نفوذ چین به سیلیکون ولی خطراتی را برای استارت‌آپ‌ها ایجاد می‌کند

0

Danhua Capital در برخی از نویدبخش ترین استارت آپ های سیلیکون ولی در زمینه هایی مانند هواپیماهای بدون سرنشین، هوش مصنوعی و امنیت سایبری سرمایه گذاری کرده است. این شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر درست خارج از دانشگاه استنفورد، مرکز کارآفرینی فناوری ایالات متحده، مستقر است. با این حال، با کمک دولت چین نیز تأسیس و تأمین مالی شد. و تنها نیست.

به گزارش رویترز، بر اساس مصاحبه با منابع سرمایه گذاری خطرپذیر و اطلاعات در دسترس عموم، بیش از ۲۰ شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر سیلیکون ولی روابط نزدیکی با یک صندوق دولتی یا نهاد دولتی چین دارند.

در حالی که دولت ایالات متحده به طور فزاینده‌ای در برابر خرید شرکت‌های دولتی ایالات متحده از چین موضع سختی اتخاذ می‌کند، سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها، حتی توسط نهادهای تحت حمایت دولت، تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است.

ممکن است با نهایی کردن قانونی کنگره ایالات متحده که به طور چشمگیری قدرت دولت را برای جلوگیری از سرمایه گذاری خارجی در شرکت های آمریکایی، از جمله سرمایه گذاری های مخاطره آمیز، مسدود می کند، تغییر کند.

قانون جدید به کمیته دولت ایالات متحده در زمینه سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده (CFIUS) اختیار وسیعی را می دهد تا تصمیم بگیرد که چه نوع معاملاتی را بررسی کند، با حذف آستانه های مالکیت خاص، با تمرکز ویژه بر روی فناوری های به اصطلاح “بحرانی”.

استفان هایفتز، یکی از اعضای سابق CFIUS و اکنون وکیلی به نمایندگی از شرکت‌هایی که در حال بررسی CFIUS هستند، گفت: «تصور این است که بسیاری از نگرانی‌های مربوط به انتقال فناوری به تأسیسات امنیتی ایالات متحده در دنیای استارت‌آپ‌ها اتفاق می‌افتد».

آخرین نسخه این لایحه، سرمایه‌گذاران «منفعل» را معاف می‌کند، که بسیاری از شرکای محدودی را که از شرکت‌های سرمایه‌گذاری حمایت می‌کنند، پوشش می‌دهد. اما شرکای محدودی که تا حدودی بر کسب و کار کنترل دارند، یا شرکت‌هایی که شریک مدیریت آن‌ها «شخص خارجی» است، می‌توانند مورد بررسی دقیق قرار گیرند.

موقوفات دانشگاه و دفاتر خانواده که به طور سنتی بیشتر پول را برای شرکت‌های مخاطره‌آمیز تأمین می‌کنند، معمولاً یکی از شرکای محدود هستند و حداقل مشارکت در استارت‌آپ‌هایی که به تأمین مالی آنها کمک می‌کنند، دارند.

نهادهای چینی همچنین گاهی اوقات نقش منفعلانه ای در صندوق های سرمایه گذاری بزرگ دارند. اما منابع سرمایه گذاری خطرپذیر می گویند که وجوه دولتی چین اغلب با تأمین درصد بیشتری از منابع مالی خود، نقش تأثیرگذارتری را در شرکت های خطرپذیر کوچکتر ایفا می کنند. این به آنها اجازه می‌دهد اطلاعاتی درباره استارت‌آپ‌ها درخواست کنند یا به آن‌ها برای باز کردن دفاتر در چین کمک کنند – احتمالاً این استارت‌آپ‌ها را برای بررسی CFIUS باز می‌کند.

احتمال یک سرکوب نظارتی باعث ناراحتی در دنیای استارتاپ شده است. یک فرد مطلع گفت که شرکت سرمایه گذاری Andreessen Horowitz به استارت آپ ها مشاوره می دهد که اگر از یک سرمایه گذار تحت حمایت چین پول جمع آوری کنند، خود را در معرض نظارت دولت قرار می دهند.

کریس نیکلسون، یکی از بنیانگذاران شرکت هوش مصنوعی Skymind، که از گروه اینترنتی چینی Tencent Holdings Ltd و یک دفتر خانواده هنگ کنگ جمع آوری کرده است، گفت: “دریچه برخی استارتاپ ها برای جمع آوری پول از چین ممکن است در حال بسته شدن باشد.”

مناطق حساس

تا همین اواخر، منبع اصلی سرمایه برای سرمایه گذاری های مخاطره آمیز در سیلیکون ولی مشکلی نبود.

شرکت‌های مخاطره‌آمیز موظف نیستند سرمایه‌گذارانشان را فاش کنند و کارآفرینان به ندرت سؤال می‌کنند، که باعث می‌شود برخی معامله‌گران این سوال را مطرح کنند که چگونه CFIUS می‌تواند سرمایه‌گذاری استارت‌آپی را حفظ کند.

Danhua Capital، که توسط گروه توسعه Zhongguancun، یک شرکت دولتی که توسط دولت شهرداری پکن تامین می شود، حمایت می شود، در برخی از حساس ترین بخش های فناوری دارایی است.

سرمایه گذاری های آن شامل مدیریت داده ها و شرکت امنیتی Cohesity است که وزارت انرژی ایالات متحده و نیروی هوایی ایالات متحده را از مشتریان خود می داند. استارت‌آپ پهپاد Flirtey، که در ماه مه توسط وزارت حمل‌ونقل ایالات متحده برای شرکت در پروژه‌هایی برای کمک به آژانس در ادغام ایمن هواپیماهای بدون سرنشین در حریم هوایی ایالات متحده انتخاب شد، همچنین بخشی از مجموعه Danhua است.

رویه سرمایه‌گذاری از طریق لایه‌هایی از وجوه، که به عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند، می‌تواند دانستن اینکه پول از کجا آمده است را غیرممکن کند.

Westlake Ventures، با حمایت دولت شهر هانگژو در شرق چین، در حداقل ده صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر دره سیلیکون سرمایه گذاری می کند.

صندوق‌های مورد حمایت چین شامل Oriza Ventures است که متعلق به بازوی سرمایه‌گذاری دولت شهرداری سوژو است و از استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی و خودروهای خودران حمایت می‌کند. SAIC Capital، بازوی شرکت خودروسازی دولتی SAIC Motor، در استارت‌آپ‌های رانندگی خودکار، نقشه‌برداری و هوش مصنوعی سیلیکون ولی سرمایه‌گذاری کرده است.

کنترل سرمایه از سال ۲۰۱۶ جریان پول چین به ایالات متحده را کند کرده است، اما منابع می گویند که سرمایه گذاری های مخاطره آمیز نسبت به بخش هایی مانند املاک و مستغلات انعطاف پذیرتر بوده است، تا حدی به دلیل تمرکز دولت چین بر بهبود صنعت داخلی با فناوری پیشرفته.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.