نمایندگان طرفدار تجارت رونق کسب و کار را آغاز کردند

0

تجار نمی توانستند به نتیجه بهتری از انتخابات مجلس ایران امیدوار باشند، زیرا مجلس جدید اولین مجلس حامی کسب و کار در یک دهه اخیر است.

تجار و تحلیلگران روز یکشنبه گفتند که دستاوردهای نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات ایران راه را برای تغییر در سیاست اقتصادی باز می کند که سرمایه گذاری خارجی و تجارت با غرب را تقویت می کند.

رویترز گزارش داد، رای روز جمعه به بیش از یک دهه سلطه محافظه‌کاران بر قوه مقننه و مجلس خبرگان، نهادی که بر رهبر جمهوری اسلامی نظارت دارد، پایان داد.

مجلس در حال خروج، مملو از محافظه کاران مشکوک به تنش زدایی با غرب، به عنوان ترمزی بر برنامه های رئیس جمهور حسن روحانی برای تقویت بخش خصوصی، مقابله با فساد و استقبال از سرمایه گذاران خارجی عمل کرده بود.

روحانی، معمار توافق هسته ای سال گذشته با قدرت های جهانی، اکنون انتظار می رود که انجام اصلاحات قانونی که اقتصاد را برای شرکت های خارجی جذاب تر می کند، آسان تر شود.

سعید لیلاز، اقتصاددانی که به عنوان مشاور رئیس جمهور سابق اصلاح طلب محمد خاتمی فعالیت می کرد، گفت: «در مسائل اقتصادی، مجلس آینده بسیار بهتر از مجلس فعلی خواهد بود.

ایران با مشکلات عمیقی از جمله تشریفات اداری، کمبود سرمایه گذاری و کمبود بهره وری مواجه است، اما «همه این مشکلات را می توان با آزادسازی اقتصاد حل کرد.

رامین ربیعی، مدیر سرمایه‌گذاری ایران، گفت که انتظار دارد مجلس جدید به موضوعاتی مانند به‌روزرسانی قوانین تجاری کشور، نوسازی قوانین کار و بهبود مقررات بازار سهام بپردازد.

ربیعی، مدیر اجرایی گروه سرمایه گذاری Turquoise Partners، گفت: «اگر مجلسی دارید که با قوه مجریه دوستانه تر باشد، کارها راحت تر پیش می روند.

زمانی که مقررات مربوط به کسب و کار باید تصویب شود، یا قراردادهای سرمایه گذاری مشترک با شرکای خارجی امضا می شود و توسط مجلس بررسی می شود، همه چیز راحت تر پیش می رود.”

یکی از نتایج اولیه انتخابات می تواند اجازه دادن به دولت برای ارائه قراردادهای جدید نفت و گاز به شرکت های خارجی باشد که سنگ بنای برنامه هایش برای افزایش تولید انرژی پس از لغو تحریم های بین المللی علیه تهران در ماه گذشته است.

ایران قرار بود در کنفرانسی در لندن در 22 تا 24 فوریه از قراردادهای جدید خود با شرکت های نفتی بین المللی رونمایی کند. کنفرانس اوایل این ماه لغو شد. مدیران نفت اختلافات سیاسی را قبل از انتخابات مقصر دانستند.

مشخص نیست که آیا نتیجه انتخابات می‌تواند بر تمایل ایران برای توافق در مذاکرات با تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک بر سر توقف پیشنهادی تولید برای تقویت قیمت‌های نفت تأثیر بگذارد. اما به نظر می‌رسد که با حمایت مردمی از دولت روحانی، نتیجه به نظر می‌رسد که آزادی سیاسی داخلی بیشتری برای دولت برای امضای توافق در صورت تمایل باقی می‌گذارد.

نتایج زودهنگام انتخابات روز یکشنبه نشان داد که میانه‌روها و اصلاح‌طلبان بر هر دو انتخابات در تهران تسلط دارند و در سایر نقاط کشور به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته‌اند. انتظار می رود نتایج کامل در روزهای آینده منتشر شود.

 اصلاحات محتاطانه

انتخابات دست دولت روحانی را در سیاست اقتصادی کاملا باز نمی گذارد. بسیاری از اختیارات در دست محافظه کاران باقی خواهند ماند، مانند شورای نگهبان، یک نهاد روحانی غیر منتخب، که قدرت بررسی همه قوانین را دارد.

انتظار می رود روحانی در زمینه های حساس سیاسی مانند آزادسازی بازار کار محتاطانه حرکت کند، جایی که قوانین بسیار محدودکننده، میراث گذشته انقلابی ایران، اخراج کارگران را سخت می کند.

با این وجود، تحلیلگران گفتند که دولت با محدودیت های نسبتا کمی در اصلاحات اقتصادی مواجه خواهد شد، زیرا محافظه کاران سرمایه سیاسی کاهش یافته خود را بر دفاع از محافظه کاری اجتماعی و فرهنگی متمرکز خواهند کرد.

انتخابات ممکن است ثابت کند که قوی‌ترین مأموریت روحانی برای تغییر در حوزه اقتصادی است. بسیاری از رای دهندگان حامی روحانی که با رویترز مصاحبه کردند، اصلاحات اقتصادی را یکی از دلایل اصلی حمایت از رئیس جمهور ذکر کردند.

فراتر از هرگونه اصلاحات خاص، به نظر می‌رسد روحانی از ایده باز کردن اقتصاد ایران به دنیای خارج حمایت کرده است.

او قبل از انتخابات با انتقاد شدید نمایندگان مجلس به دلیل معاملاتی مانند توافق ژانویه ایران برای خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس به ارزش 27 میلیارد دلار به قیمت فهرست و سرمایه گذاری ایران خودرو و پژو فرانسه برای ساخت خودرو مواجه شد. انتظار می رود این انتقاد کاهش یابد.

مهرداد عمادی، اقتصاددان ارشد در موسسه مشاوره Betamatrix در لندن گفت: “ما شاهد نگرش مطلوب تری نسبت به تجارت و مشارکت تجاری با غرب، از جمله با شرکت های آمریکایی خواهیم بود.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.