پایتخت مرزی آسیا تجربه دست اول ایران را بازگو می کند

0

توماس هاگر، مدیرعامل و مدیر سرمایه آسیا مرزی کپیتال، اخیراً برای شرکت در یک کنفرانس به ایران سفر کرده است.

AFC یک شرکت سرمایه گذاری است که دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ و جزیره کیمن قرار دارد.

آنچه در زیر آمده است بخشی از سفرنامه ای است که او پس از بازگشت نوشته است، همانطور که توسط Seeking Alpha، یک سرویس محتوای جمعی برای بازار مالی گزارش شده است:.

در حالی که سه ساعت در فرودگاه دبی منتظر آخرین مرحله سفرم به ایران بودم، مشتاق سوار شدن به پرواز B-777 امارات به مقصد تهران بودم. من مشتاقانه منتظر شکل‌گیری برداشت‌های خودم از جمهوری اسلامی ایران بودم، کشوری غنی از تاریخ، فلج شده در انزوای اقتصادی، و اکنون در پی رفع تحریم‌ها، علاقه سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب کرده است.

من یکی از معدود غربی های حاضر در کشتی بودم. هواپیما تقریباً با ظرفیت کامل بود، و من روس‌ها، ایتالیایی‌ها، چینی‌ها، کره‌ای‌ها و یک هموطن سوئیسی دیگر را دیدم، اما نه آمریکایی یا انگلیسی.

پس از چشیدن اولین غذای ایرانی خوشمزه ام، از پرواز 1 ساعته و 40 دقیقه ای فرود را آغاز کردیم. به ساختمان ترمینال بین المللی کوچک رسیدیم. می دانستم که این سفر با سفرهای قبلی من به کشورهای محافظه کار خاورمیانه بسیار متفاوت خواهد بود.

من جمعه به وقت آخر هفته رسیدم (جمعه در کشورهای اسلامی معادل یکشنبه در غرب است). ورود من نیز مصادف شد با انتخابات مجلس در ایران که نتایج آن نشان داد اتحاد اصلاح طلبان و نیروهای حامی دولت تمام 30 کرسی پایتخت را تضمین کرده است. این تغییر برای آینده ایران و گرم شدن روابط ایران و جهان خارج بسیار مثبت است.

  بازدید از بورس ایران

طی چند روز آینده میزبان ما بازدیدهایی را از شرکت های ایرانی از بخش های مختلف ترتیب داد. البته، ما نمی‌توانستیم در تور سرمایه‌گذاری بدون بازدید از خود بورس از ایران دیدن کنیم.

بورس اوراق بهادار تهران یکی از دو بورس ایران است که در سال 1346 تاسیس شد. TSE دارای 319 سهام، ETF و اوراق قرضه است. بورس دیگر، فرابورس، در سال 2008 تأسیس شد و میزبان تقریباً 300 سهام است و ارزش بازار آن حدود 20 میلیارد دلار است.

با ارزش بازار حدود 120 میلیارد دلار، TSE از نظر اندازه شبیه به مبادلات ویتنام و پاکستان است. اگر قرار باشد ایران در آینده در هر شاخص مرزی قرار گیرد، جزء اصلی (حدود 20 تا 25 درصد) شاخص را به خود اختصاص خواهد داد.

با گردش مالی روزانه 100 میلیون دلاری بورس اوراق بهادار (انتظار می‌رود که این رقم به 200 میلیون دلار افزایش یابد) و تنها 0.5 درصد از سهام موجود در حال حاضر در اختیار خارجی‌ها قرار دارد، این روزهای اولیه بورس با تجدید چشمگیر علاقه سرمایه‌گذاران خارجی به این نفت عظیم است. -کشوری غنی و دارای موقعیت استراتژیک.

در تالار معاملات بورس اوراق بهادار، ما این فرصت را داشتیم که با معامله گران کف صحبت کنیم. ایران کشوری نوآور است و به گفته نمایندگان بورس اوراق بهادار، پیش‌بینی می‌شود تا حدود یک سال آینده معاملات آتی شاخص و اختیار معامله (از جمله مجوز کوتاه‌فروشی سهام) راه‌اندازی شود، چیزی که بسیاری از بورس‌های مرزی ارائه نمی‌دهند. /p>

همچنین لازم به ذکر است که کلیه معاملات (سهام) در ایران باید مطابق با شرع باشد که برای سرمایه گذاران کشورهای مسلمان مهم است.

