نرخ بین بانکی به ۱۷ ٪ کاهش می یابد

0

رئیس اتاق تعاون ایران و عضو شورای پول و اعتبار گفت: آخرین اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی تاثیر مثبتی بر نرخ‌های بین بانکی داشته و نرخ‌های بین‌بانکی را از بیش از ۲۰ درصد کاهش داده است. نهاد تصمیم گیری.

بهمن عبداللهی همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایبنا گفت: در پی تصمیمات جدید برای کاهش نرخ سپرده بانکی، نگرانی ها در خصوص فرار سپرده های کوتاه مدت از بانک ها کاهش یافت و با کاهش نرخ بین بانکی به ۱۷ تا ۱۸ درصد نیز مواجه شد. /p>

حدود دو ماه پیش، بانک مرکزی ایران با صدور بخشنامه‌ای، تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری را موظف کرد نرخ سود سپرده‌های بلندمدت خود را ۱۵ درصد و برای سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر ۱۰ درصد تعیین کنند. این سیاستگذار همچنین مقرر کرد که اگر هر گونه سپرده بلندمدت قبل از اتمام دوره سررسید از بانک خارج شود، به عنوان سپرده کوتاه مدت تلقی می شود.

به گفته این مقام مسئول، علاوه بر پیگیری سیاست کاهش نرخ سود بانکی بانک مرکزی در دو دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، «تجار بزرگ کشور نیز آرزوی نزدیک‌تر شدن نرخ‌ها به نرخ تورمی را دارند». ۱۰%.

بانک مرکزی طرح کاهش نرخ سپرده خود را اجرا کرده است و هدفمندسازی نرخ سود وام در آینده قابل پیش بینی است، اما رئیس اتاق تعاون خاطرنشان می کند که احتمال از دست دادن منابع بانک ها نیز باید در نظر گرفته شود.

عبداللهی گفت: باید بین نرخ سود سپرده و وام تعادل ایجاد شود تا با حفظ منابع بانک‌ها، نرخ‌ها متناسب با نرخ تورم کاهش بیشتری پیدا کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ثبات قابل قبولی در تعاملات بین بانکی و سپرده های بانکی ایجاد شده است، به ویژه اینکه بانک مرکزی در حال حاضر بدهی و اضافه برداشت وام دهندگان را به خطوط اعتباری تبدیل و با نرخ ۱۸ درصد در اختیار آنها قرار می دهد.

وی گفت: “امیدوارم مجموع این اقدامات باعث شود همه نرخ ها به سطح واقعی خود نزدیک شوند.”

بر اساس گزارش بانک مرکزی از عملکرد بازار بین بانکی در سال مالی قبل منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، در مجموع ۳۱۴۰۳ معامله به ارزش ۳۰.۹۵ تریلیون ریال (۷۶۴ میلیون دلار) با نرخ سود بین ۱۶ تا ۲۸ درصد و میانگین انجام شده است. نرخ ۱۸.۶۷%.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.