وام دهی، رشد سپرده دور

0

بیزینس مانیتور بین‌الملل پیش‌بینی کرده است که بخش بانکی ایران از رفع تحریم‌ها در آغاز سال 2016 منتفع خواهد شد، زیرا برداشته شدن تحریم‌ها به بخش بانکی تحت محاصره کشور به‌عنوان اقتصادی مهلت لازم را خواهد داد. رشد افزایش می یابد و دولت به 32 میلیارد دلار دارایی مسدود شده (که می تواند برای تزریق سرمایه استفاده شود) دسترسی پیدا می کند.

رشد وام‌دهی مطابق با بهبود اقتصاد افزایش می‌یابد، اما ریال ضعیف‌تر و تورم بالا بر رشد سپرده‌ها تأثیر می‌گذارد. با این حال، این گزارش هشدار می دهد که سیستم بانکی در سه ماهه آینده در وضعیت نزدیک به بحران باقی خواهد ماند.

این گزارش می‌گوید: «حذف تحریم‌ها به ثبات بخش بانکی ایران کمک می‌کند، اما رونق در رشد وام‌دهی یا سپرده‌گذاری هنوز فاصله زیادی دارد زیرا موانع برای مدتی باقی خواهند ماند.»

“مشکلات لجستیکی در صدور مجوز تراکنش‌ها از ایران با توجه به مسائل پیچیده انطباق به ویژه برای شرکت‌هایی که هم در اروپا و هم در ایالات متحده فعالیت دارند با توجه به زمان‌بندی متفاوت لغو تحریم‌ها، ماه‌ها طول می‌کشد تا برطرف شود.”

بر اساس گزارش BMI، مزیت کلیدی کاهش تحریم‌ها بر بخش بانکی ایران، دسترسی مجدد به تراکنش‌های «انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» (SWIFT) است. این سیستم – که شبکه اکثر تراکنش های بانک به بانک جهانی را فراهم می کند – اقتصاد ایران را منزوی کرده بود و بخش بانکی را عملاً از سیستم مالی جهانی جدا کرده بود.

اکنون بانک ها قادر به انجام معاملات بین المللی، افزایش سرمایه در بازار اوراق قرضه بین المللی و گسترش حضور خود در خارج از کشور هستند. بانک‌های ایرانی هنوز نمی‌توانند از دلار آمریکا برای تراکنش‌ها استفاده کنند که این امر مانعی قابل‌توجه برای تامین مالی تجارت است.

با توجه به رفع تحریم‌ها، پیش‌بینی می‌کنیم که رشد اقتصادی از رشد 0.6 درصدی در سال مالی 2015 (سال مالی از 21 مارس 2015 تا 19 مارس 2016) به ترتیب به 4.5 درصد در سال مالی 2017 افزایش یابد که بهبود خواهد یافت. در این گزارش پیش‌بینی می‌شود.

فشارهای تورمی اندکی تعدیل خواهد شد. پیش بینی می کنیم تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از 22 درصد در سال مالی 2014 به 11 درصد در سال مالی 2017 کاهش یابد.

اثرات پایه بالا و فشارهای قیمتی بر رشد سپرده در سه ماهه آینده تأثیر خواهد گذاشت. رشد سپرده در سه سال گذشته به صورت واقعی ثابت بوده است، و BMI رشد حدود 5.0 درصدی را طی سه سال آینده پیش بینی می کند که یک افزایش قابل توجه است.

 بار NPLها

رشد وام‌دهی روند مشابهی را با سپرده‌ها نشان می‌دهد و رشد در ماه‌های آینده تنها با کاهش تحریم‌ها اندکی تقویت می‌شود. BMI رشد واقعی وام‌دهی 4.2 درصدی را در سال مالی 2016 با شتاب گرفتن رشد اقتصادی پیش‌بینی می‌کند، اگرچه موضوع وام‌های غیرجاری (NPLs) همچنان مبرم است.

نسبت NPL برای بانک های تجاری در حال حاضر 15.6 درصد است. این امر ناشی از دستورالعمل‌های وام‌دهی دولت سابق برای حمایت از بنگاه‌های ورشکسته و کاهش ارزش ریال در سال 2014 بوده است و انتظار می‌رود ادامه یابد. رویه اجبار بانک ها به وام دادن در دوره دولت فعلی رئیس جمهور حسن روحانی کاهش یافته است و بانک ها محتاط خواهند بود زیرا وضعیت اقتصاد کلان فقط اندکی بهبود می یابد.

تزریق سرمایه توسط بانک مرکزی به کاهش ریسک های سیستمی در بخش بانکی ایران کمک می کند. ایران طبق توافق هسته ای به حدود 32 میلیارد دلار دارایی مسدود شده دسترسی خواهد داشت. اگرچه برای حمایت از رشد اقتصادی که شدیداً به فروش نفت متکی است و با توجه به تقاضاهای رقابتی سایر بخش‌ها کافی نیست، این امر تا حدودی به تقویت قدرت آتش بانک مرکزی کمک می‌کند، به خصوص با توجه به اینکه بخش بانکی چقدر اهرمی دارد.

 جریان‌های درآمد محدود

با توجه به ریسک‌های سیستمی در بخش بانکی، سودآوری بانک‌های تجاری در سال‌های 2016 و 2017 به حداقل خواهد رسید. وام‌های بد بانک‌ها را ملزم به کنار گذاشتن مبالغ هنگفت در مقابل عدم بازپرداخت می‌کند و تسلط بانک‌های دولتی بر سیستم مالی باعث خواهد شد. فضا را برای تجدید ساختار و تنوع بخشیدن به جریان های درآمد کاهش دهید.

برخی از بانک‌های ایران تحت تحریم‌های آمریکا باقی می‌مانند و در نتیجه توانایی بخش بانکی برای رشد سریع پس از رفع تحریم‌ها کاهش می‌یابد. علاوه بر این، BMI انتظار هجوم شرکت‌های خارجی به ایران را در سال 2016 ندارد. تعداد بسیار کمی از بانک‌های چندملیتی مجوز فعالیت در ایران را دارند (Standard Chartered یکی است و اعلام کرده است که در حال حاضر قصد استفاده از آن را ندارند) و مجوز فعالیت در ایران را دارند. بخش امن آنها متعهد به اجتناب از هرگونه معامله با اتباع یا شرکت های ایرانی هستند.

29 بانک در ایران فعالیت می کنند که 20 بانک از آنها به عنوان وام دهندگان خصوصی فهرست شده اند. با این حال، چهار مورد از این بانک ها – بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت و بانک رفاه ک – قبلاً بانک های دولتی بودند که همراه با بسیاری از مؤسسات دولتی دیگر خصوصی شدند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.