هند جرثقیل های متحرک بندرگاهی بیشتری را به بندر چابهار عرضه می کند

0

یک مقام دولتی روز جمعه گفت هند چهار جرثقیل بندری متحرک دیگر را تا پایان ژوئن سال جاری به بندر چابهار ایران عرضه خواهد کرد. پرس تراست هند گزارش داد که هند در ماه ژانویه یک محموله دو جرثقیل بندری متحرک را به ارزش قرارداد ۲۵ میلیون دلاری به بندر چابهار عرضه کرد.
این بندر که در استان سیستان و بلوچستان در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، توسط هند، ایران و افغانستان برای تقویت روابط تجاری توسعه می یابد.
“برای چابهار جرثقیل های موجود برای انجام عملیات بندری کافی نیست. دو جرثقیل دیگر در نزدیکی بندر نزدیک ونیز اتریش برای بارگیری ایستاده است که تا پایان اسفند به این بندر می رسد. دو جرثقیل دیگر تا پایان ژوئن به این بندر می رسد. سانجی باندوپادیایا، دبیر اضافی وزارت بنادر، آبراه‌ها و کشتی‌رانی هند طی یک جلسه توجیهی درباره اجلاس سران هند دریایی ۲۰۲۱ که از ۲ تا ۴ مارس برگزار می‌شود، گفت.
سانجیف رانجان، دبیر MoPWS، آمیتاب کومار مدیرکل حمل و نقل و سانجی ستی، رئیس JNPT نیز در این نشست حضور داشتند.
Bandopadhyaya گفت پس از تحویل جرثقیل های بندری سیار، برنامه هایی برای تهیه جرثقیل های ریلی وجود دارد که مناقصه در حال انجام است.
«تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱، حدود ۱۲۳ کشتی در ترمینال ما پهلو گرفته اند.» وی افزود که حدود ۱۳۷۵۲ TEU و ۱۸ هزار تن محموله فله/عمومی در آنجا جابجا شده است و تلاش ها برای بهبود وضعیت ادامه دارد. وی افزود: تردد در بندر چابهار.
از سال ۲۰۱۷، این مقام گفت که هند محموله ۱.۱ میلیون تن گندم، حبوبات و سایر کمک ها را در بیش از ۴۸۰۰ کانتینر از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است. قرارداد دوجانبه ایران و هند در تاریخ ۲۳ می ۲۰۱۶ به ارزش ۸۵ میلیون دلار برای تجهیز، مکانیزه و شروع عملیات بندر در فاز اول منعقد شد.
در این راستا، یک وسیله نقلیه با هدف ویژه – India Ports Global Ltd, Mumbai – زیر نظر وزارت کشتیرانی گنجانده شد. منسوخ مندویه وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه هند گفت: چابهار بندری استراتژیک با اهمیت ملی است.

توسعه بندر چابهار 

توسعه بندر چابهار به گسترش روابط اقتصادی و متقابل هند و ایران و همچنین رونق تجارت دریایی بین دو کشور کمک خواهد کرد.
موقعیت بندر چابهار دارای مزیت استراتژیک و پتانسیل بالایی برای ایجاد ارتباط بین هند، ایران، افغانستان، ازبکستان و سایر کشورهای مشترک المنافع به ویژه کشورهای شرق CIS و رونق تجارت است.
چابهار یک پروژه کلیدی اتصال هند به سمت غرب بوده است و از طریق ایران به افغانستان و فراتر از آن ارتباط برقرار می کند. هند بندر شهید بهشتی را در چابهار به عنوان بخشی از توافقنامه هند، ایران و افغانستان در سال ۲۰۱۶ توسعه داد.
در دسامبر ۲۰۱۸، شرکت هند پورت گلوبال لیمیتد عملیات این بندر را به عهده گرفت و تا اوت ۲۰۲۰، این بندر ۱.۲ میلیون نفر را جابجا کرده است. تن محموله و ۸۲۰۰۰ کانتینر. در واقع، هند از این بندر برای ارسال ۷۵۰۰۰ تن گندم به افغانستان به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه در بحبوحه همه‌گیری کووید-۱۹ استفاده کرد.
چابهار می‌تواند دروازه‌ای به آسیای مرکزی و اوراسیا باشد. یک سال پیش، دولت سابق ایالات متحده، هند را از تحریم ها برای توسعه بندر معاف کرد، زیرا این بندر به طور بالقوه مزایایی برای هند و افغانستان داشت.
یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفت: ما برای توسعه چابهار معافیت محدودی در نظر گرفته‌ایم که امکان ساخت بندر و خط ریلی را فراهم می‌کند که امکان صادرات فرآورده‌های نفتی پالایش شده به افغانستان را فراهم می‌کند.

افزایش ۳۸۱ درصدی در صادرات

بهروز آقایی، رئیس سازمان بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: صادرات از طریق بندر جنوب شرقی چابهار در سال جاری (از ۲۹ اسفند ۹۳) نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸۱ درصد افزایش داشته است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وی گفت: صادرات محصولات کشاورزی، دام و گوشت ۱۰۰ درصد و صادرات مصالح ساختمانی ۷۴۸ درصد رشد داشته است. این مقام مسئول با اشاره به اینکه چابهار از ۲۸ اسفند ۹ درصد از کل واردات کالاهای اساسی ایران را به خود اختصاص داده است، گفت: واردات کالاهای اساسی از جمله گندم، جو، ذرت، برنج، شکر و سبزی. نفت تنها بندر اقیانوسی کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۱ درصد افزایش یافت. ترانزیت کالاهای کشاورزی، مواد غذایی و ماشین آلات از چابهار ۹۵ درصد افزایش یافت.

نشست ایران، هند و ازبکستان

دسامبر اولین جلسه کارگروه سه جانبه هند، ازبکستان و ایران در مورد استفاده مشترک از بندر برای مقاصد تجاری و ترانزیتی و افزایش ارتباطات منطقه ای برگزار شد.
قابل توجه، ازبکستان برای اتصال به شبکه ریلی ایران، یک خط ریلی به افغانستان ایجاد کرده است. استفاده از بندر چابهار به عنوان ورودی به منطقه اقیانوس هند. ازبکستان یکی از دو کشور محصور در خشکی در جهان است. دیگری لیختن اشتاین است.
در طول پنج سال گذشته، ازبکستان به دلیل اصلاحات اقتصادی، به دنبال افزایش دسترسی به اقیانوس هند برای جدا شدن از وضعیت محصور در خشکی است.
دهلی نو از افغانستان برای نشست بعدی دعوت خواهد کرد. هند همچنین به دنبال گنجاندن بندر چابهار در کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال به جنوب است.
INSTC یک مسیر ترانزیت اصلی است که برای تسهیل حمل‌ونقل کالا از بمبئی در هند به هلسینکی فنلاند با استفاده از بنادر و راه‌آهن ایران طراحی شده است. که جمهوری اسلامی قصد دارد به آذربایجان و روسیه متصل شود.
این کریدور ایران را به بنادر بالتیک روسیه متصل می کند و به روسیه امکان اتصال ریلی به شبکه ریلی خلیج فارس و هند را می دهد. این بدان معناست که کالاها می توانند از بمبئی به بندر عباس ایران و سپس به باکو حمل شوند. سپس آنها می توانند از مرز روسیه به آستاراخان عبور کنند و سپس به مسکو و سنت پترزبورگ و قبل از ورود به اروپا بروند.
INSTC به طور قابل توجهی زمان سفر را برای همه چیز از کالاهای مصرفی آسیایی گرفته تا منابع طبیعی اوراسیا مرکزی تا صادرات پیشرفته اروپایی کاهش می دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.