میلیاردها دلار برای شرکت ها در انتظار خروج ترامپ از ایران است

0

از هواپیما گرفته تا میادین نفتی، میلیاردها دلار برای شرکت‌های بین‌المللی وجود دارد، زیرا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا آمریکا را از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی خارج کند.

به گزارش AP، صرف نظر از اینکه مقر آنها کجاست، تقریباً همه شرکت‌های چندملیتی در ایالات متحده تجارت یا بانکداری می‌کنند، به این معنی که هرگونه بازگشت به تحریم‌های قبل از معامله می‌تواند معاملات انجام شده پس از اجرایی شدن توافقنامه ۲۰۱۵ را اژدر کند.

این تهدید به تنهایی برای ترساندن شرکت‌های ریسک‌گریز، مانند شرکت بوئینگ، کافی بوده است تا از معاملات آهسته‌ای که ماه‌ها پیش به توافق رسیده‌اند، بپردازند. خروج کامل از سوی ایالات متحده ویرانی بیشتری ایجاد می‌کند و احتمالاً کسانی را که به فکر فرو رفتن هستند می‌ترساند.

ریچارد نفیو، کارشناس سابق تحریم‌ها در وزارت امور خارجه آمریکا که روی توافق هسته‌ای کار می‌کرد و اکنون در دانشگاه کلمبیا نیویورک است، گفت: «من کاملاً فکر می‌کنم کسانی که در حصار هستند وارد نخواهند شد.»

“تنها کسانی که این کار را خواهند کرد، کسانی خواهند بود که منافع پولی فوق العاده ای را می بینند و هیچ خطری برای ایالات متحده ندارند.”

توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران تحریم های فلج کننده اقتصادی را که ایران را از تجارت بین المللی بانکی و نفت مسدود کرده بود، لغو کرد. در مقابل، تهران غنی سازی اورانیوم خود را محدود کرد، یک راکتور آب سنگین را مجدداً پیکربندی کرد تا نتواند پلوتونیوم تولید کند و ذخایر اورانیوم و عرضه سانتریفیوژها را کاهش داد.

حدود ۴۰ میلیارد دلار در معاملات هواپیما

برای کسب‌وکارهای غربی، این معامله به معنای دسترسی به بازار ۸۰ میلیون نفری ایران بود. مهم‌تر از همه، سازندگان هواپیما برای جایگزینی ناوگان غیرنظامی به‌طور خطرناکی ویران شده در کشور هجوم آوردند.

در دسامبر ۲۰۱۶، گروه ایرباس قراردادی را با شرکت هواپیمایی ملی ایران، ایران ایر، برای فروش ۱۰۰ هواپیما به قیمت حدود ۱۹ میلیارد دلار به قیمت فهرست امضا کرد.

بوئینگ بعداً قرارداد خود را با ایران ایر برای ۸۰ فروند هواپیما با قیمت فهرست ۱۷ میلیارد دلار منعقد کرد و وعده داد که تحویل در سال ۲۰۱۷ آغاز می شود و تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت. بوئینگ به طور جداگانه قرارداد ۳۰ هواپیمای دیگری را با شرکت هواپیمایی آسمان ایران به مبلغ ۳ میلیارد دلار در فهرست منعقد کرد. قیمت ها.

اما بوئینگ هنوز یک فروند هواپیما به ایران تحویل نداده است. مدیرعامل این شرکت مستقر در شیکاگو اخیرا تاکید کرده است که “خطرات و پیامدهای مربوط به قرارداد هواپیمای ایران” را درک می کند، که بزرگترین توافق تجاری بین یک شرکت آمریکایی و ایران از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ و تسخیر سفارت ایالات متحده خواهد بود.

دنیس مویلنبورگ در یک کنفرانس سه ماهه درآمد در ۲۵ آوریل گفت: “ما همچنان از دستور دولت ایالات متحده در اینجا پیروی می کنیم و همه چیز طبق این فرآیند انجام می شود.”

ما امسال هیچ تحویلی از ایران نداریم که برنامه ریزی شده باشد یا بخشی از خط آسمان باشد، بنابراین مطابق با روند دولت ایالات متحده این تحویل دوباره به تعویق افتاده است.

