پروژه های بندر امراآباد در مسیر سریع

0

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه با حضور در بندر شمال و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد، تعدادی از پروژه‌های عمرانی را افتتاح و پروژه‌های عمرانی دیگر را افتتاح کرد.

برنامه این است که ظرفیت بندر را افزایش داده و آن را به شبکه ریلی ایران وصل کنید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پروژه های اجرایی شده شامل فاز دوم توسعه بندر متشکل از ۶ اسکله جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن و همچنین تاسیساتی مانند انبارها و سیلوهای غلات است. .

اسکله ها و امکانات از طریق راه آهن کوتاه که ساخت آن با حضور روحانی آغاز شده است به شبکه ریلی ایران وصل می شود.

امیرآباد، بندری به وسعت ۱۰۰۰ هکتار در سواحل خزر، در حال حاضر دارای ۹ اسکله است که قابلیت پذیرش شناورهای Ro-Ro، قطار و کامیون را دارد.

تجهیزات مدرن بارگیری و تخلیه، انبارهای باز و سرپوشیده وسیع و استفاده از فناوری اطلاعات، زمان سپری کردن کشتی ها در بندر را به حداقل رسانده و مکانی امن برای نگهداری کالاها از جمله مواد غذایی و پتروشیمی ایجاد کرده است.

روحانی در حاشیه این سفر، توسعه امیرآباد را به «روابط تجاری مؤثر» با کشورهای حاشیه دریای خزر کمک می‌کند و اتصال آن به شبکه ریلی ایران را تحول بزرگی برای اقتصاد ایران دانست.

وی همچنین نقش بندر را در گسترش روابط اقتصادی با کشورهای مشترک المنافع کشورهای مستقل برجسته کرد.

ارقام رسمی نشان می دهد که طی مارس ۲۰۱۵-۲۰۱۶ بیش از ۲.۵ میلیون تن محموله بین ایران، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی از طریق امیرآباد حمل شده است.

این بندر تقریبا نیمی از صادرات ۴۳۵ میلیون دلاری استان مازندران را در این دوره به خود اختصاص داده است.

امراآباد در حال حاضر بزرگترین تسهیلات بندری در ساحل خزر و سومین بندر بزرگ در ایران است.

برنامه‌هایی برای گسترش تأسیسات حمل و نقل غلات به منظور افزایش ظرفیت آن از ۷.۵ میلیون تن به ۱۸ میلیون تن تا سال ۲۰۳۰ در حال انجام است. برای دستیابی به این هدف، ظرفیت سیلو غلات از ۱۷۰۰۰۰ تن به ۵۰۰۰۰۰ تن افزایش خواهد یافت.

ظرفیت ذخیره سازی نفت آن از ۱۶۰۰۰ متر مکعب به ۷۰۰۰۰ متر مکعب افزایش خواهد یافت تا از فعالیت های حمل و نقل سوخت پشتیبانی کند.

امیرآباد برای حمل بار به تهران، مشهد و سایر شهرهای ایران به گرمسار راه آهن خواهد داشت. خطی از گرمسار به اینچه برون در امتداد مرز ترکمنستان راه اندازی شده است تا کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی مسیری را برای آب های آزاد از طریق ریل ایران و بنادر جنوبی فراهم کند.

Amirabad Port, Iran

خطوط کشتیرانی جدیدی از بنادر شمالی از جمله امیرآباد به بنادر آکتائو و آستاراخان در قزاقستان و روسیه راه اندازی شده است تا زمان و هزینه صادرات به کشورهای همسایه کاهش یابد و مزیت رقابتی محصولات ایرانی در این بازارها بهبود یابد. /p>

دولت همچنین سرمایه گذاری مستقیم خارجی و همچنین سرمایه خصوصی داخلی را برای توسعه کارخانه ها در امیرآباد بانکداری کرده است.

علی خدمتگزار، مدیر منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد مردادماه سال گذشته گفته بود که ایتالیا در نظر دارد ۴۵۰ میلیون دلار برای احداث کارخانه تولید بیواتانول در بندر شمالی سرمایه گذاری کند.

با استفاده از فرآیند تخمیر قند ، بیوتانول از محصولات زراعی مانند گندم و ذرت حاصل می شود. این سوخت می تواند به عنوان گزینه ای برای بنزین استفاده شود. همچنین می تواند با بنزین با هر درصد مخلوط شود.

محمد محمدپور، مدیرعامل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران در خرداد ۱۳۹۵ گفت: ایران و قزاقستان در حال تلاش برای ساخت یک پالایشگاه سرمایه گذاری مشترک در امیرآباد هستند.

این خبر پس از بازدید از یک هیئت تجارت قزاقستان اعلام شد. پالایشگاه سرمایه گذاری مشترک پردازش نفت خام قزاق برای صادرات است.

روحانی در جریان سفر خود به منطقه ویژه اقتصادی، یک کارخانه تولید کاغذ را افتتاح کرد که با هزینه ۱.۵۵ تریلیون ریال (نزدیک به ۴۱.۲ میلیون دلار) تأسیس شده بود.

این کارخانه از خمیر چوب ارسالی از قزاقستان برای تولید سالانه ۱۵۵۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ تن کاغذ چاپ و تحریر استفاده می کند که ۱۰ درصد نیاز داخلی را برای این محصول تامین می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.