هیچ مانعی برای جریان نقدی ایران-زن وجود ندارد

0

رئیس کل بانک مرکزی با برشمردن دستاوردهای سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور به عمان، اعلام کرد این کشور هیچ دارایی بلوکه‌شده‌ای در این کشور خلیج فارس ندارد.

ولی الله سیف همچنین گفت: زمانی که قبل از اجرای توافق هسته ای با مشکل واگذاری دارایی های آزاد شده مواجه شدیم، بانک مرکزی عمان با ما همکاری کرد و توانستیم از طریق آنها مشکل را حل کنیم. /p>

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت هفته گذشته اعلام کرده بود که به غیر از تعداد انگشت شماری از کشورهایی که مشکلات غیرمرتبط با تحریم‌های هسته‌ای قبلی دارند، تمامی دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد شده است.

بانک مرکزی ایران در اواسط ژانویه، همزمان با اولین سالگرد اجرای این توافق، گزارشی را منتشر کرد که در آن به جزئیات مزایای توافق هسته‌ای این کشور در بخش‌های بانکی و پولی پرداخت.

این سازمان گفت که پس از اجرای این قرارداد، بیش از ۹.۹ میلیارد دلار از پول نفت منجمد CBI از امارات متحده عربی، بریتانیا، هند، یونان، ایتالیا و نروژ آزاد و به کشور بازگردانده شد.

این بانک افزود که در جریان اجرای توافق هسته‌ای، ۱.۴ میلیارد دلار دیگر و پس از اجرای آن «حداقل ۳۰ میلیارد دلار» آزاد شده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از دارایی های ایران همچنان در بانک مرکزی عمان است، گفت: ایران می تواند به میل خود از آنها استفاده کند.

وی افزود: تاکنون بخشی از دارایی ها به تدریج بهره برداری شده است و در مورد بقیه آنها تدابیری اندیشیده شده است تا در صورت نیاز با سهولت بیشتری بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

عمان در جریان مذاکراتی که به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران، اتحادیه اروپا، آمریکا، روسیه و چین منتهی شد، به عنوان یک واسطه عمل کرد. این توافق حذف تحریم‌ها علیه ایران را در ازای اعمال محدودیت‌های موقت بر برنامه هسته‌ای ایران تضمین می‌کرد.

سیف روز چهارشنبه رئیس‌جمهور روحانی را که به دعوت سلطان قابوس بن سعید آل سعید، رئیس‌جمهور عمان انجام شده بود، همراهی کرد و با همتای خود حمود سنگور الزادجلی که همچنین یکی از اعضای شورای حکام بانک مرکزی عمان است، دیدار کرد.

 روابط آینده 

رئیس بانک مرکزی درباره نتایج مذاکرات با این مقام عمانی گفت: با توجه به ظرفیت بالای همکاری‌های اقتصادی و بانکی دو کشور، راه‌های متعدد همکاری دوجانبه در جریان مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد تفاهم‌نامه‌ای امضا شود. درک درست خواهد شد.

وی افزود: این تفاهم نامه بدون تعیین تاریخی برای آن، قرار است در جلسه ای که به زودی در تهران برگزار می شود، به امضای روسای هر دو بانک مرکزی برسد.

سیف که ریاست شورای پول و اعتبار را نیز برعهده دارد به دیگر ابعاد این مذاکرات از جمله همکاری دوجانبه بانک‌های مرکزی دو کشور و توسعه روابط بین بانک‌های تجاری آنها اشاره کرد.

وی گفت: در جلسه بعدی نمایندگان بانک های تجاری دو کشور شرکت خواهند کرد و مذاکرات لازم برای شروع و گسترش روابط ما را بررسی خواهند کرد.

سیف خاطرنشان کرد: دو طرف همچنین از امکان تجارت با ارزهای ملی و یکپارچه‌سازی سیستم کارت‌های بانکی خود صحبت کرده‌اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.