نروژ صندوق ثروت را به روی اوراق قرضه ایران باز می کند

0

نروژ صندوق دارایی 810 میلیارد دلاری خود را به روی اوراق قرضه دولتی ایران باز کرد، زیرا این کشور خاورمیانه از تقریباً یک دهه تحریم های بین المللی پس از توافق برای محدود کردن برنامه هسته ای خود بیرون آمده است.

بر اساس بیانیه وزارت دارایی در اسلو، نروژ از ژانویه 2014 تحریم هایی را برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی ایران اعمال کرده است.

بلومبرگ به نقل از این وزارتخانه گفت: این ممنوعیت در 16 ژانویه 2016 لغو شد، زیرا ایران به تعهدات اولیه خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک عمل کرد.

نروژ گفت: «به عنوان بخشی از این تسهیل، ممنوعیت خرید اوراق قرضه دولتی ایران از بین می‌رود.

ایران ممکن است برای بزرگترین صندوق ثروت جهان مناسب باشد، که در بازارهای نوظهور در حال گسترش است و به دنبال افزایش بازده است. اقتصاد ایران تقریباً سریع‌تر از هر اقتصاد دیگری در خاورمیانه رشد می‌کند و اوراق قرضه آن دو برابر روسیه و ترکیه است. بازدهی بیش از 20 درصد در حدود 4.5 میلیارد دلار اوراق بهادار کوتاه مدت فروخته شده توسط وام گیرندگان دولتی و خصوصی در ایران است.

جذابیت بازار بدهی ایران نیز احتمالاً افزایش می‌یابد، زیرا این کشور به تضمین رتبه‌بندی اعتباری نزدیک‌تر می‌شود که به آن امکان انتشار اوراق قرضه یورو را می‌دهد.

چهارده سال پس از اینکه مودیز امتیاز حدس و گمان B2 خود را پس گرفت، دولت گفت که در حال گفتگو با شرکت های رتبه بندی بین المللی برای نمرات جدید است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.