نان صنعتی معنای اقتصادی بیشتری دارد

0

بازار نان ایران سال‌ها شاهد اختلافات بر سر پیامدهای اقتصادی پایبندی به رویکردهای سنتی در پخت نان‌های مسطح نسبت به روش‌های مدرن مورد استفاده برای تولید نان‌های صنعتی بوده است.

دولت همچنین با ارائه آرد یارانه‌ای به نانوایی‌های سنتی یا تعیین قیمت‌های متفاوت برای غذای اصلی در استان‌های مختلف، بر آتش این اختلافات دامن زده است.

ارقام نشان می دهد که سالانه حدود 20000 میلیارد ریال (666.66 میلیون دلار به نرخ رسمی) نان در ایران به دلیل کیفیت پایین انواع نان های مسطح ایرانی هدر می رود.

فرصت امروز به نقل از رئیس انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان نان های خمیری و نیمه خمیری گفت: هر ساله دولت حدود 90 هزار میلیارد ریال (حدود 3 میلیارد دلار) برای نانوایان سنتی نان اختصاص می دهد.

محمدجواد کرمی خواستار حذف این مقدار هنگفت یارانه شد و گفت: «این اقدام سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا پول خود را صرف نوسازی صنعت نانوایی کنند. این در حالی است که نانوایی‌های صنعتی قادر به رقابت با نانوایی‌هایی نیستند که از یارانه‌های دولتی برخوردار هستند.

وی گفت: مصرف سرانه نان، غذای اصلی اکثر خانوارهای ایرانی، 145 کیلوگرم است در حالی که این رقم در اروپا و آمریکای شمالی که قبلاً صنعت نانوایی خود را مدرن کرده اند، 65 کیلوگرم است.

نان‌های مسطح ایرانی گاهی به دلیل پختن در شرایط غیربهداشتی یا فرآوری ناسالم مورد انتقاد قرار می‌گیرند. از طرفی نان های مایه خمیر در مقایسه با نان های مسطح سنتی کیفیت بهتر و ماندگاری بیشتری دارند زیرا با حرارت غیر مستقیم پخته می شوند. عدم وجود بی کربنات سودا در خمیر نیز مشکلات معده را کاهش می دهد.

کرمی خاطرنشان کرد: ایران بیش از 3800 نانوایی کوچک و 17 نانوایی بزرگ صنعتی دارد.

هر نانوایی کوچک برای 5 تا 6 نفر شغل ایجاد می کند در حالی که برای راه اندازی یک نانوایی بزرگ صنعتی به 50 نفر نیاز است. اما وقتی نوبت به بازار مصرف می‌رسد، نان‌های صنعتی به این خوبی عمل نمی‌کنند. آنها تنها 7 درصد از بازار مصرف را تشکیل می دهند.

نان صنعتی به هر نانی گفته می شود که در حجم زیاد در کارخانه های نانوایی تولید می شود. نان های سفید را می توان در کارخانه و همچنین به مقدار کم توسط نانوایی های محلی پخت.

در صنعت نان در مقیاس بزرگ، بیشتر کار توسط ماشین آلات انجام می شود. اما نان سنتی در ایران به صورت دستی در تنورهای سنتی پخته می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.