نیوزیلند معاملات صادرات گوشت با ایران را امضا می کند

0

نیوزیلند برای ازسرگیری صادرات گوشت به دومین اقتصاد بزرگ در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا توافقنامه ای با ایران امضا کرده است.

ناتان گای وزیر صنایع اولیه نیوزلند که شاهد امضای این قرارداد در تهران بود، اعلام کرد: سازمان دامپزشکی ایران و وزارت صنایع اولیه نیوزیلند با ترتیبی برای تسهیل صادرات گوسفند و گوشت گاو منجمد این کشور به ایران موافقت کردند. با همتای خود محمود حجتی وزیر کشاورزی ایران روز یکشنبه.

نیوزلند هرالد روز دوشنبه گزارش داد که صادرات گوشت نیوزیلند به ایران پس از لغو تحریم‌ها در سال گذشته به دلیل عدم توافق بر سر استانداردهای حلال، رشد نکرد.

گای گفت: «این یک گام مهم برای شرکت‌های گوشت نیوزلند است، زیرا آنها به دنبال ورود مجدد به بازار ایران هستند.

گوشت دومین کالای صادراتی نیوزلند پس از لبنیات است و ارزش آن در سال ۲۰۱۶ ۵.۹۲ میلیارد دلار بود.

گای گفت: “وزرا همچنین در مورد یک برنامه اقدام برای همکاری کشاورزی در سال آینده بحث کردند.”

دو کشور همچنین در حال کار بر روی فرصت‌های کیوی در ایران هستند، جایی که محدودیت‌های واردات مانع از فروش ارزشمندترین میوه تازه صادراتی نیوزیلند می‌شود.

گای گفت که بازاریاب کیوی نیوزیلندی Zespri International و وزارت کشاورزی ایران بیانیه ای را امضا کردند که در آن تعهدات برای کشف بیشتر فرصت های تجاری در ایران تشریح شد.

او گفت: «ایران باغ‌های کیوی و زنجیره‌های عرضه خوبی دارد و این میوه را در فصل خارج از فصل نیوزلند تولید می‌کند.

همراه با سایر کشورهای غربی، نیوزلند در فوریه سال گذشته تحریم‌ها علیه ایران را پس از موافقت این کشور با عقب‌نشینی از جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خود لغو کرد.

گای در رأس یک هیئت تجاری شامل نمایندگانی از Fonterra، انجمن صنعت گوشت، روز شنبه وارد تهران شد.

این سومین سفر وزیران به ایران در ۱۲ ماه گذشته خواهد بود و نشان دهنده اهمیت روزافزون این روابط است. این فرصتی است برای تقویت روابط کشاورزی ما، پس از امضای توافقنامه همکاری کشاورزی در سال ۲۰۱۶.

در دسامبر ۲۰۱۶، وزیر بازرگانی نیوزلند تاد مک‌کلی و هیئت تجاری ۳۰ نفره‌اش در پی لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور از تهران دیدن کردند. این سفر اولین ماموریت تجاری کشور به تهران در ۱۲ سال گذشته بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.