نرخ وام مسکن در تک رقم

0

رئیس‌جمهور حسن روحانی گفت که نرخ‌های وام مسکن روز دوشنبه مربوط به طرح وام مسکن امضا به تک رقمی کاهش یافته است.

رئیس جمهور گفت: به مناسبت هفته دولت (۲۳ تا ۲۹ مرداد) به عنوان هدیه دولت به خریداران مسکن برای اولین بار، نرخ وام مسکن برای وام مسکن حساب پس انداز مسکن تک رقمی شد. به گفته ایرنا.

نرخ‌های وام مربوط به این طرح که اخیراً ۱۱ درصد تعیین شده بود، برای خانه‌های خریداری‌شده در مناطق شهری آسیب‌دیده به ۸ درصد و برای مناطق شهری غیرمضطرب به ۹.۵ درصد کاهش یافت.

روحانی با تاکید بر اینکه چنین نرخ های پایینی بی سابقه است، گفت: دوره بازپرداخت ۱۲ سال یا ۱۴۴ ماهه برای وام ها در نظر گرفته شده است. “بنابراین امروز، ما یک قدم دیگر در جهت توانمندسازی نسل جوان برای خرید خانه های خود با نرخ های پایین تر برداشته ایم.”

طرحی که برای ترویج مالکیت خانه برای خریدارانی که برای اولین بار ابداع شده است، حساب پس انداز مسکن متقاضیان را ملزم می کند که سپرده اولیه را واریز کرده و یک سال صبر کنند تا واجد شرایط دریافت وام مسکن شوند. در اوایل مرداد ماه، محمدحسن مرادی، مدیر امور برنامه ریزی بانک مسکن گفت: تا پایان تیرماه، ۵۵۸۰ متقاضی دوره انتظار یک ساله خود را تکمیل کرده اند که از این تعداد ۱۴۵۶ نفر وام دریافت کرده اند.

زمانی که سال مالی جاری ایران در اسفند آغاز شد، نرخ وام برای این طرح ۱۴ درصد بود که ابتدا به ۱۳ درصد و سپس به ۱۱ درصد کاهش یافت. اواسط مردادماه در دیدار عباس آخوند وزیر راه و شهرسازی و محمدهاشم بوت شکن مدیرعامل بانک مسکن با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مسئولان به اقدامات بیشتر برای کاهش نرخ وام مسکن مسکن اشاره کردند.

 اثرات خوشایند

روحانی در تشریح حساب پس‌انداز مسکن خاطرنشان کرد: میزان وام‌ها در تهران و شهرهای بزرگ و کوچک به ترتیب ۸۰۰، ۶۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال (۲۵۶۰۰، ۱۹۲۰۰ و ۱۲۸۰۰ دلار) تعیین شده است. علاوه بر این، زوج‌های جدید متقاضی وام هر کدام واجد شرایط دریافت ۸۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۱.۶ میلیارد ریال (۵۱۲۰۰ دلار) خواهند بود.

“همه ما می خواهیم نسل جوان ما بتوانند در اسرع وقت خانه های خود را بخرند و این هدیه ای خواهد بود برای کسانی که مایل به خرید اولین خانه خود هستند.”

پس از سخنان رئیس جمهور، یکی از مقامات بانک مسکن -بانک اصلی متولی وام مسکن- از اثرات کاهش نرخ وام پس انداز مسکن صحبت کرد و گفت که یکی از پیامدهای آن این است که متقاضیان کمتری می توانند وام دریافت کنند. زیرا افزایش تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت.

این مقام مسئول به خبرگزاری فارس گفت: مقرر شد ۱۰۰ هزار فقره وام به مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال به خریداران مسکن اولی پرداخت شود و با کاهش نرخ وام مسکن به ۱۱ درصد، تعداد درخواست ها دو برابر شد.

وی گفت: به نظر می رسد ۱۰۰ هزار وام با موفقیت به متقاضیان اعطا شود و با کاهش نرخ وام به ۹ درصد، تعداد متقاضیان افزایش خواهد یافت. بنابراین، اگر دولت بخواهد به طور مؤثر نرخ وام را در ۹٪ فعلی نگه دارد، ابتدا باید تعداد وام های موجود را افزایش دهد.

“زیرا اگر تعداد وام ها افزایش پیدا نکند، برنامه های عقب افتاده ظاهر می شود زیرا تعداد متقاضیان افزایش می یابد.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.