نرخ بازپرداخت کوچک سیاست محلی سازی را مختل می کند

0

یکی از مشکلات اصلی در تولید اتومبیل های خارجی در ایران با قطعات خودرو محلی ، تعداد تولید کوچک آنها ، طبق یک مدیرعامل است.

بهرام شریعت، مدیر عامل شرکت خودروسازی چری، گفت: میزان تولید چند مدل به آستانه امکان سنجی نمی رسد، بنابراین بومی سازی و ساخت قطعات خودرو در ایران مقرون به صرفه نیست. اقتصاد گزارش داد.

“بسیاری از وسایل نقلیه خارجی تولید شده در ایران به حداقل نرخ بازپرداخت که بیش از ۱۰۰۰۰۰ واحد در سال است ، نمی رسند.”

وزارت صنعت، معدن و تجارت اوایل سال جاری اعلام کرد که حداقل داخلی سازی محتوای خودرو باید ۴۰ درصد باشد و با افزایش تولید به ۸۰ درصد برسد.

به گفته این وزارتخانه، یکی از دلایل اصرار بر نقش و مشارکت قطعه‌سازان داخلی «امکان‌سنجی و کاهش هزینه‌های تولید» است.

شریعت موافق است که خودروسازان داخلی مدت‌هاست به جای تکیه بر تولیدکنندگان خارجی، بر افزایش کیفیت و ظرفیت تولید قطعات تمرکز کرده‌اند.

اما طرح (بومی‌سازی) نمی‌تواند برای چندین خودروی خارجی، به‌ویژه طیف وسیعی از مدل‌های چینی در کشور که ۱۹ درصد از بازار را به خود اختصاص می‌دهند، اعمال شود.

او می‌گوید: «هر طرحی به حداقل میزان تولید ۱۰۰۰۰۰ دستگاه در کشور نیاز دارد، اگر تأمین‌کنندگان بخواهند درگیر شوند. در صورتی که اینگونه نباشد ، قیمت قسمت تولید شده محلی بیش از محصول وارداتی خواهد بود. ”

در مورد قطعات خودروی چینی اصل، چندین شرکت ایرانی با خودروسازان چینی شریک شده اند و از آن کشور وارد می کنند.

قطعات خودرو در حجم عظیمی توسط شرکت های چینی تحت مجوز مشاغل اروپایی تولید می شود.

شریف افزود که چنین قوانین (محلی سازی) در مورد قراردادهای تازه امضا شده اعمال می شود و تولید کنندگان چینی نیز معاف هستند. او نگفت که چرا قوانین باید برای شرکت های چینی متفاوت باشد.

به عقیده او اجرای کلی چنین قوانین سختگیرانه ای در شرکت های خودروسازی نتیجه معکوس خواهد داشت زیرا هزینه واردات همچنان ارزان تر از تولید داخلی خواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.