پالایشی ها پیشتاز امروز بورس تهران

0

 در معاملات روز یکشنبه دوازدهم شهریور ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران ۶ هزار و ۲۲۰ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۸۶۵ واحد رسید. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش هزار و ۹۸۶ واحدی در رقم ۷۱۳ هزار و ۶۵۴ واحدی ایستاد. 

 

شاخص کل فرابورس نیز با رشد اندک ۰.۲۱ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۳۵۳ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با ریزش ۲۱ واحد به سطح ۱۲۸ هزار و ۲۴۸ واحد رسید.

 

خروج سرمایه از بورس

 

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای دومین روز منفی شد و ۱۶۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

 

امروز نماد وبملت بیشترین خروج را داشت که ارزش آن ۳۳ میلیارد تومان بود. پس از بانک ملت، نمادهای شستا، گلدیرا، خودرو، کگل و خساپا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وبهمن، دسبحان، برکت، شبندر و فزر اختصاص داشت.

 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌  بورس  و فرابورس

 

امروز نمادهای تاپیکو، شپنا، شبندر و شتران نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل فارس، وبملت و شسپا از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

 

در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، صبا و مارون بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای وسپهر، خاور و شگویا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد شپنا بیشترین تراکنش را داشت و شستا و ثشاهد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در  فرابورس  نیز بمولد، دی و فن افزار بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۹ هزار و ۴۶۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۵۰۴ میلیارد تومان بود که ۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

 

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۲ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۵ هزار و ۱۵۶ میلیارد تومان رسید. 

 

نمادهای پرمعامله بازار سهام 

 

در معاملات امروز نماد کچاد بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن ۹۰۰ میلیارد تومان بود. 

پس از کچاد، وپاسار بیشترین ارزش معاملات را داشت و میدکو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد فخوز و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

 

در جدول حجم معاملات نیز سهام کچاد با تعداد یک میلیارد و ۵۰۵ میلیون و ۱۶ هزار و ۹۹۹ سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد فخوز  و حفارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بورس

  

در معاملات یکشنبه، ۷۵ نماد صف خرید داشتند و ۶۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۱۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۰۳ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۱۲ درصدی به ۳۳۷ میلیارد تومان رسید.

 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.