پتانسیل های عقیق سابالان دست نخورده است

0

یک معدن واقع در حومه کوه سبلان در استان اردبیل بزرگترین ذخیره عقیق در جهان را در خود جای داده است.

SMT Daily گزارش داد که عقیق سبلان در جهان مشهور است و پس از بهره برداری مناسب می تواند بازار جهانی را تکان دهد.

ذخایر عظیم عقیق در این معدن، درهای را برای ساخت آثار هنری سنگ های قیمتی در ایران باز کرده است.

عقیق یافت شده در این معدن از نظر کیفیت و اندازه منحصر به فرد است زیرا در توده های عظیم یافت می شود که بزرگترین آن ۵۰ تن وزن دارد، در حالی که در سایر نقاط جهان بزرگترین شکل یافت شده به اندازه کف دست است. اگر عقیق سبلان به اندازه کاشی معرق بریده و صیقل داده شود، می توان از آن به عنوان نقاشی مینیاتوری استفاده کرد. از این رو عقیق سبلان را عقیق مینیاتوری نیز می نامند.

عقیق سبلان نیز منحصر به فرد است زیرا در طیف کاملی از رنگ ها وجود دارد.

در حال حاضر نمی توان ظرفیت دقیق این ذخیره عقیق را تعیین کرد، زیرا منبع این جواهر در اعماق زمین قرار دارد. در حال حاضر ۱۱۰۰۰ تن عقیق در سبلان آماده استخراج، استفاده و یا صادرات است.

وجود این ذخیره می تواند زمینه ایجاد اشتغال را نیز فراهم کند. در حال حاضر ۳۰ نفر در این معدن کار می کنند.

پیش از این، قبل از دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور، زمانی که تحریم‌ها علیه ایران اعمال شد، چینی‌ها تلاش زیادی کردند تا عقیق را با قیمت بسیار پایین از ایران بخرند، اما موفق نبودند، زیرا اقتصاددانان ایرانی در آن زمان معتقد بودند که باید در آن زمان به فروش برسد. قیمت اصلی یا پس از افزایش ارزش افزوده آن صادر شود.

عقیق ارزش زیبایی دارد و می توان از آن در ساخت جواهرات استفاده کرد و بسیاری از کشورهای دارای منابع معدنی سرمایه گذاری زیادی در این زمینه کرده اند.

منابع معدنی غنی ایران از جمله ذخایر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شهرت جهانی دارد. این کشور می‌تواند از سرمایه‌گذاری در بخش‌های استخراج و صیقل سود فراوانی برد، زیرا این بخش‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاری ارزش واقعی ذخایر عقیق در بازارهای جهانی کمک کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.