وضعیت فارکس طیب نیا نامشخص است

0

در شورای گفت‌وگوی سالانه بخش‌های دولتی و خصوصی که در ماه جاری برگزار شد، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد، اظهارات مبهمی درباره میزان نقش دولت در تعیین نرخ ارز بیان کرد.

وی گفت: نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و هرگونه مداخله بانک مرکزی برای تنظیم نرخ ارز صرفاً از طریق مکانیسم های بازار خواهد بود.

او گفت که نرخ رسمی دلار آمریکا در بودجه 2016-2017 پیش بینی بازار فارکس در سال آینده نیست، اما یک عدد محاسبه شده برای تعادل بودجه است.

وی درباره نرخ ارز و تاثیر آن بر صادرات و تولید داخلی گفت: نرخ ارز باید به گونه ای تعیین شود که به صادرات و تولید داخلی خدشه وارد نشود.

دولت نرخ رسمی دلار را 29970 ریال (0.99290 دلار) برای بودجه مالی 2016-2017 اعلام کرده است – چیزی که مخالفت شدید مشاغل و کارشناسان اقتصادی را برانگیخته است که اصرار دارند ارزش دلار در واقع بسیار بیشتر است. به گزارش eghtesadnews.ir، کارشناسان معتقدند این کاهش نرخ به صادرات کشور و واحدهای تولیدی داخلی آسیب می رساند.

به گفته طیب نیا، دولت نه علاقه ای به تعیین نرخ ارز بر اساس مصوبه دارد و نه مایل است نرخ هایی را که به صادرات و واحدهای تولیدی که به دلیل رکود طولانی مدت تحت فشار هستند، لطمه بزند.

اما بر خلاف اظهارات قبلی خود اظهار داشت که دولت می خواهد نرخ تورم را به زیر 10 درصد برساند و برای تحقق این امر باید تمامی متغیرهای اسمی از جمله نرخ سود، نرخ رشد درآمد و نرخ ارز کاهش یابد. همه اینها مستلزم مداخله مستقیم دولت در بازارها از جمله بازار فارکس است و ادعاهای طیب نیا و سایر مقامات اصرار بر حفظ رویکرد دست انداز در بازار فارکس را زیر سوال می برد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.