویکتوریا رپا، مدیر عامل و بنیانگذار BetterMe، یک استارتاپ سلامتی که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شد، پس از بیدار شدن از خواب با انفجار در آپارتمان خود در کیف روز شروع جنگ، فرار کرد. رپا که قبل از عزیمت به لهستان از اروپا عبور کرد، گفت: «[تصمیم برای ترک] به دلیل] عدم اطمینان در مورد فردا و آینده نزدیک بود.

علی‌رغم اینکه در دوگانگی و ترس غوطه‌ور شده بود و برای بار دوم آشفتگی‌های مربوط به جنگ را پشت سر گذاشت – رپا در زمان آغاز تهاجم دونباس در سال ۲۰۱۴، دانشجوی دانشگاه دونتسک بود – او به‌دنبال محافظت از کسب‌وکار رو به رشد خود و نیروی کار بیش از ۵۰۰ نفر بود. کارکنان، که ۸۰ درصد آنها در اوکراین باقی مانده اند.

“من لحظات سختی را با تعریف یک ماموریت و حرکت رو به جلو مدیریت کردم. من متوجه شدم که تجارت برای حمایت از مرزهای اقتصادی ضروری است و اوکراین به آن نیاز دارد که قبلاً هرگز نبوده است.

این شامل سرمایه‌گذاری در مواردی مانند ژنراتورها، باتری‌ها و اینترنت Starlink برای ادامه فعالیت شرکت بود. او به الجزیره گفت: «هیچ تضمینی وجود نداشت که حملات زیرساختی بر توانایی انجام تجارت تأثیر نگذارد: منابع برق، اینترنت، آب و گاز همگی در برابر حملات آسیب پذیر هستند.

نگرانی‌های دیگر شامل معرفی اقدامات اضطراری برای انتقال اعضای تیم به مکان‌های امن‌تر در کنار تجهیزات فنی، و همچنین تضمین خدمات پایدار به ۱۵۰ میلیون کاربر شرکت در سراسر جهان بود.

اما رهبری یک کسب‌وکار در سناریوی جنگ ساده نیست، و یک قسمت خاص قبل از نمایش محصول BetterMe در یک کنفرانس تجاری، مبارزه مداوم را نشان می‌دهد.

ریپا گفت: “ارائه من در حال آماده شدن بود که حملات موشکی گسترده در سرتاسر اوکراین آغاز شد و نیمی از کشور بدون برق یا دسترسی به اینترنت باقی ماند.”

به گفته این کارآفرین، طرز فکر در این موقعیت ها یافتن راه هایی برای انجام کارها علیرغم سناریوهای “استرس و هرج و مرج غیرقابل کنترل” بوده است. او گفت: «تجربه ما نشان می‌دهد که خلاقیت و نوآوری می‌تواند حتی در تاریک‌ترین زمان‌ها نیز رشد کند.

بنیان‌گذار خاطرنشان کرد: حفظ ثبات ذهنی و سطوح انرژی او نیز کلیدی بوده است. [اولویت من این است که] ثبات و کنترل را به تیم بازگردانم. با ترس روبرو شوید، بدترین سناریوها را ایجاد کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید تا از شکست کامل سیستم جلوگیری کنید. [تمرکز] ملاقات و مدیریت همه موقعیت‌های ترس‌آور است.

اطمینان از تداوم کسب و کار

INTERACTIVE-WHO CONTROLS WHAT IN UKRAINE-1706694121

طرز فکر بین بنیانگذاران اوکراینی نه تنها در مورد مقابله، بلکه برنامه ریزی استراتژیک برای آینده است. برای اولگ پانچنکو، بنیانگذار آژانس توسعه نرم‌افزار FreySoft، نقل مکان به لهستان پس از اقامت کوتاه مدت در بریتانیا، امنیت شخصی و همچنین معیاری برای تداوم کسب‌وکار بود.

“ما نمی‌توانستیم به توسعه‌دهندگان اوکراینی برای کار پروژه جدید پیشنهاد دهیم – [شرکت‌ها] گفتند که اگر در جای دیگری در اتحادیه اروپا مستقر باشند، خوشحال خواهند شد با آنها کار کنند، اما اگر [پیمانکاران] مستقر باشند، ریسک نمی‌کنند. در اوکراین،» او گفت.

این تغییر منجر به یک فرآیند جهانی‌سازی تدریجی برای FreySoft شد که در سال ۲۰۲۲ کاملاً اوکراینی بود. اکنون نیمی از ۸۰ نیروی کار شرکت از کشورهای دیگر هستند و پانچنکو سرمایه‌گذاری‌های خود را با MakeDeal، یک ابزار بهره‌وری منابع انسانی و FreyStaff متنوع کرد. ، یک سیستم استخدام که توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می شود.

با وجود اینکه پانچنکو و خانواده اش مجبور به ترک کشور خود شدند، آنها تصمیم گرفته اند که زندگی در ورشو را صرفاً یک توقف تلقی نکنند. بنیانگذار گفت: «ما به جای اینکه آن را به آینده موکول کنیم، «اکنون» زندگی می‌کنیم و امیدوارم کسانی که کشور ما را ترک کرده و در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیز زندگی کنونی خود را بپذیرند». بازگشت.

“از زمانی که ترک کردم، برای من، شخصا و در اوکراین، چیزهای زیادی تغییر کرده است. من خوشحال خواهم شد که به محض اینکه این امکان وجود داشته باشد به خانه خود برگردم، اما تا کنون، هیچ گزینه ای در این زمینه نمی بینم.

“بازسازی اوکراین”

بنیان‌گذاران اوکراینی علی‌رغم رویکردهای متفاوتشان به زندگی و کسب‌وکار و چالش‌های منحصربه‌فردشان، خوش‌بینی خود را نسبت به آنچه پیش رو دارند، نشان می‌دهند. برای BetterMe’s Repa، بازگشت به کیف پس از پایان جنگ یک اولویت است. او می‌گوید: «بخش فناوری پایگاهی برای بازسازی اوکراین خواهد بود.

برای پانچنکو شرکت فری سافت، یک تغییر مداوم در این بخش وجود دارد، به طوری که بسیاری از کسب‌وکارها، از جمله کسب‌وکار او، از ارائه خدمات فناوری به محصولات در حال توسعه در حال گذار هستند. او می‌گوید: «این تغییر از استعداد موجود اوکراین استفاده می‌کند و من معتقدم محصولات ما در سطح جهانی شکوفا خواهند شد.

Suslov از Uspacy می‌گوید ابتکارات رهبری شده توسط دولت و سازمان‌های غیردولتی با تمرکز بر آینده اوکراین و تصویر آن در جهان، در هدایت صحنه فناوری و بنیان‌گذاران آن به آینده‌ای روشن‌تر خواهد بود. او گفت: “من خوشحالم که با وجود جنگ، اوکراین در حال برداشتن گام های اساسی برای ایجاد یک اکوسیستم استارتاپی است که جهان باید بداند.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.