وظایف مربوط به صادرات سنگی تزئینی مخالف است

0

یکی از اعضای خانه معدن ایران روز یکشنبه گفت: تطبیق عوارض صادرات سنگ های تزئینی مانع از رشد این بخش و تحقق اهداف توسعه آن می شود.

به گفته ابوالقاسم شفیعی، صادرات سنگ خام مایه حیات بسیاری از معدن کاران ایرانی است، زیرا فرآوری در شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارد. وی افزود: بیش از ۷۰۰ معدن از ۱۹۰۰ معدن سنگ ایران در سال های اخیر از کار افتاده است.

اظهارات وی پس از آن بیان شد که جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که صادرات سنگ های تزئینی فرآوری نشده از سال آینده با نرخ تعرفه ۵ تا ۱۵ درصدی اعمال می شود. >

اقدام مشابهی در مورد سنگ آهن، مس و طلا انجام شده است.

به گفته مهدی کرباسیان، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، صادرات این مواد معدنی به صورت خام از اسفندماه ۹۶ به طور کلی ممنوع می شود.

صادرات سنگ های تزئینی در سال ۲۰۰۶ برای پایان دادن به فروش مواد معدنی فرآوری نشده ممنوع شد. این ضربه جدی به جایگاه این بخش در بازارهای بین المللی وارد کرد. اگرچه این اقدام در نهایت لغو شد، کارشناسان معتقدند که این بخش هنوز بازارهایی را که از دست داده بود به دست نیاورده است.

طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایران حدود ۵ میلیارد تن ذخایر سنگ زینتی دارد و سالانه نزدیک به ۱۴ میلیون تن تولید می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.