پرداخت های دیجیتال ایران در ۱ ماه از ۳۰B دلار فراتر رفته است

0

ایرانیان طی ماه منتهی به ۲۰ دسامبر ۱.۰۶ میلیارد تراکنش پرداخت دیجیتال موفق به ارزش ۱.۱۹ کوادریلیون ریال (۳۰.۸ میلیارد دلار) انجام دادند.

آخرین داده‌های منتشر شده توسط شاپرک، متولی شبکه پرداخت ایران، حاکی از رشد ۳۱.۱۷ درصدی تعداد تراکنش‌های دیجیتال موفق و رشد ۴۶.۷ درصدی در ارزش عملیات الکترونیکی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

>

خرید کالا و خدمات ۷۵ درصد از کل پرداخت های الکترونیکی را در دوره یک ماهه به خود اختصاص داده است. پرداخت قبوض و مانده حساب جاری به ترتیب به ۱۸.۳% و ۶.۵% از کل تراکنش ها رسید.

شاپرک همچنین در این مدت ۱۱۱.۶ میلیون تراکنش ناموفق را به ثبت رساند. تراکنش های ناموفق ۹.۴۶ درصد از کل پرداخت ها را به خود اختصاص داده اند – ۱.۱۸ میلیارد و ۱۱.۷۵ درصد از کل تراکنش ها را در مدت مشابه سال گذشته تشکیل می دهند.

اشتباهات کاربران دلیل ۸۸ درصد از تراکنش های ناموفق بوده است. اشتباه صادرکنندگان کارت (یعنی بانک ها) دلیل ۸.۵ درصد از تراکنش های ناموفق بوده است. اشتباهات شاپرک تنها در ۰.۲۹ درصد از تراکنش های ناموفق عامل شکست بوده است.

اشتباهات بانک ها عامل ۲۰ درصد از تراکنش های ناموفق در سال گذشته بود، در حالی که اشتباه کاربران ۷۵ درصد از شکست در تراکنش های دیجیتال را تشکیل می داد.

رونق در دروازه های آنلاین

به گزارش شاپرک، تا ۳۱ آذرماه ۲۵۳۳۵۸ گیت وی آنلاین فعال بوده است.

دروازه های آنلاین در مقایسه با ۱۵۹۷۷ دروازه در سال گذشته، رشد چشمگیر ۱۴۸۵ درصدی را در تعداد خود تجربه کردند. این میزان در ماه منتهی به ۳۰ آذر نسبت به ماه گذشته ۳۷۲ درصد افزایش داشته است.

شاپرک با تشریح دلیل این رشد غیرعادی، گفت: «یکی از ارائه دهندگان خدمات پرداخت شروع به ارائه خدمات جدیدی کرد که به مغازه داران [با استفاده از پایانه های POS] اجازه می دهد به صورت آنلاین پول بپذیرند.

شاپرک احتمالاً منظور شرکت پرداخت ملت بوده است، هرچند نامی از این شرکت نبرده است. این شرکت در ماه اکتبر، سیستم پرداخت NFC (ارتباطات میدان نزدیک) خود را که فقط برای مشتریان خود در دسترس است، رونمایی کرد.

شرکت به پرداخت ۷۰ درصد از پایانه های POS خود را به فناوری NFC مجهز کرده بود.

اقدامات اخیر سیاست‌گذاران در خصوص مجوز دادن به شرکت‌های پرداخت غیربانکی و شرکت‌های فین‌تک ممکن است تأثیر مثبتی بر بهبود روش‌های پرداخت آنلاین داشته باشد.

با این حال، درگاه های آنلاین تنها ۴.۳۳ درصد از ابزارهای پرداخت فعال در کشور را تشکیل می دهند. پایانه های POS همچنان ابزار پرداخت مورد علاقه ایرانیان است و ۹۵.۵ درصد از ابزارهای پرداخت فعال را به خود اختصاص داده است. تعداد کل پایانه های POS تا ۲۱ دسامبر به ۵,۵۸۰,۵۰۱ رسید.

داده های شاپرک حاکی از آن است که تراکنش های کمتر از ۵ میلیون ریال (۱۳۰ دلار) ۹۰ درصد از پرداخت های پردازش شده توسط پایانه های POS را تشکیل می دهد. پرداخت هایی به ارزش کمتر از ۲۵۰۰۰۰ ریال (۶.۵ دلار) ۶۲.۵ درصد از تراکنش های پردازش شده از طریق دروازه های آنلاین را تشکیل می دهند.

عملکرد PSP

شرکت به پرداخت ملت، وابسته به بانک ملت، جایگاه برتر خود را در بازار پرداخت ایران حفظ کرد. این شرکت به تنهایی ۲۳.۵ درصد از کل معاملات الکترونیکی را در ماه منتهی به ۲۰ دسامبر به خود اختصاص داده است.

پرداخت الکترونیک سامان وابسته به بانک سامان و آسان پرداخت پرشین به ترتیب ۱۷ درصد و ۱۳ درصد تراکنش ها در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

با این حال، SEP توانست با پردازش ۲۴.۱۴ درصد از کل تراکنش‌های این گروه، پیشتاز را در رده پرداخت‌های آنلاین به دست آورد. سهم بازار دو ارائه‌دهنده بزرگ درگاه‌های اینترنتی، به پرداخت و شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، به ترتیب ۲۳.۴ درصد و ۱۵.۹ درصد بوده است.

شرکت به پرداخت بر پرداخت پایانه های POS غالب بوده و ۲۶.۱ درصد از تراکنش های این دسته را به خود اختصاص داده است. آسان پرداخت پرشین نیز با پردازش ۴۰ درصد از تراکنش های پرداخت موبایلی، پیشرو PSP در رده پرداخت های موبایلی باقی ماند.

ایران پیشرو بازار پرداخت در خاورمیانه است. مجله نیلسون ریپورت، هفت ارائه‌دهنده خدمات پرداخت ایرانی را در میان ۱۵۰ خریدار بزرگ جهان در سال ۲۰۱۶ فهرست کرد. این هفت شرکت در مجموع ۷.۹ میلیارد تراکنش در سال ۲۰۱۵ ثبت کردند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.