در آخرین روزی که در تهران بودم، بازدیدهای بیشتری با بانک‌ها و کارگزاران محلی داشتم تا پویایی کسب‌وکار در کشور و همچنین راه‌های احتمالی AFC را درک کنم تا با فرصت‌هایی که در ایران می‌بینیم آشنا شود.

آخرین مرز برای سرمایه گذاری

از اقامت چهار روزه خود در “یکی از آخرین مرزهای سرمایه گذاری” بسیار لذت بردم. مردم ایران برای گفتگو با بازدیدکنندگان خارجی بسیار دوستانه و کنجکاو بودند. من هم از غذای عالی و مهمان نوازی ایرانی لذت بردم.

از منظر سرمایه گذاری، ایران با اکثر بازارهای مرزی بسیار متفاوت است، زیرا در حال حاضر دارای یک بازار سهام کاربردی، عمیق و پیچیده است. ایران دارای مشاغل موجود در انواع صنایع غیر پتروشیمی است که 57 درصد اقتصاد را شامل می شود.

ایران همچنین در چهارمین ذخایر بزرگ نفت و بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان قرار دارد. با وجود ذخایر عظیم نفت، صادرات نفت تنها 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. از منظر جمعیتی، ایران کشوری حدود 80 میلیون نفری است و جمعیت آن بسیار تحصیلکرده است—ایران در سال 2015 سومین فارغ التحصیل مهندسی در جهان را داشت (233695) که تنها 5000 نفر کمتر از ایالات متحده است.

حدود 73 درصد از جمعیت دارای حساب بانکی هستند و در حال حاضر 103 میلیون تلفن همراه در حال استفاده هستند که 30 میلیون آن را گوشی های هوشمند تشکیل می دهند. وقتی از یک سوپرمارکت محلی بازدید کردم، تقریباً همه محصولات تولید محلی بودند.

همانطور که قبلا در این گزارش اشاره شد، ارزش بازار سهام ایران بیش از 140 میلیارد دلار است که برای یک بازار مرزی بسیار بزرگ است. با بیش از 600 سهام فهرست شده که با نسبت P/E متوسط ​​5.6 برابر و بازده تقسیمی 12.6٪ معامله می شوند، بورس عمیق و بسیار ارزان است. اگر ایران امروز در فهرست مرزی MSCI قرار گیرد، وزن شاخص آن بین 20 تا 25 درصد خواهد بود.

با رفع نسبی تحریم‌ها، اتصال مجدد بانک‌های ایرانی به سوئیفت (که امیدواریم به زودی اتفاق بیفتد)، افزایش صادرات نفت و آزادسازی دارایی‌های مسدود شده، دولت ایران می‌تواند در پرداخت وام‌دهندگان خود پیشرفت کند. شروع اقتصاد.

مطمئناً هنوز خطرات قابل توجهی وجود دارد که وجود دارد و عقب‌نشینی‌هایی که ممکن است در آینده رخ دهد، وجود دارد، اما با توجه به دیدگاه بلندمدت آسیا مرزی سرمایه، ما معتقدیم که اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در ایران است تا از پتانسیل‌های عظیم این کشور از طریق سرمایه‌گذاری در ایران سرمایه‌گذاری کنیم. گام اول، تا زمانی که بانک‌ها از طریق صندوق‌های مشترک اختصاصی ایران به سوئیفت وصل شوند.

با این حال، به دلیل تحریم‌های جاری، در حال حاضر فقط سرمایه‌گذاران غیر آمریکایی می‌توانند مستقیماً در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

چند صندوق اختصاصی ایران (از جمله سرمایه‌گذاری مرزی آسیا) در دست راه‌اندازی است، اما به دلیل مشکلات جاری در انتقال پول به ایران، این صندوق‌ها باید تا حل شدن این مشکل منتظر بمانند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.