واردات اتومبیل ایران ۵۴ ٪ رشد می کند

0

مرکز آمار ایران آخرین آمار واردات خودرو در ده ماهه نخست سال جاری (۳۰ اسفند ۱۳۹۴ تا ۲۸ دی) را منتشر کرد.

این بخش با واردات ۴۵ هزار و ۲۹۸ دستگاه خودرو به ارزش مجموع ۱.۱۶ میلیارد دلار (۶۳۲ تریلیون ریال) ۵۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. داده های SCI توسط وب سایت محلی خودرو عصر خودرو سه شنبه منتشر شده است.

در این بیانیه آمده است: ۲۴۹۰۱ خودرو با حجم موتور ۱.۵ تا ۲ لیتر به همراه ۲۰۳۹۷ خودروی سدان با موتورهای ۲ لیتری تا ۲.۵ لیتری وارد شده است.

اعداد و ارقام نشان‌دهنده علاقه روزافزون به خودروهای با حجم موتور کمتر است و به نظر می‌رسد که تحریم‌های دولت روحانی برای استفاده از موتورهای بزرگتر از ۲.۵ لیتر نتایج مطلوب را به همراه دارد.

اسامی کشورهایی که خودروها از آنها وارد شده اند توسط SCI گزارش نشده است.

با این حال، طبق گزارش قبلی که در ژانویه در مورد واردات خودرو در ۹ ماه اول سال منتشر شد – ۸۹٪ از خودروها از امارات متحده عربی، چین، کره جنوبی، آلمان، ترکیه و اسپانیا وارد شده است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران می گوید خودروهای وارداتی سهم ۵ درصدی از بازار رو به رشد خودروهای داخلی را دارند.

در همین حال، میثم رضایی، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، در ۱۰ دی ماه با گلایه گفت: «آیین‌نامه جدید وزارت صنایع در حال ایجاد انحصار در بازار خودروهای وارداتی است».

به نقل از وی، این صنف به قوه قضاییه شکایت کرده است.

این سازمان از زمان اجرایی شدن قوانین جدید لابی کرده است تا به شرکت های کوچک نیز اجازه واردات بدهد. با این حال، به نظر می رسد این تقاضا در تضاد مستقیم با سیاست دولت مبنی بر اجازه واردات از طریق شرکت های تولیدی و/یا نمایندگان رسمی آنها برای افزایش وصول مالیات، بهبود خدمات پس از فروش و توسعه روابط با مشتری است.

این وزارتخانه در ابتدای سال ۱۳۹۶ ثبت سفارش برای واردات خودروهای خارجی را به مدت ۲۴ ساعت متوقف کرد. روز بعد لیست خودروهای جدید در سایت وزارتخانه sabtaresh.tpo.ir اضافه شد.

برندهای قابل واردات از بهمن ماه از طریق مجاری رسمی تعریف شده توسط این وزارتخانه عبارتند از: BMW، Renault، DS Automobiles، Smart، Mercedes-Benz، Mitsubishi، PGO Automobiles، SAIC Motors، Peugeot، Porsche، Guangzhou Autos، Toyota، Ssangyong و نیلوفر آبی.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.