وسایل نقلیه بر سبد واردات ایران تسلط دارند

0

خودروها و قطعات یدکی وارد شده به کشور در شش ماهه نخست سال جاری (۳۰ اسفند) ۸۳۷ میلیون دلار برآورد شده است.

ایرنا در ۲۹ اکتبر گزارش داد که این جهش سالانه ۶۸ درصدی در واردات خودرو را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، صنعت خودرو در این مدت با سهم ۸.۱ درصدی در سبد وارداتی ایران، رتبه اول و دوم خودرو و قطعات خودرو را در فهرست کالاهای وارداتی به خود اختصاص داده است.

ناصر بیک زاده، مدیر سابق قطعات یدکی و خدمات پس از فروش شرکت ایران خودرو (ایساکو) در گفت و گو با عصر خودرو، وب سایت داخلی خودرو، سه عامل را از دلایل اصلی افزایش چشمگیر واردات خودرو نام برد.

این دلایل عبارتند از برنامه جامع اقدام مشترک (نام رسمی توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی که منجر به رفع تحریم ها شد)، تلاش ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و کیفیت پایین خودروهای تولید شده توسط خودروسازان ایرانی. او گفت.

بیک زاده گفت: ایران برای پیوستن به WTO باید درهای خود را به روی شرکت های بین المللی باز کند و تجارت کشور را باز کند.

وی افزود: در سال‌های اخیر تعرفه واردات خودرو به ۴۰ درصد کاهش یافته است که نشان می‌دهد ایران تمایل دارد تغییرات لازم را برای عضویت در این سازمان اعمال کند.

وی گفت: ایران باید از کشورهایی مانند مالزی که صنعت ملی خود را بدون حمایت دولتی و با برنامه ای مرحله ای برای ورود به بازارهای بین المللی آماده کردند، الگوبرداری کند.

مدیرعامل سابق ایساکو همچنین با اشاره به سرمایه گذاری های مشترک جدید بین خودروسازان ایرانی و خارجی گفت: در پی سرمایه گذاری مشترک با رنو و پژو، چندین مدل وارداتی در حال حاضر در داخل کشور تولید خواهد شد.

وی گفت: در نتیجه واردات خودرو با ورود این خودروها به بازار کشور کاهش خواهد یافت.

بیک زاده همچنین پیشنهاد کرد که بهترین اقدام برای گسترش صنعت خودروی ایران، واگذاری ایران خودرو و سایپا (دو خودروساز برتر ایران) به شرکای خارجی خود یعنی پژو و رنو است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که برنامه جامع اقدام مشترک، مبادلات مالی برای واردات را تسهیل کرده و همچنین شرکت‌های ایرانی را قادر به خرید خودروهای بیشتری کرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش تعداد مدل‌های موجود در بازار خودرو ایران، گفت: «تعداد گسترده‌تر محصولات، رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را افزایش می‌دهد».

بیک زاده خاطرنشان کرد: ممنوعیت قابل توجهی برای واردات خودرو در سایر کشورها وجود ندارد. او گفت: «به عنوان مثال، ۸۰ درصد از خودروهای موجود در بازار خودروی داخلی چین، محصولات برندهای غیر چینی هستند [اما برای نیازهای چینی تغییر یافته اند].

میثم رضایی، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو ایران، ثبات نرخ ارز و افزایش تقاضا برای خودروهای خارجی را دلیل اصلی افزایش واردات خودرو دانست.

وی گفت: خودروهای ایرانی از کیفیت پایینی برخوردار هستند و نمی توانند پاسخگوی نیاز خریداران خودروی ایرانی باشند.

رضایی همچنین به سخنان اخیر رضا نیکائیان رئیس صنف مکانیک ایران اشاره کرد که اخیراً اعلام کرده بود خودروهای داخلی سه برابر خودروهای وارداتی نیاز به مراجعه به تعمیرگاه‌ها دارند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.