موانع تجاری کشورهای مستقل مشترک المنافع در کانون توجه

0

مقامات ارشد بخش خصوصی و دولتی اواخر روز سه‌شنبه به عنوان بخشی از هفتاد و دومین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در تهران گرد هم آمدند و دستور اصلی آن‌ها بررسی موانع تجاری بر سر راه کشورهای مشترک المنافع از جمله مشکلات بانکی، مالی، حمل‌ونقل و ویزا.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، این مراسم را با انتقاد از سهم ناچیز وام های بانکی برای حمایت از صادرات آغاز کرد.

شافعی گفت: سهم صادرات از وام بانکی در سال گذشته از ۲.۵ درصد در یک دهه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است.

به گفته این چهره برجسته بخش خصوصی، رقابت نامطلوب بین کشورهای مستقل مشترک المنافع که در میان اقتصادهای توسعه یافته مشاهده نشده است، همراه با تجار غیرحرفه ای ایرانی مستقر در این کشورها، باعث شده است که کفه ترازو علیه ایران در یک چشم انداز تجاری پرخطر بالا برود.

این مقام همچنین از کم بودن تعداد توافقات تجارت ترجیحی بین ایران و کشورهای همسایه راضی نبود و خواستار افزایش تعداد آنها شد.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان نماینده عالی دولت در این نشست از تجار ایرانی انتقاد کرد که تاکنون از استفاده از «کریدور سبز» ایران و روسیه که در ژانویه پس از پیشنهاد الکساندر نیکولایویچ تکاچوف، وزیر کشاورزی روسیه به صورت آزمایشی در ژانویه به اجرا گذاشته شد، خودداری کرده اند. سفر او به ایران در ژانویه.

وی گفت: روسیه مصمم به ایجاد ارتباط تجاری از طریق این کریدور بود، اما تجار ایرانی از آن استفاده نکردند، حتی با وجود اینکه روسیه ۲۵ درصد تعرفه صادراتی را به صادرکنندگان تخفیف می‌دهد.

به گفته وزیر، «بازار روسیه اکنون از دست ایران خارج شده است» زیرا ترکیه پس از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو، برای حضور فعال در آنجا اقدام کرده است.

وی خواستار اجرای سریع‌تر طرح یکپارچه‌سازی کارت‌های بانکی ایران و روسیه شد که ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از چند بار تاخیر وعده داده و از استفاده از ارزهای ملی در تعامل با کشور نیز حمایت کرده است.

کرباسیان به برنامه‌های ایران برای اتصال خطوط ریلی خود به آسیای میانه و روسیه اشاره کرد و گفت: در صورت تکمیل پروژه راه‌آهن رشت – آستارا، ترانزیت کالا از خلیج فارس به کشورهای اسکاندیناوی امکان‌پذیر است.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، به نمایندگی از مجلس، ایده ایجاد شرکت های مدیریت صادرات را برای رفع عدم همبستگی و پویایی تجار ایرانی در خارج از کشور مطرح کرد.

وی خواستار افزایش بیشتر پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه مورد تاکید در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۷-۹۶) شد و از کاستی‌های رئیس بانک مرکزی در این زمینه انتقاد کرد.

این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد: میزان تامین مالی صادرکنندگان ایرانی بسیار بیشتر از کشورهای همسایه است.

اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه و یکی از بازرگانان ارشد، بی اعتمادی تجار دو کشور را مشهود دانست و پیشنهاد کرد از ظرفیت‌های کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه به ریاست کرباسیان برای حل این مشکل استفاده شود. .

مشکلات بانکی، مشکلات صدور روادید، نوسانات مالی در استفاده از ارزهای ملی، وعده بانک مرکزی مبنی بر یکسان سازی نرخ دوگانه ارز که هنوز محقق نشده و نبود ترانزیت هوایی کافی از سوی این مقام مسئول به عنوان تجارت اصلی ایران و روسیه یاد شد. موانع.

روابط بانکی ایران و اوکراین

نماینده بانک مرکزی در این نشست مشترک، مهدی کسرایی پور، مدیرکل امور ارزی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات بود که پیش بینی بهتر شدن امور بانکی را داشت.

وی ابتدا خاطرنشان کرد که ایران در پرداخت و دریافت پرداخت با روسیه و از روسیه مشکلی ندارد و همچنین دارای چهار پایگاه عملیاتی در CIS است.

وی گفت: «بانک تجارت در بلاروس، بانک ملی ایران در باکو و بانک ملت شعبه دیگری در ایروان دارد، اما ما به آن بسنده نکرده‌ایم و در تلاش هستیم تا خدمات ارائه شده توسط بانک‌های روسی در حوزه‌های CIS را به کار بگیریم». .

کسرایی پور اعلام کرد که کمیته بانکی برای ارتقای روابط بانکی با اوکراین تشکیل شده است و احمد عراقچی، معاون امور ارزی بانک مرکزی، به زودی برای برقراری ارتباط به این کشور اروپای شرقی سفر خواهد کرد.

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران نیز به روابط بانکی پرداخت و از آن به عنوان «مهمترین چالش پیش روی صادرکنندگان ایرانی» در کنار مشکلات مربوط به ترانزیت، تعرفه ها و هزینه های تجارت یاد کرد.

او گفت: «شروع تلاش‌های مشترک با کشورهایی که بازاری برای ما نبوده‌اند، بسیار چالش برانگیز است، زیرا ما زیرساخت‌های لازم را در آن کشورها نداریم.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.