پایان درام بانکهای سایه

0

معاون امور نظارتی بانک مرکزی گفت: حماسه طولانی مدت موسسات اعتباری فاقد گواهینامه و درام پیرامون آنها تا پایان سال مالی جاری در اسفندماه ۹۶ به پایان می رسد. .

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، فرساحد حیدری همچنین گفت: تعداد کمی از موسسات مالی غیرقانونی باقی مانده اند و کار ساماندهی آنها در سال جاری به پایان می رسد.

موسسات اعتباری و مالی غیرقانونی و تسلط آنها بر بازار غیررسمی پول و سیستم بانکی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، شتاب بیشتری گرفت که برای دولت فعلی که بارها مجبور به نجات سپرده گذاران شده است، بسیار مشکل ساز شده است. >

این موسسات همچنین به عنوان یکی از دلایل اصلی مانع از کاهش بیشتر نرخ سود بانکی که در حال حاضر بالای ۱۵ درصد است، شناخته شده اند، در حالی که بانک مرکزی تاکید کرده است که باید فاصله ۲ تا ۳ درصدی با نرخ تورم در حال حاضر داشته باشد. در منطقه تک رقمی.

در اسفند ۱۳۹۳، هشت موسسه اعتباری و تعاونی غیرقانونی ورشکسته مستقر در استان خراسان رضوی شامل فرشتگان، فردوسی، بدر توس و الزهرا تحت نظارت بانک مرکزی ادغام شدند تا کاسپین گواهی شده تشکیل شود.

به گفته حیدری، هفت مؤسسه از این هشت مؤسسه تا پایان سال مالی قبل (منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶) ساماندهی شده و ارزیابی دارایی آنها تا پایان دومین ماه سال جاری در ۳۱ اردیبهشت به پایان رسیده است.< /p>

سپرده گذارانی که حداکثر ۱۰۰ میلیون ریال (۲۶۵۳ دلار) در حساب های بانکی خود دارند، در اولویت بازپرداخت وجه از سوی کاسپین قرار می گیرند که همچنین از سایر مشتریان با هماهنگی بانک مرکزی و قوه قضائیه درخواست می شود.

معاون CBI گفت: فرشگان منحل شده بیش از ۴۵۰،۰۰۰ سپرده گذار دارد که از این تعداد حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر دارای سپرده زیر ۱۰۰ میلیون ریال هستند.

وی افزود: بر اساس ارزیابی ما تاکنون حدود ۱۷ هزار میلیارد ریال (۴۵۳ میلیون دلار) از دارایی های این تعاونی شناسایی شده است که ۱۴ هزار میلیارد ریال (۳۷۳ میلیون دلار) وام است.

حیدری خاطرنشان کرد: تا ۲۹ اردیبهشت تمامی سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون ریال جبران می‌شود و بانک مرکزی به سمت تسویه سپرده‌های تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال (۵۳۰۰ دلار) حرکت می‌کند و در نهایت با سپرده‌های بالاتر برخورد می‌کند.

وی گفت: “سپرده گذاران می توانند در موسسه کاسپین سرمایه گذاری کنند یا تصمیم بگیرند که برای سپرده های خود بازپرداخت شوند.”

تغییر در لحن سرمایه‌گذاری در مؤسسات اعتباری زمانی رخ داد که ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در ماه آوریل در تلویزیون دولتی اعلام کرد که سپرده‌گذاران باید مسئولیت تصمیم‌های سرمایه‌گذاری خود را بپذیرند و مجوز از بانک مرکزی تضمین کننده بازدهی مطمئن و بدون ریسک نیست.

سیف اظهار داشت: “هرچه بهره بیشتر باشد ، خطر بیشتر خواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.