پاناما حکم دادگاه مبنی بر لغو من را حتی در شرایطی که تجارت آسیب دیده است، جشن می گیرد

0

بیش از یک ماه است که اعتراضات علیه بزرگترین معدن روباز مس آمریکای مرکزی پاناما را در حالت محاصره قرار داده است. موانع راه باعث کمبود گاز و پروپان شده است. بسیاری از قفسه های سوپرمارکت ها خالی مانده اند. رستوران‌ها و هتل‌ها خالی هستند.

اما روز سه شنبه، معترضان در پاناما خبری را دریافت کردند که منتظر آن بودند.

دیوان عالی دادگستری کشور حکم داد که قرارداد معدنکاری جدید پاناما با شرکت کانادایی First Quantum خلاف قانون اساسی است.

معترضان در خیابان ها مقابل دادگاه عالی رقصیدند. آنها پرچم سرخ، سفید و آبی پاناما را به اهتزاز درآوردند و سرود ملی را خواندند.

این حکم که ضربه‌ای بزرگ برای سرمایه‌گذاران و رتبه اعتباری بلندمدت کشور است، در حال حاضر منبع تسکین پاناما است که توسط بزرگترین جنبش اعتراضی کشور در دهه‌ها متزلزل شده است.

خبر حکم دادگاه عالی اوایل روز سه شنبه – روز سالگرد استقلال پاناما از اسپانیا – منتشر شد.

نستور گونزالس، کارگر رستوران ۵۸ ساله، به الجزیره گفت: “امروز، ما دو استقلال را جشن می گیریم.” استقلال از اسپانیا و استقلال از معدن. و هیچ کس آن را فراموش نمی کند.”

مردم آمدند تا جشن بگیرند. رستورانی که گونزالس در آن کار می‌کند، در استان غربی چیریکی، تا ظهر مملو از مشتریان بود – چیزی که رستوران از اواسط اکتبر ندیده بود.

گونزالس گفت: «ما خیلی خوشحالیم، زیرا ۳۵ روز بدون گاز، بدون پروپان و با غذای کم در استان چیریکی زندانی بودیم. مجبور شدم به دنبال هیزم در کوهستان بگردم زیرا پروپانی برای پختن با آن نداشتم. پس خدا را شکر که قضات موضع گرفتند و این حکم را صادر کردند.»

این معدن که به نام کبر پاناما شناخته می شود از سال ۲۰۱۹ تولید می شود و سالانه ۳۰۰۰۰۰ تن مس استخراج می کند. این تقریباً پنج درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) و ۷۵ درصد از صادرات پاناما را تشکیل می دهد. بخش معدن تقریباً هفت درصد از تولید ناخالص داخلی پاناما را تشکیل می دهد که Cobre Panama مهمترین معدن این کشور است.

اما معترضان گفتند که Cobre Panama یک فاجعه برای محیط زیست کشور و کمکی به یک شرکت خارجی است.

“من اعتراض می کنم زیرا آنها کشور ما را می دزدند. آنها فقط آن را تحویل می دهند. «حاکمیت کشور ما در خطر است. به همین دلیل است که من اینجا هستم.”

این مسئله حاکمیت به ویژه برای پانامایی‌هایی که در طول قرن بیستم برای خلاصی کشور از منطقه کانال پاناما تحت کنترل ایالات متحده جنگیدند، مهم است. این منطقه تقریباً نصف ایالت رود آیلند ایالات متحده بود که از وسط پاناما می گذشت.

“این قرارداد بد است. هرگز نباید ساخته می شد. هرگز. پس باید بجنگید.» میریام کابالیرو، زن میانسالی با لباس گرمکن خاکستری که شاهد عبور اعتراضی اکتبر بود، گفت.

Protestor in Panama holds up sign saying: Green is gold
معترضان گفتند کبر پاناما یک فاجعه برای محیط زیست کشور و کمکی به شرکت کانادایی است که قرارداد استخراج معدن را داشت [مایکل فاکس/الجزیره]

تاثیر بر سرمایه گذاری خارجی

این اولین قرارداد با معدن نبود. در سال ۲۰۲۱، دیوان عالی قرارداد قبلی را به دلیل عدم سود کافی برای منافع عمومی، مغایر با قانون اساسی اعلام کرد. دولت رئیس جمهور لاورنتینو کورتیزو در مورد قرارداد با مزایای بهبود یافته برای ایالت مذاکره مجدد کرد. این به سرعت از طریق کنگره در ۲۰ اکتبر پیگیری شد. کورتیزو ساعاتی بعد آن را به قانون امضا کرد.

رئیس‌جمهور و کابینه‌اش قرارداد جدید را تحسین کرده‌اند و گفته‌اند که این قرارداد سودهای بادآورده‌ای برای دولت به همراه خواهد داشت.

فدریکو آلفارو، وزیر بازرگانی به تلویزیون پاناما گفت: «این قرارداد حداقل پرداختی به ایالت ۳۷۵ میلیون دلار در سال را برای ۲۰ سال آینده تضمین می‌کند. “اگر بتوانید این را با آنچه ایالت قبلا دریافت می کرد، که ۳۵ میلیون دلار در سال بود، مقایسه کنید، این یک پیشرفت قابل توجه نسبت به گذشته است.”

کورتیزو قول داد از این بودجه برای تقویت صندوق تامین اجتماعی کشور و افزایش مستمری بیش از ۱۲۰۰۰۰ بازنشسته استفاده کند.

بعد از اینکه اعتراضات از کنترل خارج شد، او تمام پروژه های معدنکاری جدید را تعلیق کرد و قول داد درباره سرنوشت کوبر پاناما همه پرسی برگزار کند. این ایده مورد توجه قرار نگرفت. معترضان تکان نخواهند خورد.

