پارلمان در بانکهای سایه سخت تر می شود

0

با طولانی شدن پرونده موسسات اعتباری فاقد تاییدیه، مجلس به بانک مرکزی ایران تا اسفند ماه سال ۱۳۹۷ مهلت داد تا پرونده را به سرانجام برساند.

وزیر اقتصاد [علی طیب نیا] و رئیس کل بانک مرکزی [ولی الله سیف] تا پایان سال مالی جاری مهلت دارند گزارش جامعی را در مورد چگونگی وجود موسسات اعتباری فاقد گواهینامه به مجلس و کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه کنند. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس این کمیسیون در گفتگو با ایکانا، خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی، گفت: از اقتصاد ایران پاک شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر مشکل بانک‌های سایه پس از این مهلت ادامه پیدا کند، نشان‌دهنده این است که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی شجاعت لازم را برای حل این معضل ندارند.

همچنین این نماینده مجلس گفت: پس از چهار جلسه با طیب نیا، سیف و فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزی برای بررسی وضعیت موسسات اعتباری غیرقانونی، کمیسیون تحت تأثیر قرار نگرفت و بر اساس ماده ۲۳۶ مصوب شد.

حیدری در اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که حماسه طولانی موسسات اعتباری فاقد گواهینامه و درام پیرامون آنها تا پایان سال مالی جاری در مارس ۲۰۱۸ به پایان خواهد رسید.

در اصل ۲۳۶ قانون اساسی آمده است: «هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان مجلس یا هر یک از کمیسیون‌های آن اعلام کنند که رئیس‌جمهور، وزیر یا یکی از مقامات دستگاه‌های زیرمجموعه به موازین خود پایبند نبوده یا از اجرای قانون تخلف یا خودداری کرده یا آن را اجرا کرده‌اند. به صورت ناقص، رسیدگی به استیضاح این مقام رسمی آغاز و پرونده به دستگاه قضایی ارسال می شود.

کمیسیون اقتصادی مجلس گزارشی را برای قرائت در جلسه علنی بعدی مجلس تنظیم کرده است که در صورت تایید نمایندگان به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

همانطور که پورابراهیمی خاطرنشان کرد، این اولین بار است که تخلفات بانک مرکزی از سوی مجلس به قوه قضائیه ارسال می شود.

این مقام مسئول تاکید کرد که در صورت عدم رعایت مهلت مقرر، هیچ عذری از سوی CBI پذیرفته نخواهد شد.

عملکرد بانک‌های سایه‌ای که در دوره مدیریت دولت پیشین سرعت گرفت، شوک‌هایی را به سیستم مالی کشور وارد کرده است.

او گفت: «همچنین اعتماد عمومی را از بین برد و چالش هایی را برای وام دهندگان دولتی ایجاد کرد.

 کمیسیون امنیتی وارد می‌شود

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مقامات دولتی روز ۲۰ تیرماه با اعضای کمیسیون جلسه مشترک خواهند داشت.

سید حسین نقوی حسینی گفت: در این جلسه که با حضور وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، مسئولان انتظامی و امنیتی برگزار می شود، موضوعات مرتبط با موسسات مالی و اعتباری از جمله کاسپین، آرمان و فرشتگان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. >

حسینی با اشاره به اینکه اعضای هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی روز چهارشنبه نیز جلسه ای برگزار کردند، گفت: میزان توجه به موسسات اعتباری فاقد گواهینامه «معضل اجتماعی شدیدی ایجاد کرده است» و لذا یافتن راه حل «دقیق و اداری» از اهمیت بالایی برخوردار است. .

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز به این موضوع پرداخته و گفته است که موسسات بدون مجوز باید مجوز بگیرند یا کلا تعطیل شوند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.