نقشه راه برای بهبود آب و هوای تجاری ایران

0

با توجه به گزارش بانک جهانی انجام تجارت در سال ۲۰۱۷ که نشان می‌دهد ایران در بهبود فضای کارآفرینی خود پس از سال‌ها عملکرد ضعیف، اندکی پسرفت داشته است، مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی را با هدف بهبود وضعیت کشور منتشر کرده است. چشم انداز تجاری و قرار دادن آن در خط مقدم منطقه.

بر اساس این گزارش، ایران از مجموع ۱۹۰ کشور، رتبه ۱۲۰ را در شاخص سهولت کسب و کار دارد و در بین ۲۵ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در جایگاه شانزدهم قرار دارد.

با توجه به این وضعیت «نامطلوب»، این مرکز مجموعه‌ای از یافته‌ها را منتشر کرده است که در آن ۱۵۰ اقدام برای مجلس و بخش‌های عمومی برای کمک به دستیابی به هدف نهایی یعنی ارتقای ایران به عنوان برترین مقصد تجاری دوستانه منطقه ارائه شده است.

این مرکز توصیه می‌کند که این اقدامات به‌عنوان «پایه‌ای برای اصلاحات در سال‌های آینده» و «پایه‌ای» برای نهادهای مسئول بهبود رتبه‌بندی «انجام کسب‌وکار» در ایران تلقی شود.

اشخاص رسمی که در سند ذکر شده عبارتند از: اداره ثبت شرکت ها، سازمان تامین اجتماعی، وزارت کشور، شهرداری ها، شرکت آب و فاضلاب، وزارت نیرو، بانک مرکزی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان امور مالیاتی کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران. مدیریت و قوه قضاییه.

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شده است با همکاری نهادهای جهانی، جایگاه ایران را در نهادهای جهانی ارتقا دهد و فرصت‌های بالقوه را به سرمایه‌گذاران خارجی معرفی کند.

علاوه بر این، یک ماده در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۲۲-۲۰۱۷) دولت را موظف می‌کند تا رتبه انجام کسب‌وکار را هر سال ۱۰ امتیاز بهبود بخشد تا در پایان برنامه به رتبه زیر ۷۰ برسد.

پیشنهادهای ساده

این مرکز در گزارش خود به بررسی وضعیت ایران، مقایسه آن با کشورهای منا با بهترین عملکرد در مقیاس جهانی و ارائه راهکارهایی در هر ۱۰ شاخص که شامل کارهایی است که باید توسط مجلس، نهادهای مرتبط و دولت رئیس جمهور حسن روحانی که اخیراً با قاطعیت در انتخابات مجدد پیروز شد.

اولین عامل مورد بررسی، راه اندازی یک کسب و کار است. ایران در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با رتبه پنجم به دست آمده توسط همسایگان آذربایجان که کارآفرینان می توانند در دو مرحله در برابر هشته ایران تجارت کنند ، رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده است.

MRC اصلاحات در قانون تجارت و انتقال بخش عمده ای از رویه های مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار آنلاین را توصیه می کند.

رتبه ۲۷ ایران در اخذ مجوزهای ساخت نسبت به رتبه دوم امارات است. باز هم امارات از نظر دسترسی به برق با رتبه چهار در مقابل ایران ۹۴ در صدر منطقه قرار دارد.

این اتاق فکر خواستار بازنگری در بخشی از قوانین و مقررات شهرداری ها و برنامه ششم است. علاوه بر قوانین جدید در بخش برق، از وزارت نیرو می‌خواهد که یک ارتباط داده با شهرداری‌ها ایجاد کند.

در ثبت مالکیت، رتبه ۸۶ ایران را با رتبه ۳ گرجستان مقایسه کنید. کشور شوروی سابق همچنین بالاترین رتبه (هفت) را در منطقه در زمینه کسب اعتبار در برابر ۱۰۱ ایران دارد.

برای بهبود رتبه ایران در این دسته ها ، مرکز تحقیقات می خواهد که مجلس از تعدادی از مقررات تجدید نظر کند و از CBI می خواهد تا یک سیستم یکپارچه را در شبکه بانکی ایجاد کند تا به اشتراک بگذارد و به طور همزمان با INTA کار کند.

در حمایت از سهامداران خرد، ایران در مقایسه با رتبه سوم قزاقستان رتبه جهانی ۱۵۰ را دارد. MRC خواهان شفافیت بهتر با بازنگری در مقررات مربوطه است.

از نظر مالیات ، قطر و امارات متحده عربی به طور مشترک بالاترین رتبه در جهان را دارند در حالی که ایران ۱۰۰ نفر ایستاده است. این مرکز به پارلمان توصیه می کند که “نرخ مالیات شرکت ها را کاهش دهد و در عین حال همزمان مالیات بر ارزش افزوده افزایش یابد” و تمام مراحل پرداخت مالیات را برای شرکت ها می خواهد آنلاین.

سه شاخص آخر بررسی شده توسط MRC ، تجارت مرزی ، اجرای توافق نامه ها و حل و فصل ورشکستگی هایی بود که در آن ایران به ترتیب ۱۷۰ ، ۷۰ و ۱۵۶ را به دست آورد. در این راستا، اتاق فکر بیشتر خواستار بازنگری نظارتی است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.