هشدار هدر رفتن ۲ میلیون بشکه نفت عراق به دلیل فرسودگی خطوط لوله

0

به گزارش گروه اقتصاد یبن الملل ایران اکونومیست به نقل از موازین نیوز، کمیسیون نفت، گاز و منابع طبیعی پارلمان عراق روز سه شنبه نسبت به از دست رفتن دو میلیون بشکه نفت در روز به دلیل خطر آسیب دیدن خطوط لوله نفت این کشور در اثر کهنگی آنها هشدار داد.

نهاد رسانه‌ای پارلمان عراق در بیانیه‌ای گفته است که کمیسیون نفت و گاز روز سه شنبه میزبان معاون وزیر نفت در امور استخراج، مدیرکل شرکت نفت بصره، مدیرکل معاونت اقتصادی و مدیرکل اداره مطالعات و برنامه ریزی دولت عراق و دستیار مدیرکل نفت بصره بود تا درباره مسائل مربوط به نفت و گاز رایزنی کنند.

بر اساس این بیانیه، هیبت الحلبوسی، رئیس کمیسیون نفت و گاز پارلمان عراق گفت: این کمیسیون در مورد بازسازی خطوط لوله صادرات نفت خام در استان بصره و بازسازی انبار الفاو برای حفظ میزان صادرات بحث و تبادل نظر کرده است، زیرا خطوط لوله صادرات نفت خام عراق بسیار قدیمی هستند و برخی از آن لوله‌ها ۵۰ سال قدمت دارند و نیاز به بازسازی دارند؛ علاوه بر خطوط لوله زیردریایی (SPM) که در سال ۲۰۱۱ ساخته شد.

وی افزود: وزارت دارایی عراق تخصیص مالی برای تعمیر و تعویض خطوط لوله نفت فرسوده این کشور را پرداخت نکرده است، بخصوص برای خط لوله‌ سوم دریایی که صادرات نفت عراق را به چهار میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد و همچنین بودجه مربوط به بهره‌برداری از بندر خورالعمیه که تولید نفت را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد.

الحلبوسی گفت: از این رو کمیسیون نفت پارلمان عراق تصمیم گرفت تا وزارت دارایی این کشور را ملزم به صرف این تخصیصات کند تا از خطر آسیب به خطوط لوله که علاوه بر آسیب زیست محیطی موجب از دست رفتن دو میلیون بشکه در روز از تولید نفت می شود، جلوگیری کند.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.