نمایش مهارت دندانپزشکی ایران

0

دومین نمایشگاه مواد و ابزار دندانپزشکی و پنجاه و هفتمین نمایشگاه و کنگره بین المللی انجمن دندانپزشکی ایران موسوم به EXCIDA 57 به ترتیب در محل دائمی نمایشگاه های تهران و مرکز همایش های بین المللی ایران برگزار شد.

این دو رویداد در ۱۴ مه افتتاح شد و روز پنجشنبه به پایان رسید.

دندانپزشکان ایرانی موظفند با شرکت منظم در دوره‌های اجباری برای اصلاح تکنیک‌های خود، با پیشرفت‌های بهداشت دهان و دندان همراهی کنند. چنین دوره‌هایی اغلب در گروه‌های بزرگ برگزار می‌شوند که توسط اساتید، محققان یا پزشکان برجسته داخلی یا خارجی اداره می‌شوند و در نتیجه، دندانپزشکان فرصت ملاقات با متخصصان دیگر را پیدا می‌کنند.

دکتر مسعود فرحان، جراح دندانپزشکی، دکتر مسعود فرحان، جراح دندانپزشکی، می‌گوید: «با بهره‌گیری از پیشرفت‌های فناوری جدید از جمله تکنیک‌های لیزر، درمان‌های پریودنتال غیرجراحی، پروتز ایمپلنت دندان، رادیوگرافی دیجیتال و نرم‌افزار عمل جراحی، دندان‌پزشکان ایرانی بهترین‌ها در خاورمیانه هستند.» به فایننشال تریبون گفت.

“درمان دندان توسط دندانپزشکان ایرانی همتراز با همتایان آمریکایی یا اروپایی آنها است.”

فرهان خاطرنشان کرد: متوسط ​​دستمزد دندانپزشکان ایرانی یک دهم هزینه دندانپزشکی در کشورهای پیشرفته است. وی افزود که بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور در سفر خود به ایران برای دریافت خدمات دندانپزشکی مقرون به صرفه وقت می گذارند.

وی گفت: «علاوه بر آن، آژانس های مسافرتی هستند که تورهای دندانپزشکی به ایران را عمدتاً از کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای همسایه ترتیب می دهند.

گردشگری دندانپزشکی یا تعطیلات دندانپزشکی زیرمجموعه ای از گردشگری پزشکی است. این شامل افرادی می شود که به دنبال مراقبت های دندانپزشکی خارج از سیستم مراقبت های بهداشتی محلی خود هستند تا از قیمت های پایین تر خدمات دندانپزشکی در کشور میزبان بهره مند شوند.

فرحان گفت که اساتید برجسته دانشگاه واردکنندگان “واقعی” فناوری های به روز و جدیدترین تکنیک های دندانپزشکی به کشور هستند.

CAD/CAM (طراحی به کمک کامپیوتر و ساخت کامپیوتری) دندانپزشکی برای بهبود طراحی و ایجاد ترمیم های دندانی به ویژه پروتزهای دندانی، جدیدترین فناوری در جهان است که به ایران منتقل شده است.

اما متأسفانه تقریباً تمام تجهیزات فناوری دندانپزشکی و مواد دندانپزشکی وارداتی است. ما علم را وارد کرده ایم اما فناوری ساخت تجهیزات پیشرفته را نه. او گفت که تولید محلی در مورد ساخت ابزارهای پیشرفته رونق می گیرد، اما از آنجایی که فناوری به کار رفته در ابزار دندانپزشکی پیچیده می شود، واردات بیشتر از تولید است.

به گفته دکتر فرهان، مواد دندانپزشکی (کامپوزیت رزین، سیمان دندان، ایمپلنت و گلاس آیونوم و …) بیشتر از کشورهای اروپایی وارد می شود اما اخیراً ژاپن و کره جنوبی توانسته اند در این بازار جای پای خود را باز کنند.

وی افزود: “دندان های مصنوعی با مواد اولیه پتروشیمی ها به صورت محلی ساخته می شوند.”

تولیدکنندگان محلی وجود دارند که دهه هاست در تولید صندلی و واحدهای دندانپزشکی فعال بوده اند.

محبوبه فتحی، کارشناس فروش شرکت پارس دندانپزشکی گفت: یونیت های دندانپزشکی باید کاربردی، کاربردی و زیبا طراحی شوند.

واحدهای تولید شده در ایران از نظر کاربردی قوی هستند، اما باید روی طراحی آنها کار بیشتری انجام شود. علاوه بر این، ارائه خدمات پس از فروش در بازار دندانپزشکی بسیار مهم است.»

فتحی گفت: خدمات پس از فروش محصولات وارداتی معمولاً در ایران بسیار ضعیف است و همین امر باعث شده است تا تولیدکنندگان داخلی که گارانتی طولانی مدت و خدمات پس از فروش مناسب ارائه می دهند، برتری داشته باشند.

وی گفت: قیمت واحدهای تولید داخل از ۱۳۵ میلیون ریال (۳۶۰۰ دلار) تا ۱۷۵ میلیون ریال (۴۶۶۶ دلار) متغیر است، اما قیمت برندهای بین المللی مانند ریتر دنتال آلمان بیش از ۳۰۰ میلیون ریال (۸۰۰۰ دلار) است. >

فتحی خاطرنشان کرد: دولت در سال های اخیر جلوی واردات محصولات ارزان قیمت چینی را گرفته است.

در میان غرفه داران، عده ای با ایده ها و محصولات خلاقانه حضور داشتند. جعفر سعیدی از آریا طب سعید اختراع نوع جدید یونیت دندانپزشکی قابل حمل خود را به ثبت رسانده بود.

این بسته سیار از صندلی، چراغ، موتور، پمپ مکش و لوله آب که تنها ۱۲ کیلوگرم وزن دارد را می‌توان به مدارس، خانه‌های پیرمردان و زنان بستری که نمی‌توانند به دندان‌پزشک مراجعه کنند و یا مناطق کمتر برخوردار. او گفت.

EXCIDA شناخته شده ترین کنگره/نمایشگاه دندانپزشکی در ایران و پیشروترین ارائه دهنده آموزش دندانپزشکی برای متخصصان دندانپزشکی ایرانی است. به گفته سازمان دهندگان آن، هر سال که می گذرد، اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا دانش و عملکرد علمی دندانپزشکی را افزایش می دهد.

از آنجایی که پیشرفت‌های فناوری همچنان صنعت دندان‌پزشکی را به جلو می‌برد، برای پزشکان مهم است که با آخرین فناوری‌های مراقبت‌های پیشگیرانه، تشخیصی و درمانی به‌روز بمانند.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، تنها دو دانشکده دندانپزشکی در ایران وجود داشت، یعنی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه ملی ایران (دانشگاه شهید بهشتی امروزی).

این دو نفر دوره های تخصصی ارتودنسی، پریودنتولوژی، پروتز، جراحی دندان و طب دهان را برگزار کردند. در حال حاضر ۱۶ دانشکده دندانپزشکی زیر نظر وزارت بهداشت فعال هستند و ۱۱ رشته تخصصی ارائه می دهند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.