ایرباس، یک کنسرسیوم هواپیمایی اروپایی مستقر در تولوز، فرانسه، نیز به صلاحدید دولت آمریکا به فروش خود ادامه می دهد. حداقل ۱۰ درصد از قطعات هواپیمای آن منشأ آمریکایی دارند، به این معنی که برای فروش آن به ایران نیاز به مجوز از خزانه داری آمریکا دارد. ایرباس تاکنون دو فروند A330-200 و یک A321 را به ایران تحویل داده است.

ایرباس در پاسخ به سوال AP در مورد برنامه های احتمالی خود قبل از تصمیم ترامپ از اظهار نظر خودداری کرد.

سازنده هواپیماهای اروپایی ATR سال گذشته قراردادی به ارزش ۵۳۶ میلیون دلار با ایران ایر برای حداقل ۲۰ هواپیما منعقد کرد. این کشور پیش از این پس از کسب مجوز قبلی از خزانه داری ایالات متحده، هشت توربوپراپ دو موتوره خود را به تهران تحویل داده است.

دیوید وارگاس سخنگوی ATR به AP گفت: “تا به امروز، ما در مسیر تحویل هواپیماهای ATR باقی مانده در زمان مقرر، قبل از پایان سال هستیم.”

قرارداد ۵ میلیارد دلاری توتال

سرعت ورود هواپیماسازان غربی به ایران با شروع آهسته شرکت های انرژی غربی، علیرغم ثروت عظیم نفت و گاز این کشور، در تضاد است.

استثنا، غول نفتی فرانسوی توتال SA است که در ماه ژوئیه قراردادی ۵ میلیارد دلاری و ۲۰ ساله با ایران و یک شرکت نفتی چینی برای توسعه میدان گاز طبیعی فراساحلی پارس جنوبی این کشور امضا کرد. گاز پمپاژ شده از این قرارداد به سمت بازار داخلی ایران خواهد رفت.

این توافق نشان دهنده بازگشت به ایران برای توتال بود که در سال ۲۰۰۸ با تشدید تحریم های غرب بر سر برنامه هسته ای اش از این کشور خارج شد. توتال به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ نداد، اگرچه پاتریک پویان، مدیر عامل آن، ظاهراً در فوریه به ترامپ گفته بود که به این توافق پایبند باشد.

پویان به FT گفت: «اگر چارچوب، قواعد بازی تغییر کند، مسلماً باید دوباره ارزیابی کنیم.

خودروسازان فرانسوی و آلمانی در حال حرکت هستند

خودروساز فرانسوی PSA پژو سیتروئن در سال ۲۰۱۶ به توافقی مبنی بر افتتاح کارخانه ای با تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در ایران دست یافت. پژو که زمانی بازیگر اصلی بازار خودرو ایران قبل از تحریم ها بود، به درخواست اظهارنظر پاسخ نداد.

همکار خودروساز فرانسوی گروه رنو قراردادی به ارزش ۷۷۸ میلیون دلار برای ساخت ۱۵۰۰۰۰ خودرو در سال در کارخانه ای خارج از تهران امضا کرد.

این شرکت در بیانیه ای به AP بدون اشاره به جزئیات گفت: «گروه رنو از نزدیک تحولات وضعیت دیپلماتیک را زیر نظر دارد.

فولکس واگن نیز صادرات خودرو به ایران را آغاز کرد.

این خودروساز آلمانی در بیانیه ای گفت: «در حال حاضر ما توسعه محیط سیاسی و اقتصادی در منطقه را از نزدیک دنبال و بررسی می کنیم.

“در اصل، فولکس واگن به تمام قوانین ملی و بین المللی قابل اجرا و مقررات صادرات پایبند است.”

الی گرانمایه، کارشناس ارشد سیاست مطالعه ایران در شورای روابط خارجی اروپا، گفت که امضاکنندگان توافق هسته‌ای، بریتانیا، فرانسه و آلمان که از ترامپ خواسته‌اند تا این توافق را حفظ کند، ممکن است در صورت عقب‌نشینی آمریکا، برای محافظت از شرکت‌های خود به دنبال معافیت‌هایی باشند. تحریم ها.

او روز چهارشنبه نوشت: «این باید شامل مجموعه‌ای از معافیت‌ها و محدودیت‌ها برای شرکت‌های اروپایی باشد که قبلاً در حوزه‌های استراتژیک تجارت و سرمایه‌گذاری با ایران درگیر هستند، با اولویت محدود کردن شوک فوری به صادرات نفت ایران». >

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.