هواپیماهای بدون سرنشین برای کمک به کنترل ترافیک جاده ایران

0

ایران در نظر دارد از نیمه دوم سال جاری (از ۲۳ شهریور) از هواپیماهای بدون سرنشین برای کنترل ترافیک جاده ای استفاده کند.

به گزارش ایرنا، شهرام آدم نژاد معاون وزیر راه و شهرسازی روز پنجشنبه گفت: تردد در بخش هایی از جاده های ایران با فناوری پهپاد کنترل می شود.

“در صورت موفقیت آمیز بودن طرح، ما از این فناوری در تمام جاده های کشور استفاده خواهیم کرد.”

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از صدمات وابسته به دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایران برای کنترل جاده‌های خود که سالانه بیش از ۲۰۰۰۰ نفر در اثر تصادف کشته و ۸۰۰۰۰۰ نفر مجروح می‌شوند، به مدیریت ترافیک مدرن روی آورده است.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت: تصادفات جاده ای سالانه حدود ۳ میلیارد دلار برای ایران ضرر دارد که ۴ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

مهدی حمیدی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: هر مصدوم تصادفات جاده ای به طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۲ میلیارد ریال (۳۱۷ هزار دلار) برای کشور هزینه دارد.

این در حالی است که میزان تصادفات جاده‌ای طی دهه گذشته به دلیل استفاده از فناوری پیشرفته برای کنترل ترافیک و رانندگان و سایر دلایل، ۳۸ درصد کاهش یافته است.

در دو سال گذشته، ۲۲۰۰ دوربین نظارتی در سراسر کشور نصب شد تا نظارت بر جاده های برون شهری شریانی را از ۵۰۰۰ کیلومتر در سال ۲۰۱۵ به ۳۰۰۰۰ کیلومتر ارتقا بخشد.

آدم نژاد گفت: ۶۰۰ دوربین برای نصب تا پایان سال (۳۰ اسفند ۱۳۹۶) برنامه ریزی شده است که نیمی از آن تاکنون نصب شده است. جاده ها اکثریت حمل و نقل مسافر و بار در ایران را تشکیل می دهند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.