وزیر دستاوردهای اقتصادی هاشمی را تشریح می کند

0

وزیر راه و شهرسازی گفت: اعتقادات اقتصادی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به جای آزادسازی و اقتصاد بازار آزاد مبتنی بر توسعه و آبادانی ملی بود.

اقتصاد جنگ زده که به شدت نیازمند بازسازی گسترده در بخش‌های مختلف صنایع، انرژی و زیرساخت‌ها بود، چیزی بود که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور سابق ایران در سال ۱۹۸۹ با آن روبه‌رو شد. عباس آخوندی نیز در مصاحبه ای با روزنامه ایران گفت.

آیت الله رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دولتمرد پیشکسوت روز یکشنبه در سن ۸۲ سالگی بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت. وی همچنین امام جمعه تهران، وزیر کشور (۱۳۵۸-۱۳۵۸)، رئیس مجلس (۸۹-۱۳۵۹)، رئیس جمهور (۱۳۶۸-۹۷) و رئیس مجلس خبرگان (۱۳۸۶-۱۳۸۶) بوده است.

آخوندی که از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ وزیر مسکن و شهرسازی نیز در کابینه رفسنجانی رئیس جمهور وقت بود، گفت: «اولویت ایران بازسازی اقتصادی پس از جنگ ویرانگر با عراق در دهه ۱۹۸۰ بود.

«اقتصاد ویران شده پس از جنگ نیازمند رویکردی آینده‌نگر به سمت بازسازی و بازیابی بود و هر ابزاری که می‌توانست برای این هدف استفاده شود، مورد استقبال قرار می‌گرفت. از مشارکت بخش خصوصی گرفته تا نهادهای نظامی (مانند قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء) تا منابع سرمایه گذاری خارجی، همه آنها می توانند برای ارتقای توسعه استفاده شوند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره دستاوردها و چالش های اقتصادی هاشمی به عنوان رئیس جمهور گفت: با توجه به رشد ۱۴.۱ درصدی تولید ناخالص داخلی در دولت وی، نرخ رشد سرمایه گذاری ۸.۳ درصدی و نرخ بیکاری ۹.۱ درصدی، نرخ تورم بالاست. ثبت شده تحت مدیریت او نمی تواند به عنوان یک ضعف در نظر گرفته شود. در واقع، ظاهر پیشرفت و صنعتی شدن امروز نتیجه دوران ریاست جمهوری اوست و ناعادلانه است که دولت او را مقدمه سرمایه داری بدانیم.»

آخوندی خاطرنشان کرد: هاشمی عمیقاً به برنامه‌ریزی اعتقاد داشت و نبود برنامه‌های بینش ملی را یکی از مشکلات اصلی اقتصاد داخلی می‌دانست و به همین دلیل طرح‌های توسعه اقتصادی پس از انقلاب را پایه‌گذاری کرد.

به گفته وزیر، روحانی ارجمند بخش خصوصی را نیز تسهیل کننده اقتصاد کبود دوران پس از جنگ می دانست.

در اوایل دهه ۹۰، اکثر موسسات اقتصادی از جمله بانک ها، شرکت های بیمه، کارخانه ها و صنایع متعلق به بخش دولتی بودند. هاشمی از خصوصی سازی نهادهای تحت کنترل دولت در اقتصاد ایران دفاع کرد. بخش خصوصی اکنون می تواند نقش تعیین کننده ای در تولید، ایجاد ارزش افزوده، صادرات داشته باشد و سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی به تدریج در حال اجرا شدن است.

آخوندی در پایان گفت: بر خلاف ادعای برخی، بخش نیمه خصوصی در دولت ایشان تأسیس نشده است، زیرا آیت الله هاشمی معتقد به بازگشایی پتانسیل همه بخش ها برای رسیدن به توسعه و شکوفایی بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.