وزیر پیشنهادی اقتصاد متعهد تعمیرات اساسی شد

0

مسعود کرباسیان وزیر معین اقتصاد روز چهارشنبه در مجلس به تشریح برنامه های خود برای این وزارتخانه کلیدی پرداخت و تاکید کرد که این وزارتخانه برای حل مشکلات پیش روی نظام بانکی با بانک مرکزی ایران دست در دست خواهد داد.

کرباسیان متعهد شد که پس از تایید وی، تمام توان و امکانات خود را برای کمک به تصویب لوایح اصلاح بانکی در کمیسیون اقتصادی مجلس و مجلس به کار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد که از مشکلات جاری بانکی و سیاست های پولی کاملاً آگاه است و گفت که مشتاق است اصلاحات بانکی را به طور جدی انجام دهد.

وی همچنین گفت: بانک‌های سایه، موسسات اعتباری غیرمجاز و دغدغه‌های سپرده‌گذاران آن‌ها از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی نظام بانکی ایران هستند که برنامه‌ای جامع برای آن‌ها اندیشیده شده و با نهایت دقت اجرا می‌شود.

کرباسیان، ۶۱ ساله، خاطرنشان کرد که قدرت وام دهی بانک ها برای تقویت تولید داخلی و چرب کردن چرخ های اقتصاد باید بهبود یابد.

تغییر در وزارت اقتصاد تغییر قابل توجهی را در کابینه رئیس جمهور حسن روحانی نشان می دهد، زیرا به طور بالقوه بر وام دهندگان دولتی و خصوصی تأثیر می گذارد و بر نتیجه وعده مرکزی رئیس جمهور برای اصلاح سیستم بانکی تحت محاصره تأثیر می گذارد.

اگر کرباسیان که پیش از این ریاست گمرک ایران را برعهده داشت، بتواند رای تایید مجلس را به دست آورد، جایگزین وزیر مستعفی علی طیب نیا می شود که از محبوبیت نادری در بین بخش های دولتی و خصوصی برخوردار بود.

>

تقویت برای مشاغل کوچک

وزیر اقتصاد پیشنهادی برای کابینه جدید بر اصلاح شیوه های وام دهی بانک ها و حمایت همه جانبه از بنگاه های کوچک و متوسط ​​برای دستیابی به روحیه جدید تاکید کرد.

وی افزود: بازار سرمایه در ایران پتانسیل بالایی دارد و در دولت قبلی [حسن روحانی] به طور قابل توجهی گسترش پیدا کرده است، اما هنوز با ثبات بازار فاصله دارد، بنابراین برنامه توسعه بازار سرمایه اندیشیده شده است که پس از مشورت اجرایی خواهد شد. با مجلس.

کرباسیان خاطرنشان کرد: دولت قبل با اعتماد عمومی و کمک مجلس توانست به دوره حساس اقتصاد ایران پایان دهد و ثبات نسبی در بازار ایجاد کند.

رشد اقتصادی ۱۲ درصدی، نرخ تورم تک رقمی و مهار رشد نقدینگی با سیاست‌های مناسب دولت محقق شد و از دوست عزیزم جناب آقای دکتر طیب نیا که سهم زیادی در این موفقیت‌ها داشتند، تشکر می‌کنم.

کرباسیان معتقد است که وظیفه اصلی وزارت اقتصاد در چهار سال آینده اجرای سیاست ها و اهداف کلی برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۷-۹۶) خواهد بود.

رئیس جمهور در راستای تاکید رئیس جمهور مبنی بر ایجاد اشتغال برای جوانان به ویژه افراد دارای تحصیلات عالی برای بهبود تولیدات داخلی، ضعف تولید داخلی، عدم رقابت پذیری در بازار و نرخ بالای بیکاری را از مسائل مهم و قدیمی اقتصاد ایران دانست. .

به گفته کرباسیان، وابستگی به نفت، عدم شفافیت، منافع سیاسی و نقش سنگین دولت از دیگر مشکلات اصلی اقتصاد ایران است، بنابراین چاره‌ای جز اعمال اصلاحات اساسی در نظام اقتصادی نداریم. و حرکت عظیمی که در دوره دولت قبلی [روحانی] آغاز شد و باید قاطعانه ادامه یابد.

در بیشتر موارد، به نظر می‌رسد که وزیر جدید امید از همان جایی که طیب نیا متوقف شد، ادامه می‌دهد و وعده می‌دهد که برنامه‌های سازنده‌اش برای سیستم بانکی را ادامه دهد، حتی اگر همه آنها در بازه زمانی پیش‌بینی‌شده به نتیجه نرسند.

وزیر پیشنهادی در صورت کسب رای اعتماد از نمایندگان متعهد شد که با ایجاد حاکمیت شرکتی قابل قبول، نرخ سود بانکی را کاهش دهد، نسبت کفایت سرمایه بانک ها را افزایش دهد، دارایی ها و وام های معوق بانک ها را بازیابی کند و سیستم بانکی منسوخ را ارتقا دهد. قوانین و انطباق با استانداردهای جهانی، از جمله.

تلاش می کنیم تا پایان برنامه ششم نسبت بیکاری را تک رقمی کنیم و به رشد اقتصادی ۸.۶ درصدی برسیم و نرخ تورم را در حدود ۸.۸ درصد نگه داریم و موظف هستیم تمام تلاش خود را برای رسیدن به این اهداف انجام دهیم. او گفت.

بر اساس برنامه کرباسیان، متوسط ​​نسبت بهره وری سالانه باید به ۲.۸ درصد برسد و سرمایه گذاری ها حداقل ۲۱.۴ درصد در سال افزایش یابد.

او گفت: «این طرح‌ها تا حدی شکست خورده است، اما وزارتخانه تلاش‌های جدیدی برای تحقق آن‌ها انجام خواهد داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.