پرش در واردات برنج

0

بیش از یک میلیون تن برنج به ارزش ۹۶۳ میلیون دلار در پنج ماهه منتهی به ۳۱ مرداد به ایران وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب از نظر وزنی و ارزشی ۷۹ درصد و ۱۰۲.۵ درصد رشد داشت.

به گزارش ایسنا، هند با بیش از ۶۹۶۰۰۰ تن صادرکننده اصلی بوده و پس از آن پاکستان، امارات، تایلند، ترکیه و عراق قرار دارند.

واردات در حالی انجام می شود که هر ساله و در فصل برداشت برنج، دولت برای حمایت از کشاورزان محلی و تولید داخلی، واردات برنج را ممنوع می کند.

یزدان سیف، معاون وزیر کشاورزی اخیرا با اشاره به اینکه این ممنوعیت از مرداد ماه اجرایی شد، گفت: «ممنوعیت جاری واردات برنج تا ۲۱ آبان ماه جاری خواهد بود».

معامله گرانی که قبلاً سفارش ثبت کرده اند می توانند پس از مهلت مقرر محموله های خود را وارد کنند. سیف به نقل از خبرگزاری مهر گفت: در دوره ممنوعیت واردات هیچ گونه وارداتی انجام نخواهد شد.

عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز گفت: در سال جاری (از ۳۰ اسفندماه) نزدیک به ۲.۳ میلیون تن برنج در کشور تولید شده است.

ایرانی ها سالانه ۳ میلیون تن برنج مصرف می کنند. دو استان شمالی گیلان و مازندران بیشترین شالیزارهای ایران را در خود جای داده اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.