ناراحتی بانک‌های سوئیس ازتحریم‌های روسیه

0

‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل ایران اکونومیست به نقل از سوئیس اینفو، کشورهای عضو گروه ۷ به خصوص آمریکا این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مطرح کردند که آیا سوئیس تمام توان خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای شناسایی دارایی‌های روسیه در بانک‌های این کشور به‌کار گرفته است یا خیر؟ با این وجود اما بانک‌های سوئیسی نسبت به این که در کنار رعایت قوانین مبارزه با پولشویی و فرارهای مالیاتی حالا مجبور هستند تا تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم رعایت کنند، به شدت انتقاد دارند.

شرایط به خصوص برای بانک‌های سوئیسی که در خارج از این کشور شعبه دارند بسیار پیچیده و چالش‌برانگیز شده است.

فیلیپ ریکِنباچر، مدیرعامل بانک جولیوس بار و دبیر انجمن مدیریت دارایی سوئیس، گفته که تناقضات موجود بین رعایت تحریم‌ها مشکلات جدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای بانک‌های سوئیسی ایجاد کرده است. سوئیس که عضو اتحادیه اروپا هم نیست و همواره رویکردی بی‌طرفانه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حوزه سیاست خارجی در پیش گرفته، در گام نخست اجرای تمام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه و شهروندان این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در پیش گرفت و حتی دارایی‌های آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سال ۲۰۲۲ مسدود کرد.

دولت سوئیس در آن زمان مدعی شد که شرایط غیر طبیعی است و با وجود حفظ بی‌طرفی سوئیس، اما ما در کنار ارزش‌های غربی می‌ایستیم.

پس از آنکه سوئیس تصمیم گرفت در تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه مشارکت کند، راهی جز رعایت تحریم‌های آمریکا هم نداشت. این تحریم‌ها البته به خاطر جایگاه دلار و نظام مالی آمریکا، قدرتی فرامرزی دارد.  

بانکداران سوئیسی می‌گویند: دولت سوئیس به‌جای مشارکت ناآگاهانه در این اقدامات، باید در آینده به شکلی فعال بسته‌های تحریمی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به‌گونه‌ای اجرا کند که با برنامه‌های داخلی این کشور تطابق داشته باشد.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.