وضعیت بورس امروز / افزایش تقاضا در گروه پالایشی و پتروشیمی در روز قرمز خودرویی‌ها

0

به گزارش خبرنگار ایمنا ، بازار سهام امروز کار خود را با انتشار نامه مهم مجلس پیرو مخالفت با تثبیت نرخ ارز آغاز کرد. پس از انتشار این نامه افزایش تقاضا در گروه پالایشی و پتروشیمی ملاحظه شد و شاخص کل با رشد ۱۵ هزار و ۱۷۰ واحدی به دو میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۶۹ رسید؛ نمادهای شبندر، شپنا، شتران و نوری بیشترین تأثیر مثبت را در معاملات امروز بر جای گذاشتند.

شاخص کل هم‌وزن امروز رشدی معادل هزار و ۷۶۷و احد را ثبت کرد و به عدد ۷۹۲ هزار و ۹۰۷ رسید. ارزش معاملات بورس در محدوده ۱۰ هزار و ۳۸۱ میلیارد تومان بود که این نتیجه، حاصل بیش از ۸۱۴ هزار معامله و خریدوفروش بیش از ۱۲ میلیارد برگه سهم است. همچنین ارزش بازار به میزان هشت میلیون و ۶۴۷ هزار میلیارد تومان بود.

فرابورس امروز با کاهش بسیار اندک ۴ واحدی، مقدار شاخص را روی عدد ۲۹ هزار و ۴۹۲ تثبیت کرد، در این بازار نمادهای وسپهر، شگویا و وغدیر بیشترین تأثیر منفی و نمادهای آریا، زاگرس و شاوان بیشترین تأثیر مثبت را در بازار بر جای گذاشتند، ارزش بازار اول و دوم به مقدار یک میلیون و ۶۳۶ هزار میلیارد تومان و ارزش بازار پایه به مقدار ۴۹۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران حدود ۸ میلیارد سهام و حق تقدم در قالب ۴۰۰ هزار معامله به ارزش ۲۵ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان معامله کردند.

در مجموع ارزش کل معاملات امروز بازار ۳۴ هزار و ۴۲۹ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان مربوط به معاملات خرد سهام و صندوق‌های قابل معامله سهامی بوده است.

صف‌های خرید و فروش

تعداد نمادهای در صف خرید: ۱۲۳ نماد، ارزش صف‌های خرید: ۱,۰۵۵ میلیارد تومان

سنگین‌ترین صفوف خرید: زفجر، شلعاب، گکوثر.

تعداد نمادهای در صف فروش: ۳۷ نماد، ارزش صف‌های فروش: ۲۸۵ میلیارد تومان

سنگین‌ترین صفوف فروش: گشان، شگویا، حکشتی.

ورود و خروج پول حقیقی

میزان خروج پول حقیقی: ۱۲۳ میلیارد تومان

۳ نماد با بیشترین ورود پول حقیقی: شتران، خودرو، کنور.

۳ نماد با بیشترین خروج پول حقیقی: وملی، شستا، خساپا.

حجم و ارزش معاملات

حجم معاملات در بازار بورس: ۱۲ میلیارد ۶۹۳ میلیون سهام و سایر اوراق مالی

حجم معاملات در بازار فرابورس: ۷ میلیارد ۹۳ میلیون سهام، حق تقدم و سایر اوراق مالی

ارزش معاملات در بازار بورس: ۱۰ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان

ارزش معاملات در بازار فرابورس: ۲۵ هزار و ۷۷۹ میلیارد تومان

بیشترین ارزش و بیشترین حجم معامله

بیشترین ارزش معامله: پالایش، دارایکم، افران

بیشترین حجم معامله: وبملت، شستا، خودرو

بیشترین افزایش قیمت و بیشترین کاهش قیمت

بیشترین افزایش قیمت: دانا، شخارک، شسینا

بیشترین کاهش قیمت: دکوثر، ثشاهد، فنوال

تعداد نمادهای مثبت و منفی

بازارها / ‏‬تعداد نماد نماد مثبت نماد منفی
بورس ۱۷۵ ۲۳۸
فرابورس ۱۸۰ ۱۴۵

اخبار مهم

ارزش سهام عدالت افزایش پیدا کرد

در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۶ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۷۰۵ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۵۳ هزار و ۵۸۳ تومان معادل ۰.۳ درصد افزایش یافت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۹ میلیون و ۹۶۴ هزار و ۶۲۳ تومان رسیده است.

۴.۹ درصد سهام بانک صادرات به ارزش ۳.۳ هزار میلیارد تومان عرضه می‌شود

سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات در نظر دارد بلوک ۴.۹ درصدی سهام بانک صادرات را به طور نقد یا شرایطی در بازار دوم معاملات بورس به فروش برساند. بر اساس این گزارش، مقرر شده بیش از ۸.۶ میلیارد سهم “وبصادر” چهارشنبه _هفدهم خردادماه_ از طریق کارگزاری بانک صادرات عرضه شود، در این واگذاری قیمت پایه هر سهم ۳۹۰ تومان و ارزش کل معامله ۳.۳ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

مجلس ارز ۲۸,۵۰۰ تومانی جهت قیمت‌گذاری محصولات پالایشی و پتروشیمی را مغایر قانون دانست

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تثبیت نرخ ارز و تعیین نرخ تسعیر ارز جهت قیمت‌گذاری کالاها توسط بانک مرکزی را مغایر قانون دانست.

بنابراین و طبق نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور، نظام ارزی کشور شناور مدیریت شده می‌باشد و بانک مرکزی مجاز به تثبیت نرخ‌ها در سامانه نیما نیست؛ ضمن اینکه بانک مرکزی حق تعیین نرخ تسعیر ارز و اعلام این نرخ برای قیمت‌گذاری محصولات را ندارد و این کار مغایر قانون است.

نامه مجلس به دولت موجب افزایش تقاضا در گروه پالایشی و پتروشیمی شد و به دنبال آن اکثر نمادهای این گروه روز سبز و پرتقاضایی را تجربه کردند.

نقشه بازار

[انتهای پیام]

منبع: ایمنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.