وام بانکی که توسط سویه های سال به وجود آمده است

0

مدیرعامل بانک پارسیان که همچنین رئیس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی ایران است، گفت: وام‌دهی بانک‌های ایرانی در ماه‌های اخیر کاهش یافته است.

کوروش پرویزیان روز دوشنبه گفت: منابع بانک‌ها در حال حاضر برای اعطای اعتبارات کافی نیست که این امر ناشی از افزایش تقاضای نقدینگی در ماه‌های پایانی سال است.

سال نو ایرانی از ۲۱ مارس آغاز می شود. 

وی افزود: در حال حاضر بانک ها در حال پرداخت سرمایه به متقاضیانی هستند که درخواست وام آنها در ماه های گذشته تایید شده است.

این بانکدار خاطرنشان کرد که بانک ها در سال مالی آینده اعطای وام را از سر خواهند گرفت.

پرویزیان با اشاره به اقدامات اخیر دولت برای افزایش سرمایه بانک های بخش دولتی، گفت: امیدواریم در آینده نزدیک قدرت وام دهی بانک ها افزایش یابد.

هفته گذشته، اعضای کابینه وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کردند تا ۲۰۰ تریلیون ریال (۵.۲ میلیارد دلار) از بودجه مازاد را برای افزایش سرمایه دولت در بانک های دولتی اختصاص دهد.

مقامات قبلاً اعلام کرده بودند که اصلاحات جدید قانون بودجه سال ۹۶-۱۳۹۵ شامل اقداماتی برای افزایش دارایی‌های سرمایه‌ای بانک‌ها و تسویه بدهی‌های آنها می‌شود.

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز از افزایش سرمایه بانک ها به عنوان راهکاری برای خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی حمایت کرده بود.

او گفت: «کمبود سرمایه مشکلی برای بانک‌های خصوصی و دولتی است.

 بازار بین بانکی

منابع موجود در بازار بین بانکی نیز برای پاسخگویی به تقاضای بالا در ماه های پایانی سال کافی نیست. این باعث می شود بانک ها مخارج خود را محدود کنند.

مدیرعامل بانک پارسیان گفت: نرخ سود در بازار بین بانکی در حال حاضر ۱۸ تا ۱۹ درصد است که بلافاصله پس از انتشار اسناد خزانه اسلامی توسط دولت، جهش کوتاه مدتی را تجربه کرد.

رسانه های محلی هفته گذشته گزارش دادند که بانک ها اعطای وام را متوقف کرده اند. با این حال، بانک‌های ایرانی در ماه‌های پایانی سال مالی وام‌دهی خود را کاهش دادند.

آخرین آمار بانک مرکزی ایران نشان می دهد وام دهندگان در مجموع ۳۸۲۵ میلیارد ریال (۹۹.۷۷ میلیارد دلار) به بخش های مختلف تجاری طی ۹ ماه منتهی به ۲۰ دسامبر پرداخت کرده اند. 

متوسط ​​نرخ وام دهی در بازار بین بانکی از ۲۰ مارس تا ۱۱ سپتامبر ۱۸.۷ درصد بود. پس از آغاز به کار بانک مرکزی، نرخ تامین مالی بازار بین بانکی به تدریج از بالاترین رکورد ۲۹ درصدی در ابتدای مارس ۲۰۱۵ به ۱۷ درصد در اوایل امسال کاهش یافت. برای کنترل عملکرد بانک ها

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.