وزیر هند: بندر چاباهار تا سال ۲۰۱۸ عملیاتی خواهد شد

0

در میان تعمیق روابط هند و ایران، دهلی نو امیدوار است که بندر استراتژیک چابهار تا سال ۲۰۱۸ به بهره برداری برسد.

نیتین گادکاری، وزیر راه، ترابری، بزرگراه و کشتیرانی که روزنامه هندی پایونیر به نقل از او این مطلب را بیان کرد، روز شنبه در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نماینده هند بود.

نخست وزیر نارندرا مودی پیشتر انتخاب مجدد روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران را تبریک گفت و بر تعهد هند برای تقویت روابط ویژه بین دو کشور تاکید کرد.

گادکاری در آستانه سفر خود به تهران گفت: “هند و ایران از لحاظ تاریخی روابط ویژه ای با هم دارند… ما مشتاق توسعه بندر چابهار هستیم و امیدواریم که در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده عملیات خود را آغاز کنیم.”

گادکاری مشتاق توسعه چابهار است، واقع در استان سیستان و بلوچستان در سواحل جنوبی کشور غنی از انرژی خلیج فارس که به راحتی از سواحل غربی هند و با دور زدن پاکستان قابل دسترسی است.

این بازدید از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا هند کار در بندر را تسریع کرده و برخی مناقصات را برای نصب تجهیزات کلیدی در آنجا نهایی کرده است.

«کار ساختمانی در آنجا شروع شده است. ما مناقصه هایی را به ارزش یک میلیون ریال نهایی کرده ایم. ۳۸۰ کرور (حدود ۶۰ میلیون دلار) برای تجهیزات از روپیه. ۶۰۰ کرور (حدود ۹۴ میلیون دلار) و هنگامی که بندر عملیاتی شود، به موتور رشد تبدیل خواهد شد.

گادکاری همچنین با ابراز امیدواری از تصویب برخی مصوبات از سوی دولت ایران برای تسریع در کار، گفت: با عملیاتی شدن چابهار، تجارت و تجارت بین دو ملت رونق خواهد یافت.

برای جریان تجارت و سرمایه گذاری بیشتر با ایران و کشورهای همسایه، کابینه هند در سال گذشته پیشنهادهایی را برای توسعه چابهار از جمله از طریق اعتبار ۱۵۰ میلیون دلاری از سوی اگزیم بانک هند تایید کرد.

همچنین به وزارت کشتیرانی هند اجازه داد تا در ایران شرکتی برای اجرای طرح توسعه بندر چابهار و فعالیت های مرتبط تشکیل دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.