هند انتظار دارد با از سرگیری واردات برنج ایران، صادرات باسماتی افزایش یابد

0

روزنامه هندی هندو بیزنس لاین گزارش داد که از سرگیری واردات برنج توسط ایران می تواند محموله های باسماتی هند را که در هشت ماه اول سال مالی جاری (شروع از ۲۱ مارس ۲۰۱۷) حدود یک چهارم روپیه افزایش یافته است، پر کند. .

ایران بزرگ‌ترین خریدار باسماتی هند است و یک چهارم محموله‌های سالانه برنج معطر هند را به خود اختصاص می‌دهد که حدود چهار میلیون تن است.

کشور ثبت واردات برنج را در سال جاری از ۲۱ دی لغایت ۲۱ خرداد آغاز کرد. این مجوز توسط محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی طی نامه ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

بر اساس این نامه، ثبت سفارش برای یک دوره سه ماهه معتبر خواهد بود و یک ماه دیگر قابل تمدید است.

حجتی خاطرنشان کرد: هرگونه محموله برنج طبق سفارش های جدید باید تا ۳۱ تیرماه از گمرک ایران ترخیص شود و پس از آن واردات ممنوع خواهد شد.

هر ساله و در فصل برداشت برنج (تیر-ژانویه)، دولت ایران برای حمایت از کشاورزان داخلی و تولید داخلی، واردات برنج را ممنوع می‌کند.

DK Singh، رئیس اداره توسعه صادرات محصولات کشاورزی و فرآوری‌های غذایی هند، گفت: «بر اساس روند صادرات فعلی، ما انتظار داریم که محموله‌های باسماتی بیشتر از سال گذشته باشد.

باسماتی پس از گوشت گاومیش دومین محصول بزرگ در سبد صادراتی آپدا است و بیش از ۲۲ درصد از ارزش کل محموله را به خود اختصاص می دهد.

در دوره آوریل تا نوامبر سال مالی جاری، صادرات باسماتی با رشد ۲۹ درصدی به ۲.۶۱ میلیارد دلار از ۲.۰۲ میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته رسید.

بر حسب روپیه، صادرات باسماتی در دوره آوریل تا نوامبر از ۱۳۵۷۱ کرور در دوره مشابه سال قبل به ۱۶۸۳۸ کرور روپیه (۱ کرور = ۱۰ میلیون) ۲۴ درصد افزایش یافت. در سال ۱۷-۲۰۱۶، صادرات باسماتی هند به ۳.۹۸ میلیون تن به ارزش بیش از ۳.۲۲ میلیارد دلار رسید.

با این حال، صادرکنندگان برنج هندی با توجه به این واقعیت که آنها با مشکلات مربوط به ردپای قارچ کش در صادرات به اتحادیه اروپا، یکی دیگر از بازارهای مهم دیگر مواجه بوده اند، محتاطانه نسبت به چشم انداز حمل و نقل با ایران خوش بین هستند.

راجن ساندارسان، مدیر اجرایی انجمن صادرکنندگان برنج سراسر هند، گفت: “ما انتظار داریم که محموله‌های باسماتی امسال مانند سال گذشته یا حتی بیشتر از آن باشد.”

 نقاط چسبنده

ویجی ستیا، رئیس AIREA، گفت: «در حالی که ایران بازار خود را بازگشایی کرده است، از تسری ارزهای خارجی (با نرخ های پایین تر در مقایسه با قیمت های بازار) برای واردکنندگان برنج خودداری کرده است.

این اقدام با هدف جلوگیری از واردات بیشتر برنج به این کشور غرب آسیا انجام شده است.

علاوه بر این، ایران همچنین اعتراضاتی به گواهی‌های بهداشتی گیاهی دیجیتال صادر شده توسط مقامات هندی داشته است. منابع گفتند که این مسائل با وزارت کشاورزی هند در میان گذاشته شده است و احتمالاً به زودی حل خواهد شد.

ایرانی ها سالانه ۳.۲ میلیون تن برنج مصرف می کنند در حالی که تولید داخلی ۲.۲ میلیون تن است.

حجتی گفت: ما نیاز به واردات داریم اما واردات محدود و کنترل شده است.

بیش از ۱.۰۵ میلیون تن برنج نیمه و تمام آسیاب شده به ارزش نزدیک به ۹۹۶ میلیون دلار در نیمه اول سال جاری (۳۱ اسفند تا ۲۲ شهریور) به ایران وارد شد که ۸۴.۴ درصد و ۱۰۸.۴ درصد افزایش وزن را به ثبت رساند. و ارزش به ترتیب در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته.

واردات برنج به ترتیب ۶ درصد و ۴.۲ درصد از حجم و ارزش کل واردات ایران در دوره شش ماهه را به خود اختصاص داده است.

واردات عمدتا از امارات متحده عربی، هند، پاکستان، تایلند، ترکیه و عراق انجام می شود.

دو استان شمالی گیلان و مازندران بیشترین شالیزارهای ایران را در خود جای داده اند.

در مجموع ۸۱ درصد و ۷۰ درصد برداشت برنج در دو استان در سال گذشته مکانیزه شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.