نرخ فارکس دوگانه مضر است

0

تجار و نمایندگان بخش خصوصی از بانک مرکزی ایران انتظار دارند که روند یکسان سازی نرخ ارز را تسریع بخشد زیرا شکاف بین نرخ ارز رسمی و بازار آزاد باعث افزایش رانت خواری و لطمه زدن به صادرات می شود. /p>

سید حسین سلیمی، عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تک نرخی شدن ارز به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی کمک می‌کند که می‌تواند اقتصاد ایران را به سمت شکوفایی سوق دهد، بنابراین باید توسط سیاست‌گذاران پیگیری شود.

به نقل از سایت رسمی ICCIMA، سلیمی همچنین گفت: صادرکنندگان به دلیل تفاوت قیمت داخلی و خارجی قادر به ارسال کالاهای خود نیستند.

تولیدات داخلی در ایران با یارانه بالایی از سوی دولت برخوردار است. با این حال، تحت الشعاع قرار دادن سیاست های حمایتی کشور، تخصیص ارز ارزان و یارانه ای توسط دولت به واردات است که با روحیه تقویت صنایع داخلی مغایرت دارد.

سلیمی که نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران نیز هست، افزود: نظام بانکی ایران سال‌ها به دلیل تحریم‌های هسته‌ای منزوی شده است.

وی گفت: «اجرای استانداردهای بین المللی مانند رعایت نظام گزارشگری مالی بین المللی و نسبت کفایت سرمایه آسان نیست و چند سال طول می کشد.

این اشتباه است که فکر کنیم اگر نرخ‌های ارز فردا یکسان شود، همه مشکلات برطرف می‌شوند، زیرا ساختار مقررات تجاری نیاز به اصلاح دارد.

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری ICCIMA، گفت: برای سرمایه گذاران خارجی مهم است که بدانند اگر در ایران سرمایه گذاری کنند، اگر بخواهند پول خود را به خارج از کشور منتقل کنند، با چه نرخی می توانند پول خود را مبادله کنند.< /p>

وی افزود: «در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۲۰۱۷-۲۰۲۲) پیش‌بینی شده است که ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب شود، اما باید دید که آیا بدون یکسان سازی نرخ ارز امکان‌پذیر است یا خیر.

ایران در حال حاضر از دو نرخ ارز استفاده می کند: نرخ بازار آزاد که ۳۷۶۸۰ ریال در برابر دلار آمریکا بود و نرخ ارز رسمی برای معاملات دولتی که در روز پنجشنبه توسط بانک مرکزی ۳۲۴۸۹ ریال تعیین شد.

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است: یکسان سازی نرخ ارز باید با تعیین نرخ واقعی ارز همراه باشد، در غیر این صورت این طرح مانند گذشته با شکست مواجه خواهد شد.

وی گفت: “اگر نرخ ارز همراه با تورم افزایش نیابد، به تولید داخلی لطمه می زند زیرا مزیت رقابتی آنها را از بین می برد و در نتیجه واردات و قاچاق به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.”

دولت برای پر کردن شکاف بین این دو نرخ، شروع به افزایش تدریجی نرخ رسمی ارز برای نزدیک شدن به نرخ غیررسمی بازار کرد و سعی کرد فهرست واردات واجد شرایط دریافت ارز با نرخ رسمی را کوتاه کند.

مقامات ارشد اقتصادی از جمله ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی و علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، بارها وعده داده بودند که نرخ ارز به زودی پس از فراهم شدن همه پیش‌نیازها یکسان می‌شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.