نمایندگان مجلس جزایر سلیمان خواستار پاسخگویی در مورد اسلحه های «مثنی» از چین هستند

0

متیو ویل، رهبر مخالفان، کمیسر پلیس را به گمراه کردن شهروندان پس از گزارش الجزیره متهم کرد.

تایپه، تایوان – متیو ویل، رهبر مخالفان جزایر سلیمان از کمیسر پلیس این کشور خواسته است: پاک شوید» درباره اینکه آیا چین سال گذشته پس از الجزیره جزئیات جدیدی در مورد این محموله کشف کرد.

هفته گذشته، الجزیره فاش کرد که در زمان ارسال محموله در مارس ۲۰۲۲، دیپلمات‌های ایالات متحده معتقد بودند که این سلاح‌ها در واقع تپانچه و تفنگ واقعی بوده و نه «مثنی» که برای اهداف آموزشی در نظر گرفته شده است. دولت.

سفارت ایالات متحده در پاپوآ گینه نو در یک تلگراف دیپلماتیک که الجزیره از طریق درخواست آزادی اطلاعات به دست آورده است، گفت: “سلاح های موجود در عکس در جعبه های چوبی بسته بندی شده بودند، واقعی به نظر می رسیدند و دارای شماره سریال منحصر به فرد بودند.”

مقامات ایالات متحده همچنین بر این باور بودند که اسلحه‌های ماکتی که بعداً توسط نیروی پلیس جزایر سلطنتی سلیمان (RSIPF) برای فرونشاندن جنجال‌ها به نمایش گذاشته شد، با اسلحه‌های موجود در محموله یکسان نیست و این سؤال را مطرح کردند که چرا این سلاح‌ها تخلیه شده است. در نیمه های شب بدون مستندات مناسب.

روز سه‌شنبه، ویل، کمیسیونر RSIPF، Mostyn Mangau و نخست‌وزیر Manasseh Sogavare را متهم کرد که عمداً ساکنان جزیره سلیمان را گمراه کرده‌اند و بیشتر شبیه یک سازمان جنایتکار عمل می‌کنند تا یک دولت مستقل.

ویل در بیانیه‌ای گفت: «وقتی همان نهادهایی که برای محافظت از ما به عهده دارند در چنین اقدامات فریبکارانه دخالت دارند، مشخص می‌شود که نمی‌توان به این دولت اعتماد کرد، به‌ویژه در مواردی مانند امنیت ملی.»

در مصاحبه ای با شرکت پخش استرالیایی، پیتر کنیلوره جونیور، یکی دیگر از نمایندگان اپوزیسیون، خواستار تشکیل کمیسیون تحقیق برای یافتن حقیقت این مناقشه شد.

رقابت ژئوپلیتیک

اپوزیسیون سیاسی جزایر سلیمان قبلاً با ارسال تسلیحات از کشورهای دیگر از جمله استرالیا که سال گذشته تفنگ MK18 و خودروهای پلیس را به کشور جزیره اقیانوس آرام اهدا کرد، مخالفت کرده است.

سوگاواره و RSIPF علناً به افشاگری‌های موجود در اسناد دیپلماتیک پاسخ نداده‌اند.

اما کالین بک، رئیس وزارت خارجه جزایر سلیمان، روز شنبه گفت که گزارش الجزیره “صحت ندارد” و بخشی از “روایت تفرقه‌انگیز” در مورد کشور است.

«ادعا مبنی بر دریافت اسلحه [جزایر سلیمان] از [چین] درست نیست و در برابر تغییر سریع سیستم بین المللی امروز مفید نیست. [جزایر سلیمان] هوشیار و انعطاف پذیر باقی خواهند ماند.

سوگاواره در طول دوران ریاست‌جمهوری خود، مجموعه‌ای از گام‌ها را برای تعمیق روابط با چین برداشته است، از جمله امضای توافقنامه همکاری امنیتی و توقف به رسمیت شناختن تایوان خودمختار.

محور کشور به سمت پکن مقامات ایالات متحده، استرالیا و نیوزلند را که از تجاوز چین به اقیانوس آرام می ترسند، نگران کرده است.

جزایر سلیمان، که بیش از ۷۰۰۰۰۰ نفر را در خود جای داده است، و سایر کشورهای کوچک جزیره اقیانوس آرام به دلیل موقعیت استراتژیک خود درگیر رقابت شدیدی بین قدرت های بزرگ شده اند.

RSIPF فوراً به درخواست الجزیره برای اظهار نظر پاسخ نداد.

دفتر نخست وزیر به سؤالات قبلی الجزیره درباره اتهامات مقامات آمریکایی پاسخی نداد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.