نرخ تورم که از نزدیک توسط فدرال رزرو آمریکا دنبال شده بود در ماه آوریل افزایش یافت

0

شاخص کلیدی قیمت‌های ایالات متحده در ماه آوریل افزایش یافت و هزینه‌های مصرف‌کننده افزایش یافت، نشانه‌ای از فشارهای تورمی در اقتصاد بالا باقی بماند.

این شاخص که شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی نامیده می شود و توسط فدرال رزرو نظارت دقیقی دارد، نشان داد که قیمت ها از مارس تا آوریل ۰.۴ درصد افزایش یافته است. این بسیار بیشتر از افزایش ۰.۱ درصدی ماه قبل بود. در مقایسه با سال‌های گذشته، قیمت‌ها در آوریل ۴.۴ درصد افزایش یافت که نسبت به ۴.۲ درصد در مارس افزایش یافت. این رقم نسبت به سال قبل از ۷ درصد اوج خود در ژوئن گذشته به شدت کاهش یافته است، اما بسیار بالاتر از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو باقی مانده است.

گزارش روز جمعه دولت نشان داد که با وجود افزایش قیمت‌ها، مصرف‌کنندگان همچنان سرزنده هستند. هزینه های آنها از مارس تا آوریل ۰.۸ درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش از ژانویه است. بخش اعظم این افزایش ناشی از هزینه خودروهای جدید بود که ۶.۲ درصد افزایش یافت. از جمله موارد دیگر، آمریکایی‌ها رایانه، بنزین و لباس بیشتری خریدند.

با وجود پیش‌بینی‌های طولانی‌مدت از رکود اقتصادی آینده، داده‌های روز جمعه بر انعطاف‌پذیری شگفت‌انگیز اقتصاد ایالات متحده تاکید می‌کند. هزینه‌های مصرف‌کننده، که بخش عمده‌ای از اقتصاد ایالات متحده را هدایت می‌کند، با افزایش شغل و افزایش دستمزدها تقویت شده است. پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد که با نرخ سالانه ۱.۳ درصدی از ژانویه تا مارس رشد کند، در سه ماهه آوریل تا ژوئن به ۲ درصد افزایش یابد.

در عین حال، تداوم تورم بالا تصمیمات نرخ بهره فدرال رزرو را پیچیده می کند. جروم پاول، رئیس، سیگنال داده است که فدرال رزرو پس از ۱۰ افزایش مستقیم در ۱۴ ماه گذشته. اما گروهی پر سر و صدا در میان کمیته تعیین نرخ بهره ۱۸ نفره فدرال رزرو برای افزایش بیشتر نرخ در اواخر سال جاری به این دلیل که تورم به اندازه کافی سریع کاهش نمی یابد، فشار آورده است.

مایکل گپن، اقتصاددان آمریکایی در Bank of America Securities می‌گوید: «تورم برای فدرال رزرو خیلی چسبنده است که نمی‌تواند به یک مکث طولانی مدت متعهد شود». “حتی اگر فدرال رزرو از ژوئن رد شود، ژوئیه را برای افزایش نرخ ادامه خواهد داد.”

مقامات فدرال رزرو به‌ویژه دسته‌ای از قیمت‌ها به نام تورم اصلی را تماشا می‌کنند که هزینه‌های نوسان انرژی و غذا را حذف می‌کند و معیار بهتری برای تورم اساسی در نظر گرفته می‌شود. قیمت های اصلی از مارس تا آوریل ۰.۴ درصد، مشابه ماه قبل و ۴.۷ درصد نسبت به ۱۲ ماه قبل افزایش یافت. رقم تورم اصلی سال به سال از زمانی که برای اولین بار در دسامبر به ۴.۶ درصد رسید، اندکی تغییر کرده است.

یکی دیگر از نشانه‌های ثابت ماندن اقتصاد در گزارش جداگانه‌ای در روز جمعه منتشر شد. این نشان داد که معیاری از سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها در کالاهای کارخانه‌ای بادوام در ماه آوریل ۱.۴ درصد افزایش یافت – شواهدی مبنی بر اینکه شرکت‌ها با وجود تورم بالاتر و هزینه‌های استقراض با توجه به تقاضای مصرف‌کننده همچنان به هزینه‌های خود ادامه داده‌اند.

شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی جدا از شاخص قیمت مصرف کننده شناخته شده دولت است. دولت در اوایل این ماه گزارش داد که CPI در آوریل ۴.۹ درصد نسبت به ۱۲ ماه قبل افزایش یافته است.

از زمانی که تورم پس از رکود همه گیر شروع به افزایش کرد، شاخص PCE تمایل به نشان دادن تورم کمتر از CPI داشت. این تا حدی به این دلیل بود که اجاره‌ها، که از بزرگترین محرک‌های تورم بودند، دو برابر وزنی که در PCE دارند، در CPI دارند. علاوه بر این، شاخص PCE به دنبال توضیح تغییرات در نحوه خرید مردم در هنگام افزایش تورم است. در نتیجه، می‌تواند روندهای نوظهور را به تصویر بکشد – برای مثال، زمانی که مصرف‌کنندگان از مارک‌های ملی گران‌قیمت به سمت مارک‌های فروشگاهی ارزان‌تر کنار می‌روند.

نرخ بهره

آخرین ارقام تورم زمانی به دست آمد که مقامات فدرال رزرو با سر و صدا در حال بحث در مورد اقدامات بعدی خود پس از افزایش ۱۰ بار نرخ بهره در ۱۴ ماه گذشته هستند. برخی از سیاست گذاران گفته اند که طرفدار افزایش نرخ ها در ماه های آینده هستند. اما بیشتر ناظران فدرال رزرو انتظار دارند که بانک مرکزی در نشست بعدی خود در اواسط ژوئن از افزایش دیگری چشم پوشی کند.

پاول هفته گذشته گفت که مقامات فدرال رزرو پس از افزایش نرخ معیار خود به بالاترین حد در ۱۶ سال اخیر یعنی حدود ۵.۱ درصد، می توانند منتظر بمانند و ببینند این افزایش ها چگونه بر اقتصاد تأثیر گذاشته است. ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا افزایش نرخ ها به طور قابل توجهی بازار کار و اقتصاد کلی را کاهش دهد.

هدف نهایی فدرال رزرو این است که وام گرفتن را برای مصرف کنندگان و مشاغل پرهزینه تر کند و در نتیجه هزینه ها، رشد و تورم را کاهش دهد. افزایش نرخ آن منجر به افزایش بیش از دو برابری نرخ وام مسکن و افزایش هزینه های وام خودرو، وام گرفتن از کارت اعتباری و وام های تجاری شده است. آنها همچنین خطر رکود را افزایش داده اند، که اکثر اقتصاددانان پیش بینی می کنند که در سال جاری آغاز شود.

حتی برخی از مقاماتی که احتمالاً طرفدار نادیده گرفتن افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن هستند، مانند فیلیپ جفرسون، یکی از اعضای هیئت مدیره بانفوذ فدرال رزرو، گفته اند که از اینکه نرخ تورم بیش از آن کاهش نیافته است، ناامید شده اند. بیشتر فشارهای تورمی اخیر منعکس کننده قیمت‌های مداوم بالاتر برای خدمات، از جمله وعده‌های غذایی رستوران، اتاق‌های هتل و تعمیر و نگهداری خودرو است.

تورم دلیل بزرگی بوده است که میلیون‌ها آمریکایی چشم‌انداز تیره‌ای را در مورد اقتصاد ابراز کرده‌اند، حتی اگر نرخ بیکاری در پایین‌ترین سطح نیم قرن اخیر یعنی ۳.۴ درصد است و بسیاری از کارگران دستمزدهای قابل قبولی دریافت کرده‌اند.

با این حال، گزارش فدرال رزرو این هفته نشان داد که به طور متوسط، تورم از افزایش دستمزدها پیشی گرفته و بسیاری از مردم را بدتر کرده است. در پایان سال گذشته، درست کمتر از سه چهارم آمریکایی‌ها گفتند که از نظر مالی خوب هستند یا به راحتی زندگی می‌کنند. این میزان کاهش ۵ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد و یکی از پایین‌ترین سطوح اندازه‌گیری شده از زمان شروع نظرسنجی در سال ۲۰۱۶ است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.