نمایندگان مجلس حداکثر ۳۷۰۰ دلار در ماه پرداخت می کنند

0

نمایندگان مجلس ایران لایحه تازه تصویب شده حقوق و دستمزد دستگاه های اجرایی را روز شنبه به پایان رساندند و بار دیگر پیشنهاد اصلی خود را به شورای نگهبان ارجاع دادند.

روز چهارشنبه، قانون‌گذاران لایحه‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن افزایش ۶۰ درصدی حقوق برای مدیران ارشد و کارشناسان شاغل در مناطق محروم و مرزی مجاز است.

این طرح غوغایی برانگیخت که در مرکز آن احمد توکلی نماینده سابق مجلس بود. او در بیانیه ای این حرکت را با انتقاد شدید و گفت: «شما کار بزرگی انجام دادید که به زخم مردم نمک زدید.

توکلی با اشاره به جنجال رسانه ای خرداد ۱۳۹۵ بر سر «حقوق های نجومی» گفت که ایرانی ها از رانت خواری و میل سیری ناپذیر مسئولان متنفرند.

این درام از زمانی شروع شد که چک های حقوق مدیران ارشد بانک ها و سایر شرکت ها در رسانه های اجتماعی به بیرون درز کرد که نشان می داد حقوق آنها ده ها برابر میانگین درآمد ماهانه یک کارگر یقه سفید است.

توکلی سقف پیشنهادی حقوق ماهانه ۲۴۰ میلیون ریالی (۶۳۴۷ دلار) را با حداقل حقوق کارگرانی که ۸ میلیون و ۱۲۰ هزار ریال (۷/۲۱۴ دلار) در ماه دریافت می‌کنند مقایسه کرد و ماهیت «ناعادلانه» آن را به شدت محکوم کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز شنبه گفت: «کلمات «مجری» و «افزایش ۶۰ درصدی» از سوی شورای نگهبان به پیشنهاد اولیه مجلس اضافه شد.

«طبق ماده ۳۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶، دستمزد مدیرعامل نباید بیش از دو برابر کارگر باشد. اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس قصد داشتند برای اینگونه حقوق ها سقف تعیین کنند. روزنامه جهان صنعت به نقل از وی نوشت: این بدان معنا نیست که مدیران دولتی باید اینقدر حقوق بگیرند.

لاریجانی با اشاره به حداکثر پرداخت ماهانه ۱۴۰ میلیون ریال (۳۷۰۲ دلار) به مجریان مصوب مجلس، خاطرنشان کرد: بر اساس قانون اولیه که همچنان نیازمند تصویب نهایی شورای نگهبان است، حقوق مدیران باید بین ۱۰۰ میلیون تا ۱۴۰ باشد. میلیون ریال (۲۶۴۴-۳۷۰۲ دلار). همچنین پیشنهاد می‌کند که افزایش حقوق نباید از ۳۰% تجاوز کند.

پیشنهاد مجلس در صورت رد مجدد توسط شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می شود.

این اقدام بخشی از بررسی مجلس از برنامه پنج ساله ششم توسعه (۲۲-۲۰۱۷) است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.