اعضای بخش تجاری پاناما کورتیزو را به دلیل مدیریت نادرست بحران و امتناع از استفاده از دست سنگین برای پایان دادن به موانع جاده‌ای و توقف اعتراضات سرزنش می‌کنند. هفته گذشته، آنها گفتند که ۱.۷ میلیارد دلار برای کشور هزینه داشته است.

کورتیزو، که محبوبیتش قبلاً در ژوئن به ۲۴ درصد کاهش یافته بود، به حکم دادگاه این هفته پاسخ داد و گفت: “همه پانامایی ها باید به تصمیمات دادگاه عالی احترام بگذارند و از آن تبعیت کنند.”

تحلیلگران می گویند اعتراضات و این حکم بر شرکت های خارجی که به دنبال تجارت در پاناما هستند تأثیر خواهد گذاشت.

خورخه کوئلار، استادیار مطالعات آمریکای لاتین در کالج دارتموث، به الجزیره گفت: «من معتقدم این حکم دادگاه پیام بسیار روشنی را برای سرمایه گذاران خارجی ارسال می کند. “اگر این نوع سرمایه گذاری خارجی است که سیاستمداران و سرمایه داران در سال ۲۰۲۳ نوآوری می کنند، پانامایی ها هیچ بخشی از آن را نمی خواهند.”

اما این موضع احتمالاً بهای خواهد داشت.

در اوایل نوامبر، پس از بیش از یک هفته اعتراض، آژانس رتبه‌بندی مودی، بدهی پاناما را به پایین‌ترین رتبه سرمایه‌گذاری کاهش داد. به مسائل مالی اشاره کرد و به آشفتگی سیاسی اشاره کرد. تحلیلگران جی پی مورگان در آن زمان گفتند که اگر قرارداد استخراج معادن لغو شود، خطر از دست دادن رتبه سرمایه گذاری پاناما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

First Quantum نیز چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد. سهام این شرکت طی یک ماه و نیم گذشته ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. بیش از ۴۰ درصد از تولید این شرکت از معدن پاناما تامین می شود.

در آخر هفته، این شرکت به پاناما اطلاع داد که قصد دارد کشور را تحت توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور به داوری ببرد.

اما در بیانیه‌ای که پس از صدور حکم منتشر شد، First Quantum گفت: “شرکت مایل است بیان کند که به قوانین پاناما احترام می‌گذارد و محتوای حکم را برای درک مبانی آن بررسی می‌کند.”

Indigenous Peoples March in Panama to protest the mine contract
معترضان گفتند که حاکمیت کشور در خطر است [مایکل فاکس/الجزیره]

«مشاغل در معرض خطر»

این اعلامیه برای کارکنان معدن نیز ضربه ای است. این معدن تقریباً ۶۶۰۰ نفر – ۸۶ درصد آنها پاناماییایی هستند – و در مجموع ۴۰۰۰۰ شغل مستقیم و غیر مستقیم دارد.

اتحادیه کارگران معدن پاناما، Utramipa، اعلام کرد که اعضای آن روز چهارشنبه در چندین شهر علیه تصمیم دادگاه عالی و در دفاع از مشاغل خود راهپیمایی خواهند کرد.

این اتحادیه در بیانیه‌ای گفت: «ما به آنها اجازه نمی‌دهیم شغل ما را که وسیله‌ای برای حمایت از خانواده‌هایمان است، در معرض خطر قرار دهند.

هفته گذشته، عضو Utramipa مایکل کاماچو اعتراضات در رسانه خبری Panama En Directo را محکوم کرد. عملیات در این معدن هفته گذشته به دلیل اعتراضات در بندر آن و بزرگراه داخل و خارج از تاسیسات به حالت تعلیق درآمد.

«ما کارگران چطور؟ ما هم پانامایی هستیم. ما حق داریم به خانه هایمان برویم و به محل کارمان برگردیم.» اما در این لحظه، ما در گروگان معترضان، ضداجتماعی‌ها، تروریست‌ها – که باید آنها را بنامیم – و افرادی که مانع عبور ما می‌شوند، به گروگان گرفته شده‌ایم.

برای اکثریت پانامایی‌ها، حکم دادگاه عالی نشانه خوش‌آمدگویی است که نشان می‌دهد کشور در مسیر عادی قرار دارد.

معترضان در برخی استان‌ها قول داده‌اند که تا زمان انتشار رسمی حکم دادگاه عالی – که معمولاً چند روز طول می‌کشد – یا تا زمانی که معدن برای همیشه بسته شود، در خیابان‌ها خواهند ماند. اما بسیاری از موانع در حال حاضر پاکسازی شده‌اند، بزرگراه‌هایی که هفته‌ها خالی مانده‌اند، اکنون باز هستند و پمپ بنزین‌ها در حال بازگشت هستند.

هری براون آرائوز، مدیر مرکز بین المللی مطالعات اجتماعی و سیاسی پاناما، به الجزیره گفت: «ما در مرحله جدیدی هستیم. «تظاهرات، همانطور که تاکنون دیده‌ایم، باید برداشته شوند. و دولت گفته است که روند بستن معدن را به طور منظم آغاز خواهد کرد. این می تواند اعتماد مردم را که از بین رفته بود ایجاد کند.»

آراوز می‌گوید که جنبش اعتراضی و حکمرانی، نشانه‌ای قدرتمند از قدرت دموکراسی پاناما است که این کشور کمی بیش از ۳۰ سال پیش آن را به دست آورد.

او می‌گوید: «این لحظه واقعاً مهمی است. “این یک قبل و بعد برای دموکراسی پاناما است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.