نیجریه باید توافق ارزی با چین را جدی بگیرد

0

‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل ایران اکونومیست به نقل از دیلی پست، آکپا اکپو، کارشناس اقتصادی و مدیرعامل سابق موسسه مدیریت مالی و اقتصادی غرب آفریقا،‌ از دولت فدرال نیجریه خواست تا موضوع توافق سوآپ ارزی با چین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با هدف کاهش وابستگی به دلار در تجارت خارجی جدی بگیرد.

وی طی سخنانی درباره بحران مبادلات ارزی این کشور، این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ناشی از وابستگی بیش از حد به دلار در تجارت بین‌الملل دانست و گفت: شرایط کنونی در بازار ارز، اجرای توافق سوآپ ارزی با چین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیش از پیش ضروری می‌کند.

وی تأکید کرد: زمان آن رسیده که ما توافق ارزی بین چین و نیجریه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اجرایی کنیم تا همه تخم‌مرغ‌های خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در یک سبد نگذاشته باشیم.

اکپو افزود: بر اساس این توافق، باید شهروندان نیجریه‌ای که با چین تبادلات تجاری دارند، از ارز چین یا ارز نیجریه استفاده کنند، نه دلار و یورو. این مسئله فشار روی دلار در بازار داخلی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش خواهد داد.

وی تأکید کرد: وقت آن رسیده که این توافق کاملاً جدی گرفته شود. دولت فدرال این توافق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امضا کرده و کمی اجرا کرد، اما نمی‌دانیم دوباره چه اتفاقی افتاده است.

نیجریه و چین در سال ۲۰۱۸ یک توافق سوآپ ارزی سه ساله امضا کردند که در سال ۲۰۲۱ مجدد تمدید شد. این توافق با هدف کاهش وابستگی به دلار در مبادلات دو کشور امضا شد.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.