نماتزاده با کاهش نرخ اجباری مخالف است

0

از آنجایی که این روزها بحث کاهش نرخ سود بانکی بحث داغ است، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است که کاهش نرخ سود نباید اجباری باشد و منابع وام دهندگان نیاز دارند. برای افزایش همزمان با رشد اقتصادی.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا نعمت زاده همچنین گفت: در شورای پول و اعتبار بارها گفته شده که با کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی نیز باید کاهش یابد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: بین توان نظام بانکی در تخصیص وام و تقاضای سرسام آور بازار تعادل وجود ندارد و به همین دلیل نرخ سود همچنان بالاست.

در ژوئن ۲۰۱۶، MCC به بخش بانکی اجازه داد تا حدود ۱۵٪ سود برای سپرده های مدت دار ارائه دهد و نرخ را ۳٪ کاهش دهد. همچنین از بانک‌ها خواسته شد که تقریباً ۱۸% از وام‌گیرندگان دریافت کنند، اگرچه طبق گزارش‌ها، وام‌های بانکی و سپرده‌ها با نرخ‌های بالاتر ارائه می‌شوند.

در مواجهه با واکنش‌های فزاینده مردم نسبت به نرخ‌های بالا، بانک مرکزی ایران اعلام کرد که به دنبال آن است تا نرخ‌های سود را تقریباً ۲ تا ۳ درصد بالاتر از نرخ تورم که برای ماه ایرانی منتهی به ۲۱ ژوئن حدود ۱۰.۲ درصد بود، تثبیت کند. /p>

سید حسین سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: «اگر بانک‌ها بتوانند نرخ سود سپرده‌های خود را به چیزی که MCC قبلاً تصویب کرده، یعنی ۱۵ درصد کاهش دهند. ، در سال جاری شاهد بهبود قابل توجهی در سیستم بانکی خود خواهیم بود.”

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که بانک‌ها اکنون در تلاش هستند تا سپرده‌های جدید را با نرخ سود ۱۸ درصد جذب کنند، در حالی که قبلاً این رقم بالای ۲۰ درصد بود.

سلیمی افزود: ممکن است بانک‌ها بتوانند این روند را ادامه داده و تا پایان سال (۲۰ مارس ۲۰۱۸) به آنچه که MCC تصویب کرده است کاهش دهند.

پس از اینکه مذاکرات کاهش نرخ سود در اردیبهشت ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاد، انتظار می رفت در نشست بازیگران اصلی نظام بانکی ایران از سر گرفته شود. تاکنون خبری از این دیدار گزارش نشده است.

سلیمی درباره شایعاتی مبنی بر اینکه نرخ سود بانکی حدود ۱۲ درصد است، گفت: کاهش نرخ سود بانکی فرآیندی زمان‌بر است و نمی‌توان آن را دستور داد یا اجبار کرد زیرا اگر این اتفاق بیفتد عواقب سنگینی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.

چگونه انتظار داریم بانک ها نرخ سود خود را به ۱۲ درصد کاهش دهند، در حالی که حتی نمی توانند ۱۵ درصد قبلی را اجرا کنند و اوراق دولتی بیش از ۲۳ درصد نرخ سود ارائه می دهند؟ او پرسید.

دولت ایران سال گذشته اوراق قرضه را با نرخ های بالا منتشر کرد زیرا آنها فوراً نیاز به دسترسی به منابع مالی داشتند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.