پروتون شرکت تابعه خفته را در ایران حل می کند

0

گروه صنعتی مالزیایی DRB-Hicom Berhad، مالک هلدینگ پروتون، شرکت تابعه خود در ایران را منحل کرد.

شرکت پروتون موتور پارس (PMP) در سال ۲۰۱۱ در ایران تاسیس شد. وب سایت خبری مالزی استار آنلاین گزارش داد که شرکت مادر پروتون DRB-Hicom اعلام کرد که “روز دوشنبه PMP رسما منحل شد.”

این شرکت گفت PMP از زمان ثبت آن در آگوست ۲۰۱۱ غیر فعال بوده است.

بر اساس بیانیه این شرکت، این شرکت قصد ندارد در آینده به تجارت یا فعالیت در ایران بپردازد. اطلاعات رسمی و موثقی در دسترس نیست، اما ناظران بازار بر این باورند که پروتون حتی در دوران شکوفایی خود در ایران فروش خوبی نداشت و این خودرو به دلیل عدم حضور در جاده های سراسر کشور به چشم می خورد.

این گروه گفت: “انحلال PMP بخشی از اقدام DRB-Hicom برای بستن شرکت هایی است که غیر فعال هستند یا فعالیت خود را متوقف کرده اند.”

این در حالی است که سال گذشته در ماه دسامبر، ویرا جلیله بابا، مدیر اتاق بازرگانی و صنعت بین‌المللی مالزی، گفته بود: «مالزی باید حضور خود را در بازار ایران از جمله بخش خودرو تشدید کند».

وی گفت: از آنجایی که ایران پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی، بازار خود را به روی تجارت‌های بین‌المللی باز می‌کند، مالزی باید وارد عمل شود و در این کشور فعال‌تر باشد. به گفته جلیله بابا، پروتون در آن زمان قصد داشت در ایران خودرو بفروشد.

اقدام این شرکت مالزیایی در تضاد کامل با خبرنگاران قبلی است. اکتبر گذشته مدیرعامل پروتون از دومین خودروساز ایران سایپا در تهران بازدید کرد و اشاره کرد که این دو شرکت “در آینده نزدیک قراردادی امضا خواهند کرد”.

احمد فواد در این سفر با خبرنگاران ملاقات کرد و در مورد معامله “آینده” صحبت کرد. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “سایپا زیرساخت های مورد نیاز و عوامل کلیدی را دارد که پروتون در یک شریک به دنبال آن است و مذاکرات بیشتر برای جعل جوینت ونچر در حال انجام است.”

پروتون در ایران سابقه طولانی داشت. این شرکت قبلا با زاگرس خودرو قرارداد تولید داشت. مشخص نیست که چرا این شرکت تغییر